Apie tai rašo leidinys „The New York Times“.
Praėjusį sekmadienį, kai Rusija darė spaudimą Ukrainos pajėgoms fronte, Ukraina gavo karinės pagalbos siuntą. Tai buvo pirmoji dalis iš 61 milijardo JAV dolerių karinės pagalbos, kurią neseniai patvirtino prezidentas Joe Bidenas.
Šį pirmadienį atkeliavo antra pagalbos siunta. O į Lenkiją atvyko nauja „Patriot“ sistemų siunta iš Ispanijos. Jos greitai atsidurs Ukrainos fronte, leidiniui „The New York Times“ sakė aukštas Ispanijos pareigūnas.
Bando skubėti su pagalba, tik ar pavyksta?
Stengiamasi operatyviai perduoti ginklus išsekusiai Ukrainos kariuomenei, kuri stojasi ant kojų ir beviltiškai trokšta pagalbos. Praėjusią savaitę į NATO saugyklas Europoje atvyko daugybė lėktuvų, traukinių ir sunkvežimių, gabenančių amuniciją, kurie bus gabenami per Ukrainos sienas.
„Dabar turime judėti greitai, ir mes tai darome“, – sakė J. Bidenas, kai pasirašė įstatymo projektą, kuriuo patvirtinama pagalba. Ir pridūrė: „Aš užtikrinu, kad pagalbos paketai prasidės iš karto“.
Tačiau J. Bidenui ir kitiems NATO sąjungininkams gali būti sunku išlaikyti skubų tempą. Pasak „The New York Times“ kalbėjusių pareigūnų, JAV, Didžiajai Britanijai ir Vokietijai, kurios visos per pastarąsias tris savaites paskelbė apie naujus pagalbos paketus, gali prireikti mėnesių, kol Ukrainos frontą pasieks pakankamas pagalbos kiekis, kuris galėtų padaryti įtaką mūšio lauke ir sustiprintų Ukrainos pajėgas.
JAV nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines ketvirtadienį JAV Kongresui sakė, kad Rusija potencialiai gali prasiveržti pro kai kurias Ukrainos fronto linijas šalies rytinėse dalyse. Plačiai lauktas Rusijos puolimas šį ar kitą mėnesį tik dar labiau sustiprina nerimo jausmą.
„Rusija dabar bando pasinaudoti situacija, kol laukiame siuntų iš mūsų partnerių, pirmiausia iš Jungtinių Valstijų“, – pirmadienį per spaudos konferenciją Kyjive su NATO generaliniu sekretoriumi sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Jis pažymėjo, kad „kai kurie pristatymai jau atlikti“, bet pridūrė: „Pasakysiu tik tiek, kad negavome visko, ko reikia mūsų brigadoms aprūpinti“.
J. Stoltenbergas taip pat išsakė viltis skubesniam paramos tiekimui: „Pranešimų neužtenka, – sakė jis. – Turime pamatyti, kad ginklai yra pristatomi“.
Ukrainos padėtis ir prognozės
Šią savaitę atliktas konfidencialus JAV karinis įvertinimas padarė išvadą, kad Rusija ir toliau sieks nežymaus veržimosi rytuose ir pietryčiuose iki gegužės 9 d. minimos Pergalės dienos, sakė su „The New York Times“ kalbėjęs aukšto rango JAV pareigūnas. Tačiau jis padarė išvadą, kad Ukrainos kariuomenės pozicijos visiškai nesugrius palei fronto linijas, nepaisant didelio amunicijos trūkumo.
Kiti JAV pareigūnai netiki, kad Rusija turi pakankamai jėgų, kad padarytų didelį postūmį iki gegužės 9 dienos. Tam reikėtų sukaupti daug pajėgų, kurių JAV pareigūnai iki šiol nemato.
Vis dėlto analitikai JAV vyriausybėje ir už jos ribų teigė, kad greičiausiai vasarą, o blogiausiu – metų pabaigoje Ukrainai pavyks stabilizuoti fronto liniją pasitelkiant naują pagalbą.
Kai kurie nauji ginklai pradėti tiekti dar prieš paskelbiant apie tokią pagalbą. Didžiosios Britanijos gynybos pareigūnas sakė, kad dalis iš 620 milijonų dolerių vertės pagalbos paketo, kurią ministras pirmininkas Rishi Sunakas pristatė balandžio 23 d., pradėjo judėti dar prieš kelias savaites. Tačiau gali prireikti savaičių, kol bus pristatytos papildomos ilgo nuotolio raketų „Storm Shadow“ siuntos, kurias britų pareigūnas apibūdino kaip „absoliutų prioritetą“.
Aukšti JAV ir kiti Vakarų pareigūnai sutiko, kad artilerija, oro gynybos sistemos ir kita amunicija yra svarbiausi Ukrainos poreikiai. Jie taip pat yra tarp ginklų, kurie gali būti pristatyti greičiau: nuskraidinami į sandėlius kariniais lėktuvais, o paskui siunčiami per sieną traukiniais ar sunkvežimiais, supakuojant į siuntas, kurias lengva paslėpti.
Su „The New York Times“ anonimiškai kalbėjęs vienas amerikiečių pareigūnas sakė, kad dauguma didesnių ginklų, kurie buvo finansuojami iš naujausios JAV pagalbos paketo, ir net dalis šaudmenų greičiausiai bus pristatyti tik vasarą ar net vėliau.
Viską apsunkina tai, kad ne visi žadėti ginklai iš karto pasiekiami. JAV pareigūnas teigė, kad prireiks laiko išsiaiškinti, kurią amuniciją būtų galima atiduoti Ukrainai neišeikvojus NATO padalinių, kurie turi būti parengti kovai. O Ukrainos kariai turi būti apmokyti naudoti kai kuriuos ginklus, kad juos būtų galima perduoti.
Rusai naudosis proga
Ukrainai stengiantis išlaikyti savo teritoriją, JAV pareigūnai tiki, kad Rusija ir toliau puls ir naudos dabar turimus pranašumus, kol nebus pristatytas visas Vakarų pastiprinimas.
„Nemanau, kad rusai dabar ketino daryti didelį postūmį, bet kai kuriose vietose jie turėjo taktinių sėkmių ir greičiausiai suskubs jas išnaudoti, kol nauja amunicija nepasieks fronto“, – sakė buvęs aukštas CŽA pareigūnas Ralphas F. Goffas.
Jis taip pat perspėjo, kad praėjusią savaitę Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu išsakyti grasinimai dėl išpuolių prieš logistikos centrus ir Vakarų ginklų saugyklas Ukrainoje turėtų būti vertinami rimtai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!