Navalnas grįžta į Rusiją, tačiau jam gresia areštas

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienį iš Vokietijos sugrįžta į Rusiją, kur jam gresia areštas, valdžiai perspėjus, kad jis bus sulaikytas dėl bausmės už įtariamą sukčiavimą sąlygų pažeidimo.

44 metų opozicijos lyderis sugrįžta į Maskvą iš Vokietijos, kur buvo kelis mėnesius gydomas po mėginimo jį nunuodyti. A. Navalno teigimu, šis mėginimas buvo surengtas Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu.

Politikas blogai pasijuto rugpjūtį skrydžio iš Sibiro į Maskvą metu, o vėliau buvo nuskraidintas medicininiu lėktuvu į Berlyną.

Vakarų ekspertai nustatė, kad jis buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Kremlius neigia kaip nors prisidėjęs prie šio išpuolio, o rusų tyrėjai tvirtina, kad nėra jokio pagrindo inicijuoti tyrimą.

Berlynas šeštadienį pranešė atsakęs į Maskvos prašymą suteikti teisinę pagalbą ir perdavęs Rusijai vokiečių policijos pokalbių su A. Navalnu stenogramas.

Perspėjimas nesibūriuoti oro uoste

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) dabar sako, kad atvykusiam į Maskvą A. Navalnui gali grėsti kalėjimas už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas.

FSIN pareiškė, kad „privalo“ sulaikyti opozicionierių.

Prokurorai taip pat gali iškelti su korupcija kovojančiam aktyvistui baudžiamąją bylą dėl įtarimų, kad jis neteisėtai pasisavino beveik 4 mln. dolerių, paaukotų jo organizacijoms.

A. Navalnas ir jo bendražygiai laiko šiuos žingsnius bandymais užkirsti kelią politiko sugrįžimui. Jie paragino savo šalininkus pasitikti opozicijos lyderį Maskvos Vnukovo oro uoste, kur jis turėtų atskirsti sekmadienio vakarą. 

Daugiau nei 2 000 socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų nurodė ketinantys dalyvauti.

A. Navalnui nepritariančios grupės taip pat pareiškė planuojančios atvykti į oro uostą, o nacionalistų judėjimas pažadėjo pasitikdamas opozicionierių aplieti jį briliantine žaluma.

REKLAMA

Kremliaus kritikas ir anksčiau buvo aplietas šiuo preparatu, kurio spalva nenusiplauna kelias dienas.

Jau maždaug dešimtmetį Rusijos protesto judėjimo veidu laikomas A. Navalnas išgarsėjo kaip kovos su korupcija tinklaraštininkas ir antivyriausybinių mitingų organizatorius.

A. Navalno komanda interneto platformoje „YouTube“ skelbia tyrimus apie Rusijos politinio elito įgytus turtus. Kai kurie šių reportažų peržiūrimi milijonus kartų.

Maskvos prokurorai penktadienį perspėjo nedalyvauti Vnukovo oro uoste organizuojamame „viešame renginyje“, pabrėždami, kad jis nėra sankcionuotas.

Oro uosto administracija pareiškė žiniasklaidai dėl koronaviruso pavojaus neįsileisianti reporterių.

Nė viename iš abiejų pareiškimų A. Navalnas tiesiogiai neminimas – tai įprasta praktika Rusijos valdžiai ir prokremliškai žiniasklaidai, kurios opozicijos lyderį vadina „Berlyno pacientu“ ir kitais eufemizmais.

Valstybinės žiniasklaidos priešiškumas

Valstybės kontroliuojama televizija, svarbiausias daugelio rusų naujienų šaltinis, ignoruoja A. Navalną ar neigiamai nušviečia su juo susijusius įvykius, todėl sunku pasakyti, kiek eilinių piliečių iš tikrųjų palaiko opozicijos lyderį.

Remiantis nepriklausomos sociologinių tyrimų bendrovės „Levada Centr“ pernai paskelbta apklausa, tik 20 proc. respondentų pritaria A. Navalno veiksmams, o 50 proc. – nepritaria.

Šis opozicionierius niekada nėra ėjęs renkamo pareigūno pareigų. Per 2013 metais įvykusius Maskvos mero rinkimus jis užėmė antrą vietą, tačiau per 2018 metų prezidento rinkimus jam buvo neleista mesti iššūkio V. Putinui.

Jo bendražygiams taip pat dažnai draudžiama balotiruotis rinkimuose.

2019 metais keliems A. Navalno sąjungininkams buvo neleista kandidatuoti į Maskvos miesto tarybą. Tas žingsnis išprovokavo sostinėje kelias savaites trukusius masinius protestus.

Artėjant rugsėjį paskirtiems Dūmos – parlamento žemųjų rūmų – rinkimams, protesto nuotaikos šalies opozicijos gretose būtų nepalankios valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“.

REKLAMA

Anot stebėtojų, Kremlius sekmadienį turės pasirinkti: leisti A. Navalnui laisvai veikti ir rizikuoti pademonstruoti silpnumą, arba suimti jį šimtų žmonių ir kamerų akivaizdoje, sukeliant opozicijos pasipiktinimą.

„Jaučiu, kad Kremlius pavargo nuo šių žaidimų, – naujienų agentūrai AFP sakė analitikė Tatjana Stanovaja. – Konfrontacija su Navalniu užsitęsė.“


Rašyti komentarą...
P
Pikasas
2021-01-17 13:40:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokios kačių giminės plėšrūnas gaudo pelę? - kiekvienas galim turėti savo požiūrį. Kada pelės sumąstė prikabinti katei skambutį, neatsirado nei vienos drąsuolės tą padaryti. Dabar tokią išskirtinę drąsą žada pademonstruoti A. Navalnas, skambinęs jau Vokietijoje ir aiškinęs, kas ta ,,katė", kuri užsakė jį nunuodyti. Tiesiogiai ir konkrečiai paminėjo. O juk V.Putinas niekados nebūna kaltas. Kalta tik jo aplinka, atliekanti teroristines smulkmes. Nuo tarptautinių karinių agresijų Kremliaus lyderiui sunkiau būtų atsiriboti, nes jis vyriausias kariuomenės vadas. Čia be jo įsakymo - niekaip. Tad ir tas rodomas dėmesys atskrendančiam "pacientui" atrodo gan keistai. Vadinasi prisibijoma, kad pasaulis dar kartą nepamatytų kaip elgiamasi su ta "drąsia pele", išdrįsusia pačiam pačiam "varpeliu paskambinti". Ir dargi paaiškinti: "Kam skambina varpai"...


Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų