Šaudynės Las Vegase atskleidė silpnąją „gerojo vyruko su ginklu“ vietą

Sekmadienio naktį šaudynių Las Vegase metu šaulys pažėrė kulkų lietų ant muzika besidžiaugiančių žmonių galvų. Vyras buvo pasislėpęs šalia stovinčio viešbučio 32-ąjame aukšte, už šimtų metrų nuo savo aukų.

16

Tai buvo daugiausiai aukų nusinešęs išpuolis per visą Amerikos ginkluotų išpuolių istoriją. Tema apie ginklų įsigijimo apribojimą šiuo atveju jau būtų išsivysčiusi vien jau dėl aukų skaičiaus, tačiau kyla ir kitų klausimų, rašoma „Business Insider“.

(16 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pareigūnai ir žiniasklaida aiškinasi tragedijos Las Vegase aplinkybes

Nacionalinė ginklų asociacija (NRA) nuolat pabrėžia savo ir savo narių svarbą šalyje ginantis nuo šaulių, teroristų ar kitų blogiukų išpuolių. Tokių išpuolių nuo 2012-aisiais visuomenę sukrėtusių šaudynių „Sandy Hook“ pradinėje mokykloje buvo 28. Kiekvieną sykį JAV vyraujanti laisva ginklų įsigijimo tvarka yra puolama kritikų ir aršiai ginama jos gynėjų.

„Vienintelis dalykas, kuris gali sustabdyti blogiuką su ginklu, – nuolat kartoja Wayne’as LaPierre’as. – yra geras vyrukas su ginklu“. NRA užsiima lobistine veikla, kuria siekiama, kad federaliniu ar valstybės lygiu įstatymai kuo mažiau apribotų civilių teises į ginklo įsigijimą, o nešiotis jį būtų galima kaip įmanoma daugiau viešų vietų.

REKLAMA

NRA argumentas buvo nuolat kartojamas teroro išpuolių metu. „Jeigu tuo metu minioje būtų ginkluotų žmonių, jie būtų nukovę užpuoliką ir aukų nebūtų ar jų būtų mažiau“, – kartojama bene po kiekvieno išpuolio. Tačiau Las Vegaso tragedija rodo, kad šis argumentas sunkiai atlaiko kritiką.

Šūviai skriejo iš dangaus

Stephenas Paddockas, kol kas dar įtariamasis šaulys, savo kraugerišką išpuolį surengė iš 32-ojo viešbučio aukšto, kur išdaužęs langą apšaudė už beveik 400 metrų koncerte stovėjusius žmones. Tai yra atstumas tarp žudiko ir jo aukų, grubiai skaičiuojant, buvo futbolo aikštės ilgio.

Koncerto rengėjai draudė lankytojams atsinešti ginklų. Tačiau net jeigu jiems tai būtų leista, kovoti su kulkų kruša iš viršaus būtų beprasmiška, rašoma „Business Insider“.

„Jeigu jūs būtumėte koncerte ir turėtumėte su savimi ginklą, tikriausiai jūs negalėtumėte efektyviai sureaguoti“, pasakojo leidiniui „Advanced Law Enforcement Rapid Response Training ( ALERRT)“ ginkluotės ekspertas Teksaso universitete Pete’as Blairas. „Daugelio žmonių efektyvumas su pistoletu neperžengia 23 metrų ribos“, – aiškino jis.

Prireikia didžiulių policijos pajėgų

Las Vegaso skerdynės nėra pirmas sykis, kuomet užpuolis naudojasi galingu šaunamuoju ginklu ir dideliu amunicijos kiekiu, siekiant žudyti savo aukas iš tokių taškų, kurios gerokai sumažina staigaus atsako galimybes. Tokiais atvejais net ir policijos pareigūnams tekdavo imtis galios priemonių, kad neutralizuotų žudiką. 2015-aisiais, vyras vardu Robertas Louisas Dearas ši turimo AK pusiau automatinio ginklo atidengė ugnį Tėvystės planavimo klinikos kieme Kolorado Springse, ir netrukus įsiveržė į pačią kliniką. Užsibarikadavęs patalpose jis atsišaudė nuo pareigūnų ne vieną valandą, kol šie panaudoję šarvuotą „BearCat“ mašiną, kuri pramušė sieną ir išlaisvino įkaitus.

Buvęs karys, kuris užpuolė policijos pareigūnus 2016-ųjų liepą Dalase sugebėjo pasislėpti požeminiame garaže. Jį neutralizuoti pavyko tik panaudojus nuotolinio valdymo robotą su sprogmenimis.

REKLAMA

Omaras Mateenas, kuris iki praėjusio savaitgalio buvo daugiausiai aukų nusinešęs šaulys JAV, praėjusių metų vasarą Orlando naktiniame klube taip pat sugebėjo atsišaudyti nuo policijos savo „Sig Sauer“ pusiau automatiniu ginklu ir „Glock“ pistoletu. Jį sustabdyti taip pat pavyko tik pramušus naktinio klubo sieną „BearCat“ šarvuočiu.

Nuo 2000-ųjų tik 7 atvejais iš 160 civiliams pavyko atsišaudyti

Masinės žmogžudystės dažnai išprovokuoja kalbas drausti civiliams įsigyti šturmo šautuvus, kurie buvo sukurti karinėms reikmėms ir yra populiarūs ginklų prekyboje. Tačiau tokie draudimų bandymai kol kas JAV susiduria su aktyviu ginklų lobistų pasipriešinimu.

Pete’as Blairas savo 2014-ųjų tyrime, kuriame buvo apžvelgti visi nuo 2000 iki 2013 metų įvykdyti ir daug aukų nusinešę ginkluoti išpuoliai, nustatė, kad daugeliu atvejų šie incidentai baigėsi „pačių šaulių iniciatyva“, tai reiškia, kad šauliai arba patys nusižudydavo, arba pabėgdavo, arba pasiduodavo. Pareigūnai tarnybos metu žudiko veiksmus nutraukė 45 atvejais.

Ginkluoti civiliai ar pareigūnai ne tarnybos metu pašovė užpuolikus tik 7 atvejais iš 160, pažymėjo saugumo ekspertas.

Las Vegaso žudynės atitiko bendras tendencijas: policija savo pranešime spaudai pranešė, kad tuo metu, kai policija įsiveržė į viešbučio kambarį, kuriame buvo šaulys, šis jau buvo miręs.

Las Vegaso šaudynių metu grojęs muzikantas: aš neapsakomai klydau

Calebas Keeteris, kartu su „Jash Abbott Band“ grupe Las Vegaso muzikos festivalyje dalyvavęs gitaristas kitą dieną po išpuolio pareiškė, kad pakeitė savo požiūrį į siūlomus ginklų kontrolės įstatymų pokyčius.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2017-10-04 08:45:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko amerikonai nori tą ir turi... Ar reikia savigynai automatų užmušančių iš 400m atstumo?. Kodėl nėra saugumiečių ir policijos tokiose žmonių susibūrimo vietose ir esant terorizmo grėsmei? JAV valdžios apsileidimas ir ginklų kontrolės įstatymo spragos. Kam dabar naudingos Trampo kalbos?
Atsakyti
0

G
Ginklininkas
2017-10-04 18:47:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žmonės (o ir klerkai, išduodantys leidimus ginklams) dažniausiai nesupranta prasmės - kas tai yra ginklas savigynai. AK, M-16 ar panašūs ginklai nėra skirti savigynai. Tai puolamieji ginklai. Savigynai skirti ginklai yra pistoletai ir revolveriai, pritaikyti šaudyti iki 20 m. atstumu. O kas darosi JAV - spręsti jiems patiems...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų