• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Košmaro Nairobyje liudininkai: jie visus sušaudė, mes neradome nė vieno gyvo įkaito

Teigiama, kad išpuolio aukų skaičius gali padvigubėti

Kenijos prezidentas antradienį paskelbė keturias dienas trukusios apsiausties viename Nairobio prekybos centre, kuriame buvo įsitvirtinę su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susiję kovotojai, pabaigą. Pareigūnai pareiškė, kad per šią dramą tikriausiai žuvo apie 60 žmonių daugiau nei buvo skelbta anksčiau.

Kenijos prezidentas antradienį paskelbė keturias dienas trukusios apsiausties viename Nairobio prekybos centre, kuriame buvo įsitvirtinę su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susiję kovotojai, pabaigą. Pareigūnai pareiškė, kad per šią dramą tikriausiai žuvo apie 60 žmonių daugiau nei buvo skelbta anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užtraukėme gėdą savo užpuolikams ir juos įveikėme“, – prezidentas Uhuru Kenyatta pareiškė savo kreipimesi į tautą per televiziją, kuris buvo paskelbtas keliomis valandomis vėliau nei planuota dėl susišaudymų, kurie tęsėsi prabangiame prekybos centre „Westgate“.

REKLAMA

Kenija parbloškė blogį ir triumfavo“, – pridūrė šalies vadovas.

Tačiau ir po U.Kenyattos pareiškimo kariai liko tame dideliame komplekse, o saugumo pareigūnai sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, kad viduje dar gali būti likę ginkluotų užpuolikų arba užminuotų spąstų. Planas išnešti kūnus buvo atšauktas dėl tebesitęsiančių susirėmimų prekybos centre, kuriame dėl gaisro įgriuvo trys aukštai.

REKLAMA
REKLAMA

Sakydamas, kad šio išpuolio aukomis tapo „nekalti, pavojaus nekeliantys civiliai“, atstovaujantys „įvairioms tautybėms, rasėms, etninėms, religinėms ir kitoms gyvenimo sritims“, nuliūdęs U.Kenyatta paskelbė naujausią patvirtintų aukų skaičių: žuvo mažiausiai 61 civilis asmuo, šeši saugumo pajėgų nariai ir penki Somalio islamistų grupuotės „al Shebab“ kovotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie 175 žmonės buvo sužeisti, iš jų 62 tebebuvo gydomi ligoninėse. Prezidentas pripažino, kad „kelių“ aukų, įskaitant nukautus teroristus, kūnai tebėra įstrigę po griuvėsiais.

Tačiau kitas vyriausybės pareigūnas teigė, kad aukų gali būti daug daugiau, o lavoninės darbuotojai yra pasirengę priimti dar iki 60 kūnų. Vienos Vakarų šalies ambasados pareigūnas sakė, kad aukų skaičius gali dar gali padidėti maždaug šimtu.

REKLAMA

„Jie visur mato lavonus. Jie neranda likusių gyvų, jokių gyvų įkaitų“, – sakė vienas Nairobio gyventojas, kurio brolis yra vienas iš karių, dalyvavusių operacijoje prekybos centre.

U.Kenyatta sakė, kad buvo suimti 11 įtariamųjų. Pareigūnai anksčiau buvo paskelbę, kad septyni įtariamieji buvo suimti oro uoste, dar trys – kitur.

„Tie bailiai sulauks teisingumo, kaip ir jų bendrininkai bei globėja – kad ir kur jie būtų“, – pareiškė akivaizdžiai susijaudinęs U.Kenyatta.

REKLAMA

„Nesvyruodami pasipriešinome šiam blogiui, tramdydami savo gilų sielvartą ir skausmą, bei jį nugalėjome, – sakė prezidentas. – Mūsų tautos galva sukruvinta, bet nenulenkta.“

U.Kenyatta paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą, kuris prasideda trečiadienį.

Prezidentas pridūrė, kad teismo ekspertai ištirs nukautų užpuolikų palaikus ir mėgins nustatyti jų tapatybę. Šalies vadovas nepatvirtino ankstesnio Kenijos užsienio reikalų ministrės pareiškimo, kad tarp užpuolikų buvo JAV ir Didžiosios Britanijos piliečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kenijos pareigūnai dar sekmadienio pavakare pradėjo skelbti priartėję prie pergalės prieš, anot jų, 10–15 užpuolikų, dalis kurių dėvėjo juodus turbanus, o daugelis savo liemenes buvo apsikarstę granatomis. Tačiau susirėmimai prekybos centre užsitęsė, todėl bet kokie pareiškimai apie pergalę nebeatrodė labai įtikinami.

Pirmadienį driokstelėjus galingiems sprogimams, antrojo aukšto automobilių stovėjimo aikštelės perdanga įgriuvo į apačioje esančią parduotuvę. Sprogimai padegė automobilius, todėl iš pastato beveik dvi valandas veržėsi tiršti juodi dūmai.

REKLAMA

Sprogimai griaudėjo ir antradienį, taip pat girdėjosi šūvių papliūpos. Popietę iš pastato vėl pradėjo kilti dūmai.

Baiminamasi, jog dalis užpuolikų gali būti likę gyvi ir laisvai judėti apgriuvusiame pastate – dideliame komplekse, kuriame veikė garsių prekės ženklų, tokių kaip „Bose“, „Nike“ ir „Adidas“, parduotuvės, taip pat bankai, restoranai ir lošimo namai.

REKLAMA

Du Kenijos kariai, kurie buvo prekybos centro viduje prieš paskelbiant prezidento kalbą, teigė, kad operacija iš esmės baigta, tačiau saugumo pajėgos dar šukavo pastatą ir toli gražu nebuvo patikrinusios visų patalpų. Kitas aukšto rango saugumo pareigūnas, dalyvaujantis šio incidento tyrime, sakė, jog prireiks laiko, kol bus apieškotas visas prekybos centras, prieš paskelbiant, jog visi teroristai sutriuškinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Al Shebab“, kurios pavadinimas arabų kalba reiškia „Jaunimas“, pradėjo grasinti surengti didelę teroro ataką Kenijoje nuo 2011 metų pabaigos, kai Nairobis pasiuntė karius į Somalį po virtinės užsieniečių pagrobimų Kenijoje.

Per keturias apsiausties Nairobyje dienas ši grupuotė skelbė pranešimus socialiniame tinkle „Twitter“, teigdama, kad per karines operacijas Somalyje nukentėdavo niekuo dėti žmonės ir kad ši ataka yra keršto aktas.

REKLAMA

Kovotojai buvo aiškiai nusitaikę į nemusulmonus, nes kai kurie gyvi likę liudininkai teigė, kad užpuolikai paleido daug žmonių, kurie įstengdavo ištarti bent dalį formalaus islamo tikėjimo liudijimo – šachados.

Tarp žuvusiųjų esama bent 18 užsieniečių – tarp jų šeši britai, taip pat Prancūzijos, Kanados. Nyderlandų, Australijos, Peru, Indijos, Ganos, Pietų Afrikos Respublikos ir Kinijos piliečių. Tarp sužeistųjų buvo penki amerikiečiai.

REKLAMA

Ši teroro ataka pagal aukų skaičių yra didžiausia Kenijoje nuo 1998 metų, kai per „al Qaeda“ įvykdytą sprogdinimą prie JAV ambasados Nairobyje žuvo daugiau nei 200 žmonių.

Saugumo pareigūnai Nairobyje visuomet žinojo, kad „Westgate“, populiarus tarp sostinėje gyvenančių užsieniečių, turistų ir turtingų Kenijos piliečių, yra potencialus taikinys teroristams.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų (JT) stebėsenos grupės Somalyje buvęs koordinatorius Mattas Brydenas sakė, kad nebuvo įmanoma užtikrinti pakankamo to prekybos ir pramogų komplekso saugumo – nebent jis būtų paverstas tvirtove, panašia į JAV ambasadą.

„Dabar pagrindinis klausimas – kaip ši operacija liko nepastebėta, – sakė jis. – Ar ji buvo taip gerai suplanuota, o operacijos saugumas buvo taip gerai užtikrintas, kad jiems pavyko įveikti sistemą? Galbūt taip nutiko dėl rimtų žvalgybos spragų, arba viską lėmė abi priežastys?“

„Kad būtų išvengta tolesnių atakų, būtina tai išsiaiškinti ir pašalinti (spragas), o ne paversti visus prekybos centrus, restoranus ir viešbučius į ambasadą panašiomis tvirtovėmis“, – aiškino M.Brydenas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų