• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smurto protrūkis tarp okupuotos Palestinos teritorijos ir Izraelio iki paliaubų paskelbimo buvo tapęs nebekontroliuojamas ir bet kuriuo metu galėjo virsti į karą. 

Smurto protrūkis tarp okupuotos Palestinos teritorijos ir Izraelio iki paliaubų paskelbimo buvo tapęs nebekontroliuojamas ir bet kuriuo metu galėjo virsti į karą. 

REKLAMA

Krizei gilėjant, Izraelio ginkluotosios pajėgos toliau naudojosi taip vadinamu „Geležiniu kupolu“ – oro gynybos sistema, kuri sulaiko ir neutralizuoja kovotojų grupės „Hamas“ raketas, leidžiamas iš Vakarų Kranto į Izraelį. Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti, kaip veikia ši karinė technologija, sustabdanti raketas ore.

Tokios oro gynybos sistemos idėja išpopuliarėjo 2006 m. po kruvino konflikto tarp Izraelio ir kaimyniniame Libane įsikūrusios šiitų islamistų kovotojų grupuotės „Hezbollah“. Po kelerių metų kūrimo ir diskusijų, 2011 m. „Geležinis kupolas“ pradėjo savo darbą. Tų pačių metų balandžio 7 d. ši sistema sėkmingai sulaikė pirmąją iš Gazos paleistą raketą.

Oro gynybos sistema buvo sukurta Izraelio kompanijų „Rafael Advanced Defense Systems“ ir „Israel Aerospace Industries“. Ji kainavo apie 210 mln. JAV dolerių. Nors projektas buvo vystomas naudojantis tik Izraelio lėšomis, tam tikrą finansinę paramą skyrė ir JAV.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai tariant, sistema naudoja gaudomąsias raketas, kurios ore susprogdina priešo paleistas raketas. Šis procesas prasideda nuo stebėjimo ir radarų sistemos, kuri tikrina, ar danguje nėra jokio skriejančio objekto. Jį aptikus, pažangūs algoritmai per kelias sekundes identifikuoja, ar šis objektas yra raketa, ir jeigu taip, sistema apskaičiuoja jos greitį ir trajektoriją. Tada į ją nedelsiant yra paleidžiama gaudomoji raketa, kuri susprogdina raketą ore, ir padaro tik minimalią žalą ant žemės.

REKLAMA

Ši sistema yra stebėtinai efektyvi. Kaip teigia įmonė „Rafael“, ji sustabdo daugiau kaip 90 proc. raketų, minosvaidžių bei artilerijos sviedinių, kurių nuotolis yra maždaug 7–70 km. Sistema gali veikti tiek dieną, tiek naktį, bet kokiomis oro sąlygomis.

Izraelio ginkluotosios pajėgos šiuo metu turi 10 oro kupolo baterijų. Kiekviena jų turi po tris leidimo įrenginius ir 20 gaudomųjų raketų. Izraelis naudoja ir kitą oro gynybos sistemą vidutinio ir tolimojo nuotolio raketoms bei sparnuotosioms raketoms, vadinamą „Dovydo svaidykle“, pavadintą pagal biblinę Dovydo ir Galioto istoriją.

REKLAMA
REKLAMA

„Geležinis kupolas“ jau dabar turėjo daug įtakos besitęsiančiai krizei tarp okupuotos Palestinos teritorijos ir Izraelio. Kaip praneša „The Times“, „Hamas“ bandė sunaikinti šią priešraketinės gynybos sistemą, paleidžiant neregėtą skaičių raketų. Dauguma jų buvo sėkmingai sunaikintos, tačiau svarbu prisiminti, kad maždaug 10 proc. paleistų raketų pro šį kupolą prasiveržia sėkmingai.

Nors nėra abejonių, kad „Geležinis kupolas“ per pastarąjį dešimtmetį yra išgelbėjęs daugybę gyvybių, kai kurie kritikai teigia, kad jis iš esmės tik užtęsia konfliktą, o jam nesibaigiant, ilgainiui abiejose pusėse gali atsirasti tik dar daugiau aukų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Laikui bėgant, „Geležinis kupolas“ jiems pridarys daugiau žalos, nei gero, – 2014 m. „The Washington Post“ rašė politologas iš Izraelio Yoavas Fromeris. – Netanjahu vyriausybė nėra kupina idėjų, kaip būtų galima atgaivinti taiką su palestiniečiais. Ir kodėl ji turėtų to siekti, turėdama „Geležinį kupolą“?“

„Kol Izraelio visuomenė tikės, kad ji yra saugi, ji nereikalaus, kad jos politiniai lyderiai diplomatijos būdais nutrauktų smurtą, dėl kurio „Geležinis kupolas“ ir buvo sukurtas“, – pridūrė politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų