REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
79
Kodėl išpuolis Las Vegase nėra vadinamas teroro išpuoliu? (nuotr. SCANPIX)

Tragedijos Las Vegase, kurios metu šaulys nužudė 59 žmones, aptarimo socialiniuose tinkluose pursluose viena iš vyraujančių temų buvo klausimas, kodėl žudikas nebuvo pripažintas teroristu, rašoma BBC.

79

Tragedijos Las Vegase, kurios metu šaulys nužudė 59 žmones, aptarimo socialiniuose tinkluose pursluose viena iš vyraujančių temų buvo klausimas, kodėl žudikas nebuvo pripažintas teroristu, rašoma BBC.

REKLAMA

Naujienų agentūros, žiniasklaida ir JAV pareigūnai 64 metų vyrą įvardijo kaip „vienišą vilką“, „pagyvenusiu vyru“, „lošėju“ bei „buvusiu buhalteriu“ – tačiau tik vienetai jį vadino teroristu.

Nebuvo ideologinės žinutės

Problemų suteikiant tinkamą apibūdinimą Stevenui Paddockui sukelia ir tai, kad iki šiol nėra žinomi šio šiurpaus nusikaltimo motyvai. Įrodymų, kad jis būtų susijęs su teroristinėmis organizacijomis, nepaisant to, kad ISIS jau tą pačią dieną prisiėmė atsakomybę už išpuolį ir įvardijo amerikietį „islamo kariu“, nėra. Taip pat nėra jokios informacijos, kad jis būtų turėjęs psichologinių problemų, išskyrus faktą, kad jo tėvas 1960-1970 metais buvo oficialiai pripažintas psichopatu ir itin pavojingu nusikaltėliu, vykdžiusiu ginkluotus išpuolius. Pats S. Paddockas buvo baustas tik dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų.

Tačiau didelė dalis soc. tinklų vartotojų yra tikri, kad vietoje S. Paddocko atsidūrus musulmonui jį akimirksniu būtų pakrikštiję teroristu, iškart susiejus jį su teroristinėmis grupuotėmis – net ir be tiesioginių įrodymų.

REKLAMA
REKLAMA

Įžymybės, televizijos žvaigždės ir mokslininkai aptarinėja, kodėl Las Vegaso šaudynių atveju terminas „teroristas“ nėra naudojamas.

REKLAMA

Remiantis Nevados valstijos įstatymais, terorizmo aktu yra vadinami tokie veiksmai: „Bet kurie veiksmai, susiję su smurto panaudojimu sukeliant sunkų kūno sužeidimą ar mirtį eiliniams piliečiams“.

Federaliniu lygmeniu JAV įstatymai numato „vidinį terorizmą“ – tai yra veiksmai, kurie atitinka tris kriterijus: kelia grėsmę žmogaus gyvybei, pažeidžia šalies ar valstijos įstatymus; yra skirti gąsdinti ar versti kažką daryti piliečius ar valdžios atstovus; vykdomi daugiausiai JAV teritorijoje.

Federalinio tyrimų biuro aprašyme taip pat nurodoma, kad norint pripažinti tam tikrus veiksmus teroro išpuoliu yra būtinas ketinimas „gąsdinti ar versti valdžią, gyventojus (ar bet kuriuos šių dviejų grupių atstovus) siekiant politinių ar visuomeninių tikslų“.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent šis teiginys gali būti atsakymas į klausimą: ar išpuolis yra rengiamas išskirtinai tam, kad būtų padaryta kuo daugiau žalos, ar tuo pačiu užpuolikas bando paveikti valdžią arba pateikti kokią nors savo atstovaujamą ideologiją?

Kilo pasipiktinimas dėl išpuolio vertinimo

Daug soc. tinklų vartotojų dalijosi paveikslėliu, kuriame pateikiamas Nevados valstijos įstatymo tekstas, ir klausimas – kodėl, nepaisant akivaizdaus apibrėžimo, Las Vegaso policija ir oficialūs pareigūnų atstovai apie S. Paddocką pareiškė: „Mes nežinome, kokia tuo metu buvo jo įsitikinimų sistema. Šiuo metu mums atrodo, kad jis veikė vienas, kaip „vienišas vilkas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialiniuose tinkluose dėl tokios „neteisybės“ kilo nemažas Azijos ir Afrikos šalių, ar migrantų iš šių žemynų šalių pasipiktinimas. Jų nuomone, jeigu „S. Paddocko teroristu nepripažįsta tik todėl, kad jis nėra arabas“

Vienas iš arabų kilmės vartotojų feisbuke rašė jautrią žinutę, kad „po kiekvienų masinių žudynių mano žmonos gyvybei kyla pavojus, nes ji dengia galvą, mano sūnų puola mokykloje, nes jį vadina Mohammedu, su mano keturmete dukterimi elgiasi nesąžiningai, nes ji kalba arabiškai. Tačiau jeigu teroristas yra baltasis krikščionis – tai staiga jis tampa paprasčiausiai dvasiniu ligoniu, ir viskas normalu“.

BBC taip pat pripažino, kad redakcinė politika nenumato aiškių kriterijų, kuomet išpuolis yra vadinamas teroro aktu. Tačiau leidinio žurnalistams yra rekomenduojama vengti apibūdinimo „teroristas“, išskyrus citavimo atvejus, būtent dėl subjektyvaus vertinimo priežasties. BBC redakcijos aiškinimu, tai leidžia išlaikyti objektyvios žurnalistikos kriterijus ir naujienų agentūros reputaciją.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų