Lietuvoje rengiamasi skelbti gedulą dėl tragiškos aviakatastrofos, per kurią žuvo Lenkijos Prezidentas Lechas Kazcynskis ir kartu su juo skridę iškilūs lenkų visuomenės veikėjai.
Tragedijos aukoms pagerbti šeštadienį 14 val. Lietuvos lenkų sąjunga kviečia į mišias Vilniaus Aušros Vartuose.
Užuojautą kaimynams reiškia Lietuvos politikai bei ragina pasirūpinti prezidentės saugumu.
L. Kaczynskis puikiai suprato Lietuvą
„Ta tragedija atėmė iš mūsų ne tik politiką, Lenkijos valstybės vadovą, bet ir žmogų, kurį gerai ir artimai pažinojau. Net negaliu pasakyti, kiek sykių buvome susitikę - Lietuvoje, Lenkijoje, įvairiuose tarptautiniuose renginiuose“, - pareiškė Lenkijos dienraščiui „Rzeczpospolita“ Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.
„L. Kačinskis buvo nepaprastai šiltas ir nuoširdus žmogus. Bendravome ne tik oficialiai, bet ir neformaliai, nedalyvaujant mus lydintiems asmenims. Aš ir mano žmona Alma būdavome Lecho ir Marijos Kačinskių svečiai jų pamario rezidencijoje Juratoje“, - sakė V. Adamkus.
Pasak Lietuvos prezidento, L. Kaczynskio žūtis yra didžiulė netektis ne tik Lenkijos valstybei ir lenkų tautai, bet ir Lietuvos ir Lenkijos santykiams. L. Kaczynskis labai gerai suprato jų reikšmę viso regiono konktekste. „Deja, Lietuvos ir Lenkijos santykiuose tebėra neišspręstos tautinių mažumų problemos, pavardžių rašymo, žemės grąžinimo klausimai, bet prezidentas L. Kaczynskis man ne kartą yra sakęs: „Tikiu, kad iš esmės nedideles mus skiriančias problemas pavyks išspręsti, pavyks rasti kompromisą“, - pažymėjo V. Adamkus.
„Dideliu mastu tai ir jo nuopelnas, jog, nepaisant tragiškų 1918-1920 metų įvykių, ginčo dėl Vilniaus, šiandien dviejų šalių santykiai yta geriausi per visą mūsų istoriją“, - sakė Lietuvos prezidentas.
Reikėtų pasirūpinti ir mūsų prezidento saugumu
Kovo 11-osios Akto signataras, ambasadorius Česlovas Okinčicas lygino katastrofą su Sovietų Sąjungos prieš 70 metų įvykdytomis žudynėmis Katynėje, kai irgi žuvo Lenkijos elitas.
Č. Okinčicas tikisi, kad Lenkijos vyriausybė imsis priemonių, jog ateityje tokia tragedija nepasikartotų - kad viename lėktuve skristų visa Lenkijos kariuomenės vadovybė.
Kita vertus, reikėtų pagalvoti ir apie mūsų valstybės vadovų kelionių saugumą, Eltai sakė Č. Okinčicas.
Anot signataro, Lenkijoje ilgus metus buvo kalbama apie tai, kad reikėtų įsigyti naujus valstybinius lėktuvus, tačiau tai vis likdavo kalbomis, nes bijomasi, jog tai nepatiks rinkėjams.
„Mano manymu, tai yra populizmas. Tikiuosi, kad mūsų valstybės vadovai padarys tinkamas išvadas ir pasirūpins kelionių saugumu“, - sakė Č. Okinčicas.
Žuvo Lietuvos draugai
„Tai yra pati baisiausia tragedija, neabejotinai turėsianti pasekmių visam regionui. Žuvo puikūs žmonės, Lietuvos draugai, nebijoję rizikuoti ir stoję į kovą už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Tarp žuvusiųjų yra ir Lenkijos „Solidarumo“ žmonių, kuriuos mes, sąjūdiečiai, prisimename kaip rėmusius mus sunkiausiu metu“, - Eltai sakė Seimo užsienio reikalų komiteto vadovas Emanuelis Zingeris.
Esu asmeniškai sukrėsta
Prezidentė Dalia Grybauskaitė reiškia gilią užuojautą visai lenkų tautai dėl tragiškos lėktuvo katastrofos Smolenske, nusinešusios žmonių gyvybes.
„Esu asmeniškai sukrėsta, nes dar su juo teko kalbėti užvakar. Prarado Lietuva gerą draugą. Prezidento Kačinskio laikotarpis Lietuvai buvo vienas iš sėkmingiausių mūsų bendradarbiavimo laikotarpių, todėl reiškiu visos Lietuvos žmonių vardu didžiulę užuojautą visai Lenkijos tautai, jo broliui ir jo artimiesiems", - sakė D. Grybauskaitė.
Tai - milžiniška netektis visai tarptautinei bendruomenei
Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius taip pat pareiškė gilią užuojautą Lenkijos Respublikos Ministrui Pirmininkui Donaldui Tuskui.
A. Kubilius pažymėjo, kad tai milžiniška netektis Lenkijai, Lietuvai ir visai tarptautinei bendruomenei. „Lenkijos Prezidentą Lechą Kaczynskį visuomet prisiminsime kaip vieną ryškiausių Lenkijos politikų, ištikimą ir nuoširdų Lietuvos draugą, itin daug prisidėjusį plėtojant strateginę Lietuvos ir Lenkijos partnerystę. Šią valandą giliai liūdime kartu su lenkų tauta“, – sakoma Ministro Pirmininko A. Kubiliaus užuojautoje.
Lietuvos Ministras Pirmininkas perdavė nuoširdžią užuojautą visų aukų artimiesiems ir visiems Lenkijos žmonėms.
Tai buvo politikas iš didžiosios raidės
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė reikšdama užuojautą dėl tragiškos aviakatastrofos Rusijoje, pažymi, kad per ją žuvęs Lenkijos Prezidentas buvo žmogus, kuris savo darbais ir pavyzdžiu tiesė ir stiprino tiltus tarp broliškų lietuvių ir lenkų tautų.
"Tai buvo politikas iš didžiosios raidės. Dėl Jo ir kitų iškilių Lenkijos piliečių žūties liūdime kartu su visa lenkų tauta", - teigė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkė teigė esanti sukrėsta žinios apie aviakatastrofą ir sakė mintimis esanti kartu su visų žuvusiųjų artimaisiais ir linkinti jiems visiems tvirtybės ir Dievo paguodos šią sunkią skaudžios netekties valandą.
Reikia tik melstis
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis, Europos Parlamento narys Valdemaras Tomaševskis teigia neturįs žodžių apibūdinti tragedijos mastą.
„Žodžiai nelabai čia tinka. Ir nereikalingi. Reikia tik melstis“, - Eltai sakė iš Briuselio į Vilnių penktadienį grįžęs V. Tomaševskis.
Lietuva prarado gerą draugą
Užsienio reikalu ministras Audronis Ažubalis pažymėjo esąs giliai sukrėstas Lenkijos tautą užgriuvusios netikėtos tragedijos ir perdavė nuoširdžią užuojautą visų aukų artimiesiems bei palinkėjo jiems ištvermės.
Šiandien R. Sikorskiui išsiųstas ir Lietuvos užsienio reikalų ministro užuojautos laiškas.
„Tai didžiulė tragedija Lenkijai, jos žmonėms ir visai Europai. Lietuva prarado kaimyninės valstybės vadovą, ištikimą sąjungininką ir gerą draugą. Kartu netekome iškilaus Europos politiko, ypač gerai supratusio Lenkijos atsakomybę už mūsų regiono saugumą, stabilumą ir ateitį“, - sakoma laiške.
Lėktuvas, skraidinęs Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kačynskio (Lech Kaczynski) vadovaujamą valstybinę delegaciją, sudužo artėdamas prie Smolensko oro uosto. Kartu su Prezidentu L. Kačynskiu į 70-ąsias Katynės žudynių metines skrido Prezidento žmona Maria bei oficiali aukštų Lenkijos pareigūnų delegacija.
Plačiau - LNK Žiniose