REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Bachmutas

Rusija, bandydama užimti Bachmutą, neteko mažiausiai 60 tūkst. karių, sako Vakarų pareigūnas. Anot jo, bendras Rusijos aukų skaičius Ukrainoje jau viršija 200 tūkst., ir yra ženklų, kad Ukraina artimiausiomis savaitėmis gali pradėti kontrpuolimą.

7

Rusija, bandydama užimti Bachmutą, neteko mažiausiai 60 tūkst. karių, sako Vakarų pareigūnas. Anot jo, bendras Rusijos aukų skaičius Ukrainoje jau viršija 200 tūkst., ir yra ženklų, kad Ukraina artimiausiomis savaitėmis gali pradėti kontrpuolimą.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

 

23:25 | Žiniasklaida: Rusija Belgorodo srityje prie sienos su Ukraina perkelia karinę įrangą

Rusija prie Ukrainos sienos Belgorodo srityje gabena karinės įrangos kolonas, remdamasi rusų žiniasklaida skelbia „RBC-Ukraina“.

Vietos gyventojų teigimu, vilkikų su tankais kolona judėjo pasienio Šebekino miesto link. Transporto priemonės buvo uždengtos maskuojamaisiais tinklais.

Rusijos pietvakariniame Belgorodo mieste, esančiame netoli Ukrainos sienos, ketvirtadienį sudužus dronui buvo sužeisti du žmonės, pranešė regiono pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

„Belgorode sprogo nenustatytas užtaisas“, – per platformą „Telegram“ paskelbė srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas.

„Kaip rodo preliminarūs duomenys, ant vieno kelio nukrito bepilotis“, – sakė jis.

V. Gladkovas nurodė, kad buvo sužeisti du vyrai, o vienas iš jų dėl įtariamo smegenų sutrenkimo paguldytas į ligoninę. 

REKLAMA

Belgorodo meras Valentinas Demidovas teigė, kad sprogimas nugriaudėjo netoli degalinės. 

Jis pridūrė, kad vietos pareigūnai apžiūrėjo netoliese esančius pastatus, siekdami išsiaiškinti, ar jie nebuvo pažeisti. 

Rusija skundėsi, jog pastaruoju metu padaugėjo artilerijos ir raketų smūgių su Ukraina besiribojančiai jos teritorijai.

Anksčiau ketvirtadienį Maskvos gynybos ministerija pranešė, kad Rusija panaudojo reaktyvinius lėktuvus ir artileriją, kad sužlugdytų Ukrainos pajėgų bandymą įsiveržti į Belgorodo regioną.

REKLAMA
REKLAMA

23:12 | Pentagonas perka „Starlink“ paslaugas Ukrainai

„Starlink“ sudarė sutartį su JAV Gynybos departamentu dėl ryšio paslaugų Ukrainai tiekimo, pranešė Pentagonas.

„Toliau bendradarbiaujame su įvairiais pasauliniais partneriais, siekdami užtikrinti, kad Ukraina turėtų jai reikalingų atsparių palydovų ir ryšių pajėgumų“, – cituojamas Pentagono pranešimas.

„Starlink“ yra palydovinio interneto bendrovė, teikianti itin spartų ryšį sudėtingiausiomis pasaulio sąlygomis – nuo kaimo vietovių iki, Ukrainos atveju, aktyvaus karo zonos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

22:47 | Po tragedijos Kyjive sulaikyti keturi asmenys

Kilus skandalui dėl per apšaudymą Kyjive į slėptuvę niekaip negalėjusių patekti gyventojų, buvo sulaikyti keturi asmenys, rašo UNIAN.

Ketvirtadienį Kyjive žuvo trys žmonės, negalėję patekti į slėptuvę.

Anot Ukrainos generalinės prokuratūros, teisėsaugos pareigūnai sulaikė Desnianskio rajono valstybinės administracijos vadovo pirmąjį pavaduotoją, medicinos įstaigos, kurioje yra slėptuvė, direktorių, jo pavaduotoją, taip pat poliklinikos apsaugos darbuotoją.

REKLAMA

Dabar trims iš sulaikytų pareigūnų rengiami įtarimai dėl tarnybinio aplaidumo, sukėlusio sunkias pasekmes, o apsaugininkui – dėl palikimo pavojuje, kuris sukėlė mirtį.

Pranešama, kad vykdydami tyrimą prokurorai kartu su policija atliko kratas dviejuose Kyjivo miesto valstybinės administracijos skyriuose, Desniansko srities valstybinės administracijos patalpose ir medicinos įstaigoje, kurioje oro antskrydžio metu piliečiams nebuvo suteikta galimybė pasislėpti.

REKLAMA

Baudžiamosios bylos tyrimas tęsiamas.

22:22 | Moldovoje Zelenskis prašė didesnės Europos vadovų paramos kovojant su Rusijos agresija

Ukraina ir Moldova, surengusios strateginį aukščiausiojo lygio susitikimą žemyno politinėje fronto linijoje, ketvirtadienį primygtinai prašė Europos vadovų didesnės paramos kovojant su Rusijos agresija.

45 vadovai susitiko pilies vyninėje Moldovos rytuose tuo metu, kai Kyjivas išgyveno dar vieną raketų smūgį, o Maskva teigė atrėmusi Ukrainos bandymą įsiveržti į Rusijos teritoriją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mimi pilis yra tik už 20 km nuo sienos su karo draskoma Ukraina ir dar arčiau separatistinio prorusiško Moldovos Padniestrės regiono, o tai dar labiau sustiprina aštrią derybų simboliką.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į mažesnę kaimynę tuo metu, kai Kyjive buvo skaičiuojamos dar vienos Rusijos naktinių smūgių aukos: trys žuvusieji, įskaitant vaiką.

Kalbėdamas apie Osle vykstantį NATO susitikimą, V. Zelenskis perspėjo šeimininkus, kad Ukrainai reikia aiškaus kelio į narystę Vakarų aljanse, jei jie nenori, kad Vakarų abejonės padrąsintų Rusiją imtis ryžtingesnių veiksmų. 

REKLAMA

„Turime nepamiršti, kad kiekviena abejonė, kurią parodome čia, Europoje, yra apkasai, kuriuos Rusija neabejotinai bandys užimti“, – sakė jis, ragindamas Europą nedelsiant suteikti saugumo garantijas ir „aiškius kvietimus“ dėl narystės NATO.

Patruliuojant NATO ankstyvojo perspėjimo lėktuvams Moldovos prezidentė Maia Sandu (Maja Sandu), tikėdamasi sustiprinti viltį, kad Moldova gali netrukus įstoti į Europos Sąjungą, vieną po kito pasveikino lyderius.

REKLAMA

„Ukrainiečiai kovoja už laisvę, Europos vertybes ir mūsų žemyno ateitį“, – sakė ji.

Aukščiausiojo lygio susitikimą ji pavadino „aiškia mūsų vienybės, stiprybės ir ryžto veikti kartu, kaip viena šeima, išraiška“.

Ir Kyjivas, ir Kišiniovas tikisi šiais metais pradėti derybas dėl narystės ES, nors Maskva tebevykdo invaziją į Ukrainą ir tariamai bando pakenkti Moldovos suverenitetui.

21:36 | Tyla prieš audrą: Bachmute kariaujantis seržantas papasakojo apie situaciją fronte

Tyla prieš audrą. Taip dabartinę padėtį Bachmute apibūdina Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 5-ojo atskirojo šturmo pulko jaunesnysis granatsvaidininkas seržantas Jurijus Sirotiukas, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot seržanto, panaši padėtis Bachmute buvo visą pastarąją savaitę.

„Kelias pastarąsias dienas lijo lietus, buvo perkūnija, tranšėjas užliejo vanduo, pelkė, todėl bet koks fizinis judėjimas čia buvo praktiškai neįmanomas.

Kadangi Donecko kalnagūbris, aukščių skirtumai, atitinkamai pėstininkai turėjo neveikti tranšėjose. Dabar esame pozicijose, kurios dar neseniai priklausė priešui“, – cituojamas jis.

Anot J. Sirotiuko, teritorijos yra nusėtos rusų karių lavonais, nuo kurių sklinda smarvė.

Tuo pačiu metu rusų pajėgos vykdo rotaciją.

„Iš tiesų vyksta tam tikras persigrupavimas. Tačiau labai keista, kad artilerijos ugnies nemažėja. Tai reiškia, kad pėstininkų atakų skaičius gerokai sumažėjo – tai tiesa, tačiau artilerijos atakų skaičius nesumažėjo, o per pastarąją parą, atvirkščiai, padidėjo.

REKLAMA

Priešų oro antskrydžiai, sraigtasparnių smūgiai, statinės artilerijos, tankų, patrankų, minosvaidžių, kasetinės amunicijos ir padegamosios amunicijos atakos tęsiasi kasdien. Kitaip tariant, susidaro įspūdis, kad dvi pajėgos persigrupuoja“, – svarsto karys.

Kartu jis pabrėžė, kad nepaisant sumažėjusių okupantų pėstininkų atakų, padėtis rodo, jog artėja įnirtingas mūšis.

„Priešas bando įsitvirtinti Bachmuto griuvėsiuose. Jo padėtis labai nepalanki, nes jis yra žemumoje, o mes – aukštumose. Priešas daro labai menkus bandymus išstumti mus iš aukštumų, kol kas nesėkmingai. Akivaizdu, kad strategiškai jis čia nesustos“, – sako seržantas J. Sirotiukas.

REKLAMA

21:00 | Atskleidė, kiek karių Rusija neteko Bachmute: skaičiai iškalbingi

Rusija, bandydama užimti Bachmutą, neteko mažiausiai 60 tūkst. karių, sako neįvardijamas Vakarų pareigūnas, rašo „Sky news“.

Anot jo, bendras Rusijos aukų skaičius Ukrainoje jau viršija 200 tūkst., ir yra ženklų, kad Ukraina artimiausiomis savaitėmis gali pradėti kontrpuolimą.

Praėjusį mėnesį Rusija paskelbė, kad jai pavyko užimti Bachmutą po maždaug metus trukusio mūšio. Vis dėlto Ukraina iki šiol teigia kontroliuojanti dalį miesto.

REKLAMA
REKLAMA

„Manome, kad Bachmuto užėmimas Rusijai greičiausiai kainavo mažiausiai 60 tūkst. aukų šiame Bachmuto-Popasnos sektoriuje per metus trukusį mūšį“, – cituojamas pareigūnas.

Bachmutas jau kurį laiką yra vienas iš karščiausių fronto taškų. Ne vienas Vakarų pareigūnas jau tikino, kad kovos dėl šio miesto tapo tikra mėsmale rusų pajėgoms.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija iš viso neteko 208 370 karių.

20:31 | Laikas Ukrainai aiškiai atsakyti, kaip ir kada ji galės tapti NATO nare – Landsbergis

Jau laikas Ukrainai aiškiai atsakyti, kaip ir kada ji gali tapti NATO nare, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. 

„Ukraina 14 metų laukė atsakymo iš NATO. Per šį laiką mes visi tapome dviejų Rusijos invazijų prieš Ukrainą liudininkais. Jau laikas aiškiai pasakyti Ukrainai, kaip ir kada ji gali prisijungti prie Aljanso – miglotų pažadų dalijimo metas baigėsi“, – per neformalų NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Osle sakė Lietuvos diplomatijos vadovas. 

Pernai rugsėjį Rusijai oficialiai aneksavus keturis okupuotus Ukrainos regionus, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė prašymą priimti šalį į NATO taikant spartesnę procedūrą. Aiškesnių žinių dėl narystės Aljanse perspektyvų ukrainiečiai tikisi išgirsti per liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.

REKLAMA

Anot G. Landsbergio, negalima pasiduoti iliuzijai, kad Rusija, kovodama su Ukraina, kelia mažesnį pavojų Aljanso rytų flangui, jo teigimu, ši šalis geba persigrupuoti ir atsinaujinti.

„Baltarusijos tapimas Rusijos bendrininke šiame kare taip pat yra papildomas rūpestį keliantis faktorius ir pagrindas kuo skubiau vykdyti Madride pasiektus susitarimus – stiprinti gynybą ir atgrasymą mūsų regione“, – teigė G. Landsbergis.

Anot Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, Osle vykusiame NATO ministrų susitikime didžiausias dėmesys skirtas Vilniuje liepą vyksiančio NATO viršūnių susitikimo darbotvarkei.

„Osle įvykusi atvira diskusija – labai svarbus ir būtinas žingsnis ieškant sutarimo tarp Aljanso narių“, – tvirtino G. Landsbergis.

20:06 | Zelenskis: kol neturime F-16, Ukrainai reikia daugiau „Patriot“ sistemų

Kol Ukraina negavo modernių naikintuvų, jai reikia daugiau oro gynybos sistemų, pareiškė šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie tai jis kalbėjo per Moldovoje vykusį Europos politinės bendrijos (EPB) viršūnių susitikimą, rašo „Ukrinform“.

„Mums reikia modernių naikintuvų. Ir tai ne tik mūsų kontrpuolimo dalis, tai mūsų dangaus, logistikos ir, svarbiausia, Ukrainos žmonių apsaugos klausimas... Šiandien mums sunku, neturime modernių naikintuvų, todėl Rusijos Federacija turi pranašumą danguje. Tačiau motyvacija vis tiek stipresnė, todėl esu įsitikinęs mūsų pergale“, – cituojamas jis.

REKLAMA

V. Zelenskis taip pat padėkojo partneriams, kurie išgirdo Ukrainą.

„Mes vis dar turime sulaukti naikintuvų – ir tai tikrai padarysime – ir neprarasti daug žmonių, todėl labai svarbu turėti apsaugą. Kodėl „Patriot“? Todėl, kad „Patriot“ visam pasauliui parodė, kaip tai veikia. Mes numušame bet kokio tipo raketas iš Rusijos Federacijos“, – sako prezidentas.

Anot jo, kol Ukraina neturi naikintuvų, jai reikia daugiau „Patriot“ sistemų.

Jis taip pat pakomentavo „lėktuvų koaliciją“, pažymėdamas, kad Jungtinės Amerikos Valstijos turėtų vaidinti svarbų vaidmenį, nes F-16 yra jų lėktuvai.

„Ir nepaisant to, kad mūsų kolegos, sąjungininkai yra pasirengę mums padėti, tai vis tiek yra Jungtinių Valstijų lėktuvai. Tačiau šiandien išgirdau stiprų palaikymą, daugybę šalių ir, svarbiausia, daugybę naikintuvų, kuriuos, esu tikras, artimiausiu metu suvienysime ir suformuosime šią koaliciją, vadovaujant Jungtinėms Valstijoms“, – sako V. Zelenskis.

Ketvirtadienį netoli Moldovos sostinės Kišiniovo vyko EPB susitikimas.

19:34 | | Grėsmė iš Juodosios jūros auga: Rusija padidino raketnešių skaičių

Rusijos Federacija padidino raketnešių skaičių Juodojoje jūroje iki keturių, pasiųsdama fregatą „Admiral Essen“ į kovinę tarnybą, skelbia „Ukrinform“.

REKLAMA

„Nuo 18:00 jūroje yra du antvandeniniai ir du povandeniniai raketų nešėjai. Bendra salvė gali siekti 24 „Kalibr“ raketas“, – cituojamas Pietų operatyvinės vadovybės pranešimas.

Perspėjama, kad raketų grėsmės lygis išlieka itin aukštas.

Ketvirtadienio rytą Juodojoje jūroje buvo užfiksuoti trys priešo raketų paleidimo įrenginiai, kurių bendra salvė galėjo siekti iki 16 „Kalibr“ raketų.

19:04 | Sunakas: Ukrainos vieta yra NATO

Jungtinės Karalystės premjeras Rishi Sunakas, ketvirtadienį dalyvaudamas Europos vadovų aukščiausiojo lygio susitikime Moldovoje, pareiškė, kad Ukrainos „teisėta vieta yra NATO“, rašo „Sky news“.

„Sutinku su NATO generaliniu sekretoriumi, kad teisėta Ukrainos vieta yra NATO, ir tai, apie ką mes dabar kalbamės su Ukraina, yra užtikrinti, kad ji gautų visą paramą, kurios jai reikia sėkmingam kontrpuolimui“, – cituojamas jis.

Kartu R. Sunakas pareiškė, kad didžiuojasi Jungtinės Karalystės parama Ukrainai.

„Norime užtikrinti, kad Ukrainai būtų sudarytos ilgalaikės saugumo priemonės, kad Vladimirui Putinui duotume labai aiškų ženklą, jog niekur nesiruošiame trauktis, esame čia ir liksime, ir toliau remsime Ukrainą – ne tik dabar, bet ir daugelį metų ateityje“, – sako jis.

18:19 | Ukrainos Vyriausybė nurodė patikrinti visas šalies slėptuves

Ukrainos ministrų kabinetas ketvirtadienį posėdyje priėmė protokolinį sprendimą patikrinti visų šalies slėptuvių veiklą, rašo UNIAN.

REKLAMA

Apie tai Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis pranešė komentuodamas ketvirtadienio tragediją, kai per rusų ataką žuvo Kyjivo gyventojai, negalėję patekti į slėptuvę.

„Bet kuriuo paros metu per oro antskrydį jos turi būti prieinamos visiems žmonėms“, – pareiškė D. Šmyhalis.

Jis taip pat pridūrė, kad šalies Vyriausybė dirbs prie teisės aktų pakeitimų, kad būtų sugriežtinta baudžiamoji atsakomybė tiems, kurie dėl savo aplaidumo kelia mirtiną pavojų vaikams ir suaugusiesiems.

„Bausmės bus griežtos, kad tokie kraupūs atvejai nepasikartotų“, – sako jis.

17:42 | Belgorode nugriaudėjo galingas sprogimas, yra sužeistų

Rusijos Belgorodo mieste nugriaudėjo galingas sprogimas, rašo UNIAN. Dėl sprogimo buvo apgadinti gyvenamieji pastatai.

Remiantis vietos žiniasklaidos pranešimais, sprogimas įvyko miesto centre. Jis buvo toks galingas, kad dužo netoliese esančių namų langai.

Sprogimo vietoje buvo matyti dūmų stulpas. Aplink susirinkę žmonės, dirba gelbėjimo tarnybos.

Anot minėtos agentūros, vietiniai „Telegram“ kanalai teigia, kad Belgorode „nukrito bomba iš kažkokio naikintuvo ar reaktyvinio drono“. Pranešama apie nukentėjusiuosius.

Gubernatorius Viačeslavas Gladkovas praneša, kad sprogo sprogmuo, kurį, kaip įtariama, numetė dronas. Du žmonės buvo sužeisti.

REKLAMA

Praėjus daugiau nei metams nuo invazijos į Ukrainą, Rusija vis dažniau patiria išpuolius savo teritorijoje: ketvirtadienio rytą per išpuolį, dėl kurio apkaltinti Ukrainos kariai, buvo sužeisti mažiausiai du žmonės, praėjusią savaitę Belgorode buvo įvykdytas precedento neturintis įsiveržimas, o antradienį dronas atakavo Maskvą.

17:15 | Ukraina Vilniaus viršūnių susitikime gali tikėtis labai svarbaus pagalbos paketo, sako Blinkenas

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad vasarą Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo metu Ukraina gali tikėtis labai svarbaus paramos paketo, rašo CNN.

„Visi čia esantys palaiko Bukarešto įsipareigojimą. Tai nepasikeitė. Mes intensyviai koncentruojamės į tai, ką galime padaryti, kad dar labiau sustiprintume Ukrainos ir NATO santykius ir toliau siektume, kad Ukraina atitiktų NATO standartus, sąveiką“, – spaudos konferencijoje Osle po NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo kalbėjo jis.

Anot A. Blinkeno, diskusijos Norvegijos sostinėje buvo proga palyginti pozicijas dėl paramos Ukrainai, laikysenos Rusijos agresijos atveju ir dėl kitų iššūkių.

16:46 | Rusai smogė Charkivui

Ketvirtadienį popiet Charkive nugriaudėjo garsūs sprogimai, rašo UNIAN. Mieste buvo paskelbtas oro pavojus. Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Sinegubovas paragino gyventojus eiti į slėptuves.

REKLAMA

„Dėmesio Charkovo ir srities gyventojams: slėpkitės! Okupantai smogia“, – pranešė jis.

Rusai du kartus smogė pramoniniam objektui.

„Gaisro nebuvo, bet buvo sunaikinta. Iš po griuvėsių buvo išgelbėta moteris – preliminariai ji nesužeista, bet gydytojai vis tiek ją apžiūrės“, – vėliau pranešė Charkivo meras Igoris Terechovas.

16:13 | „Miestas stipriai subombarduotas“: į Rusijos pasienio miestą atėjo karas

Belgorodo srities administracija skelbia, kad miestas apšaudomas iš „Grad“ sistemų. Tuo metu Šebekino gyventojai skundžiasi, kad nėra vykdoma masinė evakuacija, jie priversti patys ieškoti būdų, kaip išvykti iš apšaudomo miesto.

„Meduza“ cituojami Šebekino gyventojai pasakojo, kad „miestas yra labai stipriai subombarduotas“, o jie yra priversti chaotiškai evakuotis.

Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas pareiškė, kad miesto gyventojams bus suteiktos laikinojo apgyvendinimo vietos srities centre Belgorode, tačiau pati evakuacija „negali būti vykdoma dėl sudėtingų sąlygų“.

Rusijos partizanai, „Rusų savanorių korpusas“ ir „Rusijos laisvės legionas“ penktadienį paskelbė, kad pradedamas naujas puolimo Rusijos pasienyje etapas. Separatistai taip pat paviešino vaizdo įrašus, kuriuose matyti sunaikinta Rusijos karinė technika, skelbiama apie aršius susišaudymus priemiestyje.

REKLAMA

„Astra“ taip pat parodė vaizdo įrašą, kuriame Šebekino gyventoja papasakojo apie situaciją mieste. Jos teigimu, Rusijos kariuomenė paliko miestą „likimo valiai“, gyventojai nesupranta kas vyksta, miestas visas subombarduotas raketomis.

„Už mano nugaros – Šebekino miestas, visas ugnyje, viskas dega. Ten iki šiol vyksta mūšiai. <…> Miestą puola Ukrainos kariuomenė, mūsiškių ten yra labai mažai. Kiek mus pastaruoju metu apšaudė, tai atsako faktiškai nebuvo, kariuomenės nebuvo – mus paliko likimo valiai“, – aiškino ji.

15:59 | A. Lukašenka: Vakarai rengia valdžios Baltarusijoje pakeitimo jėga scenarijų

Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka per susitikimą su Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) saugumo tarnybų vadovais pareiškė, kad Vakarai rengia valdžios Baltarusijoje pakeitimo jėga scenarijų, ketvirtadienį pranešė nepriklausomas baltarusių portalas „Naša Niva“, remdamasis valstybinės naujienų agentūros „BelTa“ pranešimu.

„Kalbant apie Baltarusiją, galiu pažymėti, kad Lenkijoje, Lietuvoje ir, deja, Ukrainoje apmokomi neteisėtų ginkluotų grupuočių nariai ir bandoma įkurti „miegančias“ ekstremistų kuopeles tiesiogiai šalyje. Tai liudija naujausi faktai“, – pareiškė A. Lukašenka.

„Taigi, rengiamas valdžios pakeitimo jėga scenarijus. Mes tai matome. Mes to neleisime“, – pridūrė jis.

