• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krizės debesys gaubia tarptautinės bendruomenės pastangas ir toliau prižiūrėti politinę situaciją Kosove – jauniausioje Europos valstybėje, kuri nepriklausomybę paskelbė tik vasario 17 dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų misija, kuri Kosovą prižiūrėjo nuo pat 1999 metų, kai NATO įvykdė antskrydžius prieš Serbiją, jau ruošiasi trauktis, tuo tarpu ją turinti pakeisti Europos Sąjungos misija po truputį juda į Kosovą.

REKLAMA

Tačiau šiuo metu jau abejojama, ar JT visiškai pasitrauks iš Kosovo, be to, tebelieka neaišku, ar ES ir JT galės dirbti kartu po birželio 15 dienos, kai oficialiai įsigalioja Kosovo nepriklausomybės deklaracija. JT misijos Kosove (Unmik) vadovas Joachimas Rueckeris BBC jau patvirtino, kad jo vadovaujama misija tęsis ilgiau nei planuota. „Visiškai aišku, kad JT turi prisiimti atsakomybę, kad misija ir toliau tęstųsi“ – teigė J. Rueckeris.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie ES Teisės bei teisingumo misiją (Eulex), kurią turi sudaryti 2 tūkst. pareigūnų, ir kuri jau po truputį pradėjo keltis į Kosovą, JT misijos vadovas teigė: „Mes turime mintyje, kad Eulex jau atvyksta į Kosovą ir mes jokiu būdu nenorime dubliuoti jų darbo. Vis dar reikia nuspręsti, koks bus mūsų bendradarbiavimas su Eulex“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papildoma kaina

Tokia situacija kelia galvos skausmą ES. Sąjunga tikėjosi, kad JT misija paliks jiems kone 400 policijos automobilių, be to, visas būstines, ūkinius pastatus bei kitą įrangą. Tačiau dabar, jei JT liks Kosove, ES tai atsieis kone 100 mln. eurų – būtent tiek kainuos siekis sukurti misijai reikalingą infrastruktūrą nuo visiško nulio.

REKLAMA

Galutinė Eulex dislokavimo Kosove data jau dabar nukelta į rugpjūtį, o pakankamai gerai informuoti šaltiniai Kosovo sostinėje Prištinoje teigia, kad daug realesnė data yra spalio mėnuo. J. Rueckerio komentarai atspindi gilius nuomonių pasidalijimus dėl Kosovo nepriklausomybės pripažinimo pačiuose Vakaruose. Pačiame Kosove taip pat didėja sumaištis ir netikrumas dėl ateities.

REKLAMA

Kaltinimai, kad kažkas yra proalbaniškas ar proserbiškas, vis dažniau girdimi ir iš tarptautinės bendruomenės atstovų.

Autonomija serbams

Birželio 15 dieną oficialiai įsigalios Kosovo Konstitucija. Paremta JT specialaus pasiuntinio Martti Ahtisaari planu, ji decentralizuos Kosovo valdymą ir suteiks plačią autonomiją serbų mažumai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad laikas vis labiau spaudžia JT generalinį sekretorių Ban Ki-mooną pranešti apie savo planus bei vizijas, kaip Kosove vienu metu gali veikti net 2 misijos – JT bei ES.

Vienas iš variantų skelbia, kad J. Rueckeris bus pakeistas diplomatu, kuris vienu metu vadovaus tiek ES, tiek JT misijoms.

REKLAMA

JT jau kuris laikas palaipsniui traukiasi iš Kosovo: 23 proc. organizacijos postų šiuo metu jau yra tušti, tačiau JT būstinė Niujorke nurodė, kad šis skaičius neturi perkopti 30 proc. barjero.

Dauguma JT personalo darbuotojų, kurių kontraktai baigiasi birželio 30 dieną, jau informuoti, kad sutartys su jais bus pratęstos iki gruodžio 31 dienos.

REKLAMA

Kas po to?

Patikimi šaltiniai BBC teigė, kad šiuo metu svarstomi keli galimi ateities scenarijai. Vienas iš radikaliausių pasiūlymų yra apskritai nutraukti ES misiją bei viską palikti JT rankose.

Antrasis planas siūlo Eulex dislokuoti tik albanų dominuojamose vietovėse, tuo tarpu JT misiją toliau liktų serbų mažumos kontroliuojamose teritorijose. Kaip žinia, serbai, remiami Belgrado, apskritai teigia, kad ES misija Kosove yra nelegali ir todėl jie nesiruošia jai paklusti. Tačiau, jei būtų priimtas antrasis variantas, Kosovo susiskaldymas į dviejų etninių bendruomenių dominuojamas teritorijas tik dar labiau pagilėtų. Specialistai teigia, kad reikia surasti būdų, kad visa Kosovo kontrolė atitektų ES.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkimai

Trečiasis scenarijus, anot BBC, siūlo palaukti tikintis, kad situacija kardinaliai pasikeis ir bus galima dislokuoti ES misiją visame Kosove. Visų akys dabar krypsta į Serbijos parlamento rinkimus, kurie vyks gegužės 11 dieną. Jei juos laimės provakarietiško prezidento Boriso Tadičiaus šalininkai, emocijos dėl Kosovo gali kiek aprimti.

Tačiau, jei rinkimus laimės nacionalistai, o ypač „Serbijos radikalų partija“, konfliktas dėl Kosovo gali tik dar labiau suintensyvėti. Bet kokiu atveju Kosovo ateitis glūdi dviejuose scenarijuose – jis bus arba JT arba ES protektoratas, o ne visiškai nepriklausoma bei suvereni valstybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų