Šeštadienį vykstantys protestai atspindi didėjančią įtampa dėl konservatyvios valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), vadovaujamos Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio) politikos.
Penktadienį Varšuvoje taip pat vyko didelis mitingas prie parlamento, inicijuotas demokratijos šalininkų judėjimas KOD dėl planų apriboti žurnalistų teises nušviesti įstatymų leidėjų darbą.
Išsivysčius didžiausiai per kelerius pastaruosius metus parlamento krizei opozicijos deputatai penktadienio surengė protestą Seime ir blokavo balsavimą dėl valstybės biudžeto. Galiausiai valdančiosios partijos nariai priėmė biudžetą balsuodami kitoje salėje. Opozicija sako, kad šis žingsnis buvo neteisėtas ir reikalauja balsavimą pakartoti.
Šeštadienį po pietų demonstrantai vėl pajudėjo prie parlamento rūmų.
Lenkijos opozicija blokavo parlamento darbą dėl planuojamų žiniasklaidos laisvės suvaržymų
Dešimtys Lenkijos įstatymų leidėjų penktadienį protestavo Seime dėl planų apriboti žurnalistų teises nušviesti parlamento darbą, o tūkstančiai demonstrantų surengė eitynes, palaikydami jų poziciją.
Demonstraciją prie parlamento vartų Varšuvoje inicijavo demokratijos šalininkų judėjimas KOD, kritikuojantis valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) politiką žiniasklaidos, švietimo bei konstitucinio teismo atžvilgiu.
Pagal planuojamas naujas taisykles į parlamento spaudos galeriją bus įleidžiama tik po du žurnalistus iš vienos žiniasklaidos priemonės; be to, žurnalistams bus draudžiama fotografuoti ir filmuoti.
Dėl šių suvaržymų žiniasklaida negalės fiksuoti vaizdų, kai parlamentarai pažeidžia taisykles, pavyzdžiui, balsuoja už nedalyvaujantį kolegą.
Vienintelę prieinamą filmuotą medžiagą teiks parlamento oficiali vaizdo tarnyba.
Be to, pagal naująją sistemą žurnalistai turės dirbti spaudos centre kitame pastate, tad jų prieiga prie deputatų bus ribota.
Parlamente opozicijos įstatymų leidėjai skandavo „Demokratija!“ ir „Laisvę žiniasklaidai!“
Seimo pirmininkas turėjo nutraukti posėdį, o keliomis valandomis vėliau debatai buvo perkelti į kitą salę, kad būtų galima balsuoti dėl 2017 metų biudžeto.
Kvorumas buvo pakankamas, bet opozicija tvirtina, kad šis žingsnis buvo neteisėtas.
PiS vadovas Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis) pasmerkė deputatų veiksmus kaip „parlamentinį chuliganizmą“.
Anksčiau penktadienį daugiau kaip 20 Lenkijos žiniasklaidos priemonių atsisakė nušviesti parlamento darbą, protestuodamos prieš planuojamą žurnalistų darbo parlamente suvaržymą.
Boikote dalyvavo dienraščiai „Gazeta Wyborcza“ ir „Rzeczpospolita“, taip pat dvi didelės privačios radijo stotys.
Vėlai penktadienio vakarą protestuotojai tebesirinko prie parlamento, kur jau laukė daug kitų demonstrantų.
KOD kvietimu žiemiškai šaltą vakarą susirinkusi minia mojavo baltos ir raudonos spalvos vėliavomis, skanduodama „Laisvę žiniasklaidai!“
Buvęs užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) buvo tarp sakiusiųjų kalbas per šį mitingą. Jis griežtai pasmerkė dabartinę Lenkijos politinę kryptį, įskaitant daugelį radikalių ir itin prieštaringai vertinamų pokyčių.
PiS tvirtino, kad nauja žiniasklaidos darbo tvarka siekiama užtikrinti komfortišką darbo aplinką ir deputatams, ir žurnalistams.
„Tuo tikrai nesiekiama mažinti skaidrumo“, – sakė PiS deputatas Arkadiuszas Mularczykas (Arkadiušas Mularčykas).
Ketvirtadienį prie parlamento pastato piketą buvo surengę kelios dešimtys žurnalistų.
Laiške jie paprašė abejų parlamento rūmų pirmininkų atsisakyti planuojamų priemonių.
„Tai tik sudarys sąlygas politikams lengvai išvengti žurnalistų“, – sakoma laiške.