A. Lukašenka taip pat apgailestavo, kad Rusija nesiėmė rimtesnių karinių veiksmų prieš Ukrainą 2014–2015 metais, kai šioje šalyje nebuvo pajėgios kariuomenės, ir kaltino Vakarus dėl to, kad Kyjivas tapo pajėgus apsiginti.

15:55 | Kroatijos prezidentas: „Nenoriu girdėti Kroatijoje „Slava Ukraine“

Nevienareikšmiškai dėl savo politinių pažiūrų vertinamas kroatų prezidentas Zoranas Milanovičius vėl pasisakė Ukrainos tema, eilinį sykį sukeldamas kalbas dėl savo nenoro palaikyti ukrainiečius.

Kroatijos prezidentas Z. Milanovičius pareiškė, kad lozungas „Slava Ukraini“ (liet. Šlovė Ukrainai) turi tą pačią kilmę, kaip ir kroatų ustašių – Antrojo pasaulinio karo metu šalyje veikusios sukarintos grupuotės.

14:54 | Syrskis: keičiasi operacija Bachmute

Ukrainos ginkluotųjų sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis atkreipė dėmesį, kad laikinai situacija Bachmute, kur iki šiol vyko aršiausios kovos, aprimo. Tačiau jis siūlo neapsigauti galvojant, kad Rusijos pajėgos Bachmuto apylinkėse nutraukė puolimą.

„Padėtis Bachmuto kryptimi pasikeitė. Žymiai sumažėjo bet kokie aktyvūs priešo veiksmai, didėjant sunkiosios ginkluotės, daugiausia artilerijos ir minosvaidžių, atakų skaičiui. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad priešas atsisakė tęsti puolimo operacijas šia kryptimi, tačiau toks įspūdis nėra tikras.

Laikinai buvo pakeistas operacijos formatas, kuris yra susijęs su „Wagner“ dalinių pasitraukimu ir jų pakeitimu kariuomenės ir oro desanto daliniais. Todėl dabartinė situacija gali sudaryti ramybės įspūdį. Bet, deja, tai tik laikina ramuma“, – komentare „Ukrainska Pravda“ sakė O. Syrskis.

Generolas pabrėžė, kad Rusijos pajėgos bando perimti iniciatyvą, kad būtų užkirstas kelias Ukrainos kontrpuolimo veiksmams ir Rusija galėtų pati pereiti į puolimą.

14:14 | Senelis Kyjive gedi žuvusios 9-metės anūkės

Rusija anksti ketvirtadienį prieš Kyjivą surengė oro ataką, per kurią žuvo mažiausiai trys žmonės, įskaitant vaiką. Po savaitę trukusių smūgių miestas toliau terorizuojamas rusų pajėgų.

Žuvęs vaikas – 9-metė mergaitė. UNIAN dalinasi fotografo Sergejaus Okunevo nuotrauka, kurioje įamžinta, kaip prie uždengto mergaitės kūno kelias valandas sėdėjo šoko ištiktas jos senelis, gedintis savo žuvusios anūkės.

13:53 | Zelenskis: abejonės dėl Ukrainos narystės NATO didina grėsmę Europai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį perspėjo Europos lyderius, kad bet kokios jų abejonės dėl Kyjivo priėmimo į NATO paskatins Rusiją pulti daugiau šalių.

„Turime nepamiršti, kad kiekviena abejonė, kurią parodome čia, Europoje, yra griovys, kurį Rusija neabejotinai bandys užimti“, – sakė jis Europos viršūnių susitikime Moldovoje.

„Mums reikia teisingos taikos. Todėl kiekviena Europos šalis, kuri ribojasi su Rusija ir kuri nenori, kad Rusija ją sunaikintų, turėtų būti visateisė ES ir NATO narė“, – pabrėžė Ukrainos vadovas.

13:22 | Rusija teigia užkirtusi kelią Ukrainos karių bandymui įsiveržti į šalį

Rusija ketvirtadienį pranešė panaudojusi reaktyvinius lėktuvus ir artileriją, kad sužlugdytų Ukrainos karių bandymą įsiveržti į pietvakarinį Belgorodo regioną.

„Apie 3 val. (vietos ir Lietuvos laiku) Ukrainos daliniai, kuriuos sudarė iki dviejų mechanizuotųjų pėstininkų kuopų, sustiprintų tankais, bandė įsiveržti“, – pranešė Rusijos gynybos ministerija.

Ministerijos pranešime priduriama, jog Maskva savo ruožtu panaudojo reaktyvinius lėktuvus ir artileriją, kad atremtų išpuolius ir neleistų Ukrainos kariams patekti į Rusiją.

12:49 | NATO ieško kompromisų dėl Ukrainos narystės siekio

Norvegijos sostinėje ketvirtadienį susirinkę NATO užsienio reikalų ministrai prieš liepą įvyksiantį viršūnių susitikimą mėgins ieškoti kompromisų dėl įvairių klausimų: Ukrainos siekio įstoti į Aljansą, išlaidų didinimo ir naujo organizacijos vadovo.

Rusijos karas Ukrainoje suaktyvino Vakarų karinį aljansą, kuris beveik prieš 75 metus buvo įkurtas siekiant sukurti gynybinę platformą tuometinės Sovietų Sąjungos keliamos grėsmės akivaizdoje.

Tačiau likus kiek daugiau nei mėnesiui iki NATO vadovų susitikimo Vilniuje, nuomonės dėl svarbiausių klausimų išsiskiria. Pagrindinis iš šių klausimų – Kyjivo siekis prisijungti. 

„Rengiantis susitikimui Vilniuje sąjungininkų laukia sudėtingos diskusijos, įskaitant derybas dėl saugumo garantijų ar patikinimų Ukrainai ir jos noro tapti NATO nare“, – antradienį sakė Aljanso, kuriame sprendimams priimti reikia bendro sutarimo, generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Negaliu numatyti diskusijų rezultatų, tačiau aišku tai, kad visos NATO sąjungininkės sutinka, jog NATO durys yra atviros“, – pridūrė jis.

12:05 | Generalinis štabas: rusai Enerhodarą pavertė karine baze

Ukrainos generalinis štabas naujausioje savo suvestinėje skelbia, kad okupacinės Rusijos pajėgos Enerhodarą, miestą, kur yra didžiausia Europoje Zaporižios atominė elektrinė, pavertė savo karine logistikos baze.

„Nepaisant daugybės TATENA ir pasaulio lyderių raginimų, okupantai ir toliau laikinai užgrobtą Zaporižios srities Enerhodaro miestą paverčia karine logistikos baze“, – praneša generalinis štabas.

Generalinio štabo teigimu, Ukrainos gamykla „Nestandartinė įranga ir vamzdynai“, esanti Enerhodare, naudojama Rusijos kariuomenės karinės technikos remontui, o „Namų statybos gamykla“ ir „Specialaus dizaino gamykla“ tapo rusų ginklų, šaudmenų ir karinės technikos sandėliais.

11:35 | Partizanai anonsavo naują puolimą

Rusų partizanai anonsavo dar vieną puolimą Rusijos teritorijoje – paviešinti vaizdo įrašai, kuriuose „Rusijos laisvės legiono“ ir „Rusų savanorių korpuso“ atstovai skelbia „grįžtantys atsiimti savo žemių iš Putino režimo“.

11:16 | Moldovoje Europa sieks pademonstruoti V. Putinui vieningą frontą

Europos lyderiai ketvirtadienį susitinka Moldovoje – viename pažeidžiamiausių žemyno strateginės fronto linijos taškų – norėdami pademonstruoti Maskvai diplomatinę jėgą ir vienybę.

Europos politinė bendrija (EPB), vienijanti 27 Europos Sąjungos šalis ir 40 jų sąjungininkių, savo antrajam viršūnių susitikimui pasirinko mažytę Ukrainos kaimynę Moldovą.

Susirinkę už mažiau nei valandos kelio automobiliu nuo Rusijos remiamo Moldovos separatistinio regiono ir ne ką toliau nuo karo draskomos Ukrainos, lyderiai pasistengs pasiųsti aiškią žinią Kremliaus lyderiui Vladimirui Putinui.

10:32 | NATO vadovas netrukus vyks į Ankarą paspausti turkų dėl Švedijos narystės 

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį teigė netrukus vyksiantis į Ankarą paspausti Turkiją dėl Švedijos narystės Aljanse, tarp Rytų ir Vakarų balansuojančiai šaliai prezidentu neseniai perrinkus Recepą Tayyipą Erdoganą.

„Žinoma, aš įsitikinęs, kad Švedija bus narė... Stengiamės, kad tai įvyktų kuo greičiau“, – per NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Osle sakė J. Stoltenbergas.

Jis pridūrė, kad anksčiau šią savaitę telefonu kalbėjosi su R. T. Erdoganu ir jam pabrėžė, kad svarbu daryti pažangą dėl Švedijos narystės.

10:20 | Zelenskis atvyko į Europos viršūnių susitikimą Moldovoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pirmasis iš 47 Europos politinės bendrijos (EPB) viršūnių susitikime Moldovoje laukiamų lyderių atvyko į šią šalį.

V. Zelenskį Mimi pilyje Bulboakoje pasitiko Moldovos prezidentė Maia Sandu.

10:02 | Oro pavojus

Kyjive ketvirtadienio rytą jau trečią kartą per dieną skamba oro pavojaus sirenos. Apie 3 val. ryto Rusijos karinės pajėgos apšaudė Ukrainos sostinę, pražudydamos tris žmones, tarp jų ir 9 metų vaiką.

09:33 | Patikslinta informacija apie išpuolio aukas

Nors pirmiausiai skelbė, kad per raketų ataką ketvirtadienį paryčiais žuvo vienas suaugęs asmuo ir du vaikai, Kyjivo policija patikslino, kad žuvo du suaugę žmonės ir vienas vaikas. Žuvusiems buvo 33, 34 ir 9-eri metai.

09:13 | Per Rusijos smūgį Kyjive žuvo du vaikai

Maskva pastaruoju metu surengė keletą oro atakų prieš Ukrainos sostinę, įskaitant neįprastą dienos metu įvykdytą pirmadienio ataką, dėl kurios gyventojai buvo priversti bėgti slėptis.

Per naujausią išpuolį ketvirtadienio naktį, kuris prasidėjo apie 3 val. vietos ir Lietuvos laiku, žuvo du vaikai ir buvo sužeista 10 žmonių, pranešė pareigūnai.

„Tarp trijų žuvusiųjų Desnianskio rajone yra du vaikai (5–6 metų ir 12–13 metų amžiaus)“, – platformoje „Telegram“ rašė Kyjivo miesto karinė administracija.

08:51 | Numušė visas raketas

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad Kyjivo srityje oro gynyba sunaikino visas 10 rusų paleistų raketų „Iskander“.

„Naktį priešas vėl panaudojo raketas iš operatyvinės-taktinės raketų sistemos „Iskander“ prieš civilinę ir kritinę sostinės ir Kyjivo srities infrastruktūrą. Pirminiais duomenimis, 10 iš 10 raketų buvo sunaikintos karinių oro pajėgų pajėgomis ir priemonėmis“, – skelbia generalinis štabas.

08:12 | Akimirkos po išpuolio Kyjive

07:34 | Pentagonas pristatė naują 300 mln. dolerių vertės ginklų paketą Ukrainai

Pentagonas trečiadienį paskelbė apie naują 300 mln. dolerių (280,82 mln. eurų) vertės ginklų paketą Ukrainai, įskaitant oro gynybos sistemas ir dešimtis milijonų šovinių.

Gynybos departamentas teigė, kad dėl naujausių siuntų bendra Jungtinių Valstijų saugumo pagalbos Ukrainai nuo Rusijos invazijos 2022 metų vasario mėnesį vertė sieks 37,6 mlrd. dolerių (35,2 mlrd. eurų).

„Jungtinės Valstijos toliau bendradarbiaus su savo sąjungininkėmis ir partnerėmis, kad aprūpintų Ukrainą pajėgumais, kurie atitiktų neatidėliotinus mūšio lauko poreikius ir ilgalaikius saugumo pagalbos reikalavimus“, – sakoma Pentagono pareiškime.

JAV vadovauja precedento neturinčioms NATO ir kitų sąjungininkių pastangoms tiekti Ukrainai ginkluotę ir kitą pagalbą.

07:17 | Oro pavojus

Dalyje Ukrainos ketvirtadienio rytą paskelbtas oro pavojus. Rusijos pajėgos paryčiais jau apšaudė Ukrainos sostinę Kyjivą.

06:42 | Išpuolis Rusijoje

Rusijos vakarinėje Belgorodo srityje ketvirtadienio rytą per išpuolį, dėl kurio apkaltinti Ukrainos kariai, buvo sužeisti mažiausiai du žmonės, pranešė gubernatorius Viačeslavas Gladkovas per „Telegram“.

„Ši naktis vėl įtempta Šebekine. Ukrainos kariai jau valandą apšaudo miestą“, – teigė jis.

Trečiadienį Rusija pranešė, kad dėl suintensyvėjusio apšaudymo Belgorodo pasienio regione, kurį Kremlius pavadino nerimą keliančia situacija, iš kaimų evakuoja šimtus vaikų.

Praėjus daugiau nei metams nuo invazijos į Ukrainą, Rusija vis dažniau patiria išpuolius savo teritorijoje: praėjusią savaitę Belgorode buvo įvykdytas precedento neturintis įsiveržimas, o antradienį dronas atakavo Maskvą.

Pareigūnai pradėjo evakuoti vaikus iš Šebekino ir Graivorono pasienio rajonų, pranešė V. Gladkovas per „Telegram“.

Svarbiausi trečiadienio įvykiai

► Rusija trečiadienį pareiškė sunaikinusi paskutinį didelį Ukrainos desantinį laivą, kuris, jos teigimu, stovėjo šalies pietiniame uoste Odesoje.

► Antikremliško judėjimo „Legion „Svoboda Rossii“ („Legionas „Rusijos laisvė“) savanoriai verbuoja tūkstančius rusų puolimui prieš Maskvą, pranešė naujienų agentūra „Unian“, remdamasi britų dienraščiu „The Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų