Narystė NATO turi būti atvira toms šalims, kurios pasiruošusius įnešti savo indėlį ir kurios demokratiškai nutaria, kad nori prisidėti prie šio taikos aljanso.
Tai ketvirtadienį sakė Makedonijos užsienio reikalų ministras Antonio Milošoski (Antonijus Milošoskis) Seime minint NATO įkūrimo 60-mečio ir Lietuvos narystės NATO 5-ąsias metines.
Anot jo, dabar tinkamiausias laikas imtis drąsių sprendimų.
"Greitai NATO sudėtyje bus 28 šeimos narės, kurios susiduria ir susidurs su dideliais iššūkiais. Adekvatus atsakas gali būti duodamas tik tuomet, kai aljansas bus pasirengęs ir galės keistis plėsdamasis ir tapdamas aktyviu narystės siekiančioms Europos tautoms. Norėčiau paminėti čia ne tik Makedoniją, bet ir Ukrainą bei Gruziją. Narystė turi būti atvira toms šalims, kurios pasiruošusius įnešti indėlį ir kurios demokratiškai nutaria, kad nori prisijungti prie šio taikos aljanso", - kalbėjo svečias.
Jis prisiminė, kad Vilniuje 2000 m. gegužę susirinkę dešimties valstybių užsienio reikalų ministrai užsikrėtė solidarumo dvasia siekiant narystės NATO.
Makedonijos UR ministras vylėsi, kad netrukus jo šalis švęs gavusi kvietimą tapti Aljanso nare.
"Visų regionų valstybių įtraukimas į euroatlantinę integraciją būtų saugumo ir klestėjimo garantas, tačiau kitas, dar svarbesnis NATO plėtros aspektas yra tai, kad Europos atlantinė perspektyva yra ne tik krizės įveikimo ir atsako į grėsmę priemonė, bet atlieka svarbų vaidmenį įtvirtindama laisvę ir demokratiją visoje Europoje", - pabrėžė kalbėtojas.
Kovo pabaigoje Lietuva švenčia įstojimą į NATO. 2004 m. kovo 29 dieną Lietuva tapo Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos nare. Vašingtone tuometinis premjeras Algirdas Mykolas Brazauskas perdavė Lietuvos prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties ratifikacinius raštus saugoti JAV Vyriausybei. NATO pradėjo saugoti Baltijos valstybių oro erdvę.
Pati NATO įkurta 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone, organizacijos įsteigimo dokumentą pasirašė 12 valstybių užsienio reikalų ministrai. NATO nariai įsipareigojo tarptautinius ginčus spęsti taikiomis priemonėmis, o karinio užpuolimo atveju gintis bendromis pastangomis. NATO įkurta atsižvelgiant į Jungtinių Tautų chartijos 51 straipsnį, yra gynybinė sąjunga, pagrįsta nepriklausomų valstybių politiniu ir kariniu bendradarbiavimu.