REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinė Karalystė (JK) siekia pakeisti prieštaringai vertinamą prieglobsčio suteikimo sistemą. Planuojamų pokyčių esmė: sumažinti migrantams dabar suteikiamas teises.

Jungtinė Karalystė (JK) siekia pakeisti prieštaringai vertinamą prieglobsčio suteikimo sistemą. Planuojamų pokyčių esmė: sumažinti migrantams dabar suteikiamas teises.

REKLAMA

Į šalį be leidimo arba neteisėtai atvykę asmenys, pavyzdžiui, valtimis Lamanšo sąsiaurį perplaukę migrantai, turėtų daug mažiau teisių, net jeigu jų prašymas suteikti prieglobstį ir būtų sėkmingas, praneša BBC.

Kas nutinka su migrantais Lamanšo sąsiauryje?

Jeigu JK vandenyse yra aptinkami migrantai, tikėtina, kad jie bus atgabenti į britų uostą.

Jeigu jie yra tarptautiniuose vandenyse, JK su Prancūzijos institucijomis sprendžia, kur juos reiktų gabenti. Kiekviena valstybė turi savo paieškos ir gelbėjimo zonas.

Kadangi Doverį ir Kalė miestus skiria nedidelis atstumas, ten, kur sienas kerta daug migrantų, nėra tarptautinių vandenų.

REKLAMA
REKLAMA

Kai migrantai patenka į JK, jie paprastai yra trumpam laikui apgyvendinami pabėgėlių centruose.

Kiek migrantų kerta šį sąsiaurį?

Skaičiai kinta priklausomai nuo sezono, tačiau 2021 m. liepą buvo pagerintas dienos rekordas – į JK per dieną atvyko 430 asmenų.

REKLAMA

Vasarai įpusėjus, sąsiaurį jau buvo kirtę 8 000 žmonių, tačiau svarbu prisiminti, kad šie skaičiai yra didesnės problemos dalis.

2019 m. prieglobsčio JK paprašė 45 000 žmonių. Taigi pripučiamos valtys yra tik dalis viso masto.

Palyginus su kitomis valstybėmis, JK gauna maždaug trečdalį Prancūzijos gaunamų prieglobsčio prašymų, ir 1 proc. iš Turkijos nagrinėjamų 4 000 000 prašymų.

Net dabartiniams tempams išlikus, atvykusiųjų per Lamanšo sąsiaurį migrantų skaičius nė iš tolo neprilygs Europos mastams.

Migrantų dabar taip pat yra daug mažiau, palyginus su Tony Blairo valdymo metu pasiektu rekordu – 100 000 prieglobsčio prašytojų.

REKLAMA
REKLAMA

Ar migrantai gali būti išsiųsti atgal į Prancūziją?

Pagal tarptautinę teisę, žmonės turi teisę ieškoti prieglobsčio bet kurioje šalyje, į kurią jie atvyksta. Nėra jokio nurodymo, kad jie privalo likti pirmoje jų pasiektoje saugioje šalyje.

Europos Sąjungos Dublino reglamentas leidžia perkelti pabėgėlius į pirmąją valstybę narę, į kurią jie atvyko.

Tačiau JK nebepriklauso šiam susitarimui, kadangi ji paliko ES. JK nesutiko su kokiu nors susitarimu, kuris pakeistų Dublino reglamentą, o tai apsunkina migrantų, persikėlusių per Lamanšo sąsiaurį, grąžinimą.

Nuo 2019 m. sausio 1 d., iki 2020 m. spalio 30 d, 231 migrantas, kirtęs Lamanšo sąsiaurį, pagal Dublino reglamentą buvo grąžintas į žemyninę Europą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokios yra dabartinės JK prieglobsčio prašymo taisyklės?

Dauguma migrantų, kirtusių Lamanšo sąsiaurį, atvykę į JK, pasiprašo prieglobsčio. Jie tikisi gauti pabėgėlio statusą, kuris leidžia jiems pasilikti šalyje.

Jie turi įrodyti, kad jie negali grįžti į savo gimtąją šalį, nes jie bijo persekiojimo dėl jų rasės, religijos, tautybės, politinės nuomonės, lyties tapatybės ar seksualinės orientacijos.

Į prašymą jie gali įraukti ir savo partnerį ir vaikus iki 18-os metų, jeigu ir jie yra JK. Sprendimus priima atvejį nagrinėjantis asmuo. Jis atkreipia dėmesį į prieglobsčio prašytojo kilmės šalį bei diskriminacijos įrodymus.

Šis procesas turėtų trukti šešis mėnesius, tiesa, dauguma žmonių atsakymo laukia daug ilgiau.

REKLAMA

Kas nutinka, jeigu prašymas yra sėkmingas?

Jeigu asmuo gauna pabėgėlio statusą, jis ir jo išlaikytiniai gali likti šalyje penkerius metus. Po penkerių metų jie gali pateikti prašymą įsikurti JK.

Arba jie gali gauti leidimą pasilikti dėl kitų humanitarinių priežasčių. Tai reiškia, kad nors jie ir negauna pabėgėlio statuso, jie gali pasilikti, nes grįžus į šalį, iš kurios jie atvyko, jų lauktų rimta grėsmė. Ją gali kelti:

Mirties bausmė

Neteisėtas žudymas

Kankinimas, nežmogiškas arba žeminantis elgesys

Pavojus civilių gyvybėms, kurį kelia ginkluotas konfliktas

Šeimos nariai, šiuo metu nesantys JK, taip pat gali teikti prašymus prisijungti prie pabėgėlio statusą turinčių arba humanitarinę apsaugą gaunančių asmenų.

REKLAMA

Jiems gali būti leista pasilikti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, jeigu jie yra nelydimi nepilnamečiai arba prekybos žmonėmis aukos. Kiek laiko jiems bus leista pasilikti, priklauso nuo jų situacijos.

2020 m. daugiau kaip 36 000 žmonių, įskaitant ir išlaikytinius, paprašė prieglobsčio JK.

Maždaug 10 000 jų gavo pabėgėlio statusą ar kitą apsaugą. Abu šie skaičiai pernai sumažėjo, tikėtina, kad dėl koronaviruso poveikio.

Kas galėtų pasikeisti?

Pagal naujuosius vyriausybės siūlymus, nelegaliai į JK atvykusiems asmenims būtų daug sunkiau šalyje likti visam laikui, net jeigu jie ir gautų prieglobstį.

Naujoji sistema nesuteiktų jiems tokių pačių teisių į ilgalaikį gyvenimą šalyje, o neteisėtai atvykusių asmenų statusas būtų nuolatos tikrinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinė sistema ir toliau būtų taikoma asmenis, kurie atvyksta vyriausybės pageidaujamais būdais, pavyzdžiui, per šiuo metu galiojančią Sirijos pabėgėlių perkėlimo schemą.

Ši schema perkelia pabėgėlius tiesiogiai iš stovyklų šalia Sirijos sienos.

Vyriausybės teigimu, tai padeda kovoti su žmones neteisėtai gabenančiais asmenimis ir atbaido žmones nuo pavojingų kelionių į JK.

Tačiau „Raudonasis Kryžius“ pavadino šią sistemą nežmoniška, teigdami, kad ji sukuria „dviejų pakopų sistemą“, kai kiekvienas atvejis yra vertinamas ne pagal asmens apsaugos poreikį, o jo atvykimo būdą.

Kokią finansinę paramą gauna prieglobsčio prašytojai?

Pateikus prieglobsčio suteikimo prašymą, jo nagrinėjimo metu prašytojui yra suteikiama būsto ir pragyvenimo parama.

REKLAMA

Daugumai prieglobsčio prašytojų JK nėra leidžiama dirbti.

Prieglobsčio prašytojai negali pasirinkti, kur jie nori gyventi. Prieš suteikiant ilgalaikį būstą, dauguma iš pradžių yra apgyvendinami nakvynės namus primenančiose įstaigose.

Imigracijos priežiūros tarnyba anksčiau yra sukritikavusi didžiąją dalį šių apgyvendinimo įstaigų.

Prieglobsčio prašytojai per savaitę gali gauti 37,75 svarų išmoką už kiekvieną namų ūkio narį. Papildomą paramą gali gauti labiausiai pažeidžiamos grupės, tokios kaip vaikai ar nėščios moterys.

Prieglobsčio prašytojai, kurių prašymai yra nagrinėjami, turi teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą, o jų vaikai privalo lankyti mokyklą.

REKLAMA

Kas nutinka, jeigu prašymas yra atmetamas?

Jeigu prieglobstis nėra suteikiamas, o žmogus neturi jokios kitos priežasties, leisiančios jam pasilikti JK, asmens bus paprašyta palikti JK savanoriškai arba jėga.

Jie gali apskųsti šį sprendimą, tačiau iš 5 000 skundų yra priimama tik apie trečdalį. Tai parodo, kad šie asmenys yra tikri pabėgėliai.

Migrantai gali gauti teisinę pagalbą teikiant šias apeliacijas, kurių nagrinėjimo procesas gali užtrukti ne vienerius metus. Jie taip pat gauna nuolatinę finansinę ir būsto paramą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų