Kaip rašo „Politico“, Vengrijos parlamento pirmininkas ir artimas V. Orbano sąjungininkas Laszlo Koveras sausio pabaigoje akivaizdžiai atmetė būtinybę rengti neeilinę sesiją, kad būtų paspartintas Švedijos prašymas, kurį jau patvirtino visų kitų 30 NATO narių parlamentai, įskaitant ir ilgai tam besipriešinusią Turkiją.
Nepaisant to, kad V. Orbanas vos diena anksčiau pažadėjo NATO generaliniam sekretoriui Jensui Stoltenbergui, kad Švedijos stojimo planas, kuriam jis teigė pritariantis, bus svarstomas Vengrijos parlamente „pasitaikius pirmai progai“.
Parlamentas rinksis vasarį
Vengrijos parlamento sesija vyks vasarį, o L. Koveras neskuba šaukti parlamentarų į Budapeštą.
„Nemanau, kad yra kokia nors skuba, ir nemanau, kad yra kokia nors išskirtinė situacija“, – sakė jis vietos žiniasklaidai.
Paklaustas, ar jam nėra nepatogu būti paskutiniuoju stabdančiuoju, L. Koveras buvo tvirtas: „Kažkas turi būti paskutinis“.
V. Orbanas laikomas ES ir NATO vadovu, labiausiai susijusiu su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.
„Pažvelkime į tai, kaip Švedija elgėsi su Vengrija praeityje ir per pastaruosius kelis mėnesius, kai buvo svarstoma jos stojimo tema, su kokia arogancija ir aplaidumu ji elgėsi mūsų atžvilgiu“, – sakė L. Koveras ir pridūrė, kad Švedija „teik daug padarė šmeiždama Vengriją, menkindama demokratiškai išrinktą jos vyriausybę“.
„Vaikiškas požiūris“
Vengrijos įstatymų leidėjas opozicijos atstovas Martonas Tomposas kritikavo V. Orbano vyriausybę dėl „vaikiško“ požiūrio į Švedijos paraišką dėl narystės NATO.
„Jie neteisingai apskaičiavo visą šį reikalą. Jie tikėjosi gauti ką nors mainais iš Švedijos“, – „Politico“ sakė M. Tomposas ir pridūrė, kad opozicinės partijos bando rinkti parašus ir prašyti surengti neeilinę parlamento sesiją, kad būtų užbaigtas ratifikavimo procesas.
Vengrija jau sulaužė pažadą nebūti paskutinė ratifikuojant Švedijos paraišką dėl narystės NATO. Tiesa, Budapešto delsimas neliko nepastebėtas Vašingtone.
„Žinau, kad kolegos abiejose pusėse pritaria mano lūkesčiams, jog Vengrija – paskutinė likusi sąjungininkė, turinti pritarti Švedijos narystei, – netrukus imsis veiksmų ir užbaigs šį darbą“, – sausio pabaigoje sakė JAV respublikonas senatorius Mitchas McConnellas ir pridūrė: „Vašingtonas stebi“.
JAV ambasadorius Vengrijoje Davidas Pressmanas taip pat daro spaudimą Budapeštui įvykdyti savo pažadą.
„Vengrijos vyriausybė nedviprasmiškai ir tvirtai pareiškė, kad remia Švedijos stojimą į NATO. Ji taip pat aiškiai išreiškė savo įsipareigojimą ne paskutinė ratifikuoti Švedijos įstojimą į NATO“, – sakė D. Pressmanas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!