Islandijos meteorologijos tarnybos pranešime teigiama, kad magma kaupiasi po žemės paviršiumi, lygiai taip pat, kaip prieš ankstesnius įsiveržimus gruodžio ir sausio viduryje.
„Kai magma susikaupia netoli paviršiaus, žemės pluta įsitempia ir žemė nusileidžia virš magmos išsiveržimo centro“, – rašė Islandijos meteorologijos tarnybos atstovai.
Žemė deformuojasi
Atstovų teigimu, Grindaviko vietovėje žemė toliau deformuojasi, atsiranda naujų plyšių, o esami plyšiai plečiasi. Kadangi magma vis dar kaupiasi ir juda, išlieka rizika, kad gali atsiverti dar vienas plyšys ir išsiveržti lava.
„Regiono geologija yra labai susiskaldžiusi, todėl tiksliai nustatyti, kur galėtų įvykti dar vienas išsiveržimas neįmanoma. Nors ekspertai negali būti užtikrinti, ar įvyks dar vienas išsiveržimas, dabartiniai požymiai rodo, kad tai tikėtina. Galimai į paviršių iškils daugiau magmos“, – naujienų portalui „Live Science“ teigė Carmen Solana, Portsmuto universiteto vulkanologijos ir rizikos komunikacijos docentė.
Ji taip pat pažymėjo, jog nežino, kad bus toliau, bet Reikjaneso pusiasalyje padėtis yra pavojinga. Ir jei išsiveržimas įvyks trečią kartą, magma veršis per silpniausią plutos vietą. Ekspertė teigia, kad liūdnoji vulkanologijos dalis yra žinojimas, kad kažkas įvyks, bet tikslios vietos kur – neaišku.
Pasikartojantis įvykis
Islandijos universiteto vulkanologijos profesorius Thorvalduras Thordarsonas leidiniui „Iceland Monitor“ sakė manantis, kad artėja dar vienas išsiveržimas.
„Gali būti, kad mūsų laukia pasikartojantis įvykis“, – sakė jis.
2022 m. duomenimis, Islandijoje gyvena 3,4 tūkst. lietuvių. Pagal emigrantų skaičių Islandijoje lietuviai yra ketvirtoje vietoje pagal bendruomenės gausumą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!