REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę pasirodžiusi „Balsas.lt savaitė“ baigia rašinių ciklą, kaip buvusio kompanijos „Jukos“ vadovo Michailo Chodorkovskio bylos buvo kurpiamos Kremliuje.

REKLAMA
REKLAMA

Kai prokurorai ėmė kelti bylas įmonėms, susijusioms su bendrove „Jukos“, apie šį tyrimą visuomenė sužinojo 2003 liepos 2 dieną, kai buvo suimtas vienas iš M. Chodorkovskio padėjėjų ir artimiausios aplinkos žmonių Platonas Lebedevas. Pasipylė nauji kaltinimai, vyko kratos įmonių biuruose.

REKLAMA

Pagaliau pateikti kaltinimai ir pačiai „Jukos“. Esą bendrovė  vengia mokėti mokesčius, naudoja įvairias jų „optimizavimo“ schemas. Kompanijos vadovai stebėjosi, kad apskaičiuotos sumos viršijo visą „Jukos“ gautą pelną. Mokesčių inspektoriai teigė, kad „Jukos“ oficialiai deklaravo daug mažiau pajamų, nei gavo iš tikro.

Ilgas kaltinimų sąrašas

M. Chodorkovskio Rusijos generalinė prokuratūra iš pradžių nelietė. Tik keletą kartų apklausė kaip liudytoją po P. Lebedevo arešto. Tačiau rudenį situacija pasikeitė iš esmės. 2003 metų spalio 25 dieną „Jukos“ vadovo lėktuvas nusileido pasipildyti degalų Novosibirsko oro uoste. Kai tik orlaivis sustojo, jis buvo užblokuotas saugumo pareigūnų. M. Chodorkovskis areštuotas ir tą pačią dieną pristatytas į Maskvą. Naktį jis praleido garsiajame izoliatoriuje „Matrosų tyla“.

REKLAMA
REKLAMA

M. Chodorkovskio veiklos tyrimas buvo baigtas vos per du mėnesius. Advokatų pastangos nepadėjo. Teismas patvirtino visus kaltinimus – svetimo turto grobimas (užvaldymas), dokumentų padirbinėjimas, vengimas mokėti mokesčius ir t. t.

Kai kurie „Jukos“ darbuotojai apkaltinti netgi užsakomųjų nužudymų organizavimu. Už tai nuteistas bendrovės Saugumo skyriaus vadovas Aleksejus Pičiuginas. Iš viso baudžiamojon atsakomybėn patraukta apie 30 žmonių. Kai kurie jų spėjo pabėgti į užsienį ir iki šiol yra nepasiekiami Rusijos teismams. Pavyzdžiui, dalis bėglių gavo prieglobstį Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milžiniška „Jukos“ pinigų suma buvo užšaldyta. Prasidėjo bendrovės žlugdymas. Mokesčių nepriemokos augo, skolos darėsi grėsmingos. Pradėjo trūkti apyvartinių lėšų ir „Jukos“ buvo priversta nutraukti naftos eksportą. Stambiausia Rusijos naftos kompanija byrėjo akyse. Ir greitai išnyko. Jos turtą abejotinu būdu perėmė valstybės sukurtos ir kontroliuojamos komercinės struktūros. Pirmiausia kompanija „Rosneft“. O „Jukos“ buvo paskelbta bankroto procedūra.

M. Chodorkovskio teismo procesas prasidėjo 2004-ųjų balandį. Turtingiausias Rusijos žmogus nuteistas 9 metus kalėti bendrojo režimo kalėjime. Pateikus apeliaciją, bausmė sumažinta iki 8 metų. Teismo nutartis įsiteisėjo 2005 rugsėjo 22 dieną.

REKLAMA

Nauja byla, naujas teismas

Tai dar nebuvo pabaiga. Kol M. Chodorkovskis kalėjo Čitos  miesto izoliatoriuje ir galvojo apie išėjimą į laisvę pirma laiko bei kovojo su administracija dėl skiriamų įvairių nuobaudų, jam buvo iškelta dar viena baudžiamoji byla.

Kremlius, matyt, nusprendė, kad „Jukos“ vadovui skirta bausmė per maža ir kad į laisvę jam dar anksti. Juolab kad kalėdamas jis darė politinių pareiškimų ir nenuleido rankų. Į laisvę M. Chodorkovskis turėjo išeiti 2011 metų pabaigoje. Be to, jis turėjo teisę į paleidimą pirma laiko.

REKLAMA

Kremliui tokia situacija kėlė nerimą, nes jau pradėta galvoti apie 2012 metų Rusijos prezidento rinkimus. Laisvėje M. Chodorkovskis galėjo tapti vienu iš opozicijos lyderių ir pretendentų į šalies vadovo postą.

2006 metų gruodį M. Chodorkovskiui pateikti nauji kaltinimai. Vėliau jis perkeltas į Maskvą. Kaltinimai tie patys, tik atkapstyti nauji epizodai. Kalbama, kad oligarchui gresia iki 22 metų kalėjimo. Šių metų kovą prasidėjo antrasis M. Chodorkovskio teismas.

Kartu yra teisiamas ir kitas „Jukos“ bendraturtis P. Lebedevas.  Jie kaltinami naftos grobimu iš kompanijos antrinių įmonių už 892 mlrd. Rusijos rublių bei nusikalstamu būdu gautų pinigų legalizavimu. Atseit legalizuota 487 mlrd. rublių ir 7,5 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sumos milžiniškos. Pats M. Chodorkovskis yra sakęs, kad tokių pinigų pavogti fiziškai neįmanoma. Gynyba paprašė į teismą kaip liudytojus pakviesti 476 žmones, tarp jų −  Vladimirą Putiną. Nebuvo abejojama, kad teismas visus prašymus atmes. Per pirmą teismo posėdį advokatai pateikė 40 prašymų teismui ir visi jie buvo atmesti.

Norėjo likti nepriklausomu

M. Chodorkovskio teismai sukėlė stiprią reakciją Vakaruose. JAV Senatas priėmė atitinkamą rezoluciją.  Labai nukentėjo ne tik Rusijos, bet ir V. Putino tarptautinė reputacija. Niekas neabejojo, kad tai politinis susidorojimas, išskyrus buvusį Vokietijos kaclerį Gerhardą Schroderį. Jis, kaip vėliau pasirodė, sėdėjo V. Putino kišenėje, nes buvo sutikęs tapti naujo Rusijos tiesiamo dujotiekio Baltijos dugnu direktorių tarybos pirmininku.

REKLAMA

Taip Rusijoje pradėtas naujas nuosavybės perdalijimas. Vienas iš Rusijos opozicijos lyderių Garis Kasparovas yra sakęs, kad M. Chodorkovskis kaltas ne dėl to, kad nemokėjo mokesčių, o dėl to, kad tuos mokesčius mokėjo ir norėjo išlikti nepriklausomas. Už tai buvo nubaustas.

Kad ir kaip ten būtų, Rusijos generalinės prokuratūros kaltinimai nėra laužti iš piršto. M. Chodorkovskis yra sakęs, kad elgėsi pagal tuometinius įstatymus ir ne jo bėda, jei jie buvo tokie, o dabar pasikeitė. Kai balansuojama ant teisėtumo ribos, valdomos demokratijos šalyje daugelis dalykų ima priklausyti nuo teisėsaugos struktūrų subjektyvių vertinimų ir nuo teismų sprendimų, priklausančių nuo valdžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų