REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smolensko ir Kaliningrado metropolito Kirilo, šiuo metu laikomo Kremliaus kandidatu užimti patriarcho postą, asmeninis turtas vertinamas 4 milijardais JAV dolerių (apie 9,5 milijardo litų).

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos cerkvės hierarchai šios informacijos neneigia, bet ir kalbėtis šia tema atsisako.



Karjerą pradėjo nuo cigaretės


„Kas be nuodėmės, tegul pirmas meta į mane akmenį“. Žodžiai iš Šventojo Rašto kandidatui į Rusijos patriarchus „sosto saugotojui“, Kaliningrado ir Smolensko metropolitui Kirilui aktualūs kaip niekada. Šiemet jis ir vėl be to, kad yra vadinamas valdžios statiniu ir būsimu patriarchu, pateko į 87 Rusijos milijardierių sąrašą.

REKLAMA

Bet panašu, kad viskas, už ką buvo kritikuojamas Kirilas, virto jo pranašumais. Bendradarbiavo su KGB? Mokės vesti dialogą su valdžia, išgelbės cerkvę nuo galimų suvaržymų. Prekiavo naudodamasis įstatymų spragomis - užtat cerkvė dabar stipri ekonomiškai.

Mirusįjį patriarchą Aleksijų II, kad ir įtariamą ryšiais su KGB, galima pavadinti dvasiniu ganytojų, o dabartinio „sosto saugotojo“ Kaliningrado ir Smolensko metropolito Kirilo veiklos profilis šiek tiek kitoks. Savo religinį darbą jis visuomet stengėsi derinti su bažnyčios ekonominės gerovės kėlimu.

REKLAMA
REKLAMA

Per Aleksijaus II patriarchatą Rusijoje buvo atkurta daugiau kaip 20 tūkstančių cerkvių. Už kokius pinigus? Pinigais rūpinosi būtent Kirilas, iki šiol vadovaujantis cerkvės „užsienio reikalų ministerijai“ - Tarptautinių cerkvės ryšių skyriui. Kirilo pastangomis 1996 m. į Rusiją per labdaros fondą „Nika“ labdaros tikslais buvo įvežta 8 mlrd. vienetų cigarečių.  Boriso Jelcino prezidentavimo laikais atleista nuo muitų prekyba cigaretėmis, nafta ir alkoholiu cerkvė susikrovė iš to nemažą kapitalą.



Apartamentai Maskvoje, vila Šveicarijoje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats Kirilas po cerkvės „atkūrimo programos“ neliko vargšas. 2004 m.  Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto Šešėlinės ekonomikos tyrimų centro mokslinis darbuotojas Nikolajus Mitrochinas išleido monografiją apie šešėlinę Rusijos stačiatikių cerkvės ekonominę veiklą.  Šioje publikacijoje metropolito Kirilo turtas buvo vertinamas 1,5 milijardo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių (apie 3,2 milijardo litų).



Metropolitas Kirilas (dešinėