• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kosovas švęs nepriklausomybės metines

Kitą savaitę Kosovas švęs pirmąsias nepriklausomybės nuo Serbijos metines. Tai buvo septintoji valstybė, kuri iškilo iš buvusios Jugoslavijos griuvėsių. Ekspertai prognozavo itin liūdną scenarijų. Buvo kalbama, kad Kosove gyvenanti serbų mažuma paliks šalį, regionas susidurs su nauja smurto banga, o Serbiją vėl užvaldys radikalūs nacionalistai. Laimei toks scenarijus neišsipildė.

REKLAMA
REKLAMA

Priešingai nei kitos 6 nepriklausomybę paskelbusios valstybės Kosovas net ir nepaisant to, kad 90 proc. gyventojų sudarė albanai, techniškai senojoje Jugoslavijoje buvo tik Serbijos provincija, o ne respublika. Šis skirtumas davė Rusijai pretekstą blokuoti Jungtinių Tautų rezoliuciją dėl Kosovo statuso. Tai taip pat paaiškina, kodėl Kosovą kol kas pripažino tik 54 šalys.

REKLAMA

Didžiausias Kosovo laimėjimas kol kas yra tas, kad buvo išvengta masinės serbų emigracijos. Kosovo serbai daugiausiai gyvena anklavuose arba šiaurinėje šalies dalyje, kurią de facto kontroliuoja Serbija. Jie yra spaudžiami Belgrado nedalyvauti Kosovo institucijose. Tačiau Serbija dabar turi tvirtai proeuropietišką vyriausybę. Paskelbus Kosovo nepriklausomybę, radikalių nacionalistų pavojus ne tik kad neišaugo, tačiau ir sumenko.

REKLAMA
REKLAMA

Po lėtos pradžios Europos Sąjungos policijos ir teisingumo misija EULEX Kosove buvo dislokuota gruodžio mėnesį. Didžiąją 2008 metų dalį šią misiją stabdė Serbijos opozicija ir nesutarimai ES viduje. Buvusi JT administracija, kuri turėjo palikti Kosovą paskelbus jo nepriklausomybę, buvo sumažinta, tačiau visiškai neišvyko. Šalyje lieka ir 15 tūkst. NATO karių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Blogos žinios yra tos, kad Kosovas lieka vargingas, o jo administracija silpna. Serbijos vyriausybė surengė itin efektyvią prieš Kosovą nukreiptą diplomatinę kampaniją ir Kosovo įvaizdis užsienyje yra prastas. Tiesa, kartais Kosovas kaip blogas pavyzdys išskiriamas nepelnytai. Per šią šalį driekiasi vienas pagrindinių narkotikų prekybos kelių. Tačiau tokie keliai driekiasi ir per kai kurias ES valstybes, tarkime Bulgariją ar net Austriją.

REKLAMA

Plačiai manoma, kad albanai, tarp jų ir kosovarai, vaidina itin svarbų vaidmenį Europos narkotikų karteliuose. Tačiau tyrimai ne visada tai įrodo. Analitinis institutas Kosovarų stabilumo iniciatyva teigia, kad 2006 metais tarp visų Italijoje sulaikytų heroino kontrabandininkų vos 6 proc. buvo etniniai albanai, 65 proc. buvo italai ir 19 proc. sulaikytųjų buvo iš Šiaurės Afrikos. Kai kurie stereotipai, kurie dažnai apie Kosovarus yra kartojami užsienyje, yra tiesiog rasistiniai.

Taigi ar kosovarai yra prislėgti? Toli gražu ne. Europos fondo Balkanams užsakymu „Gallup“ atlikta apklausa prodė, kad tarp 7 Vakarų Balkanų valstybių Kosovo žmonės yra labiausiai patenkinti savo gyvenimu. Tad jie neabejotinai mėgausis pirmuoju savo valstybės gimtadieniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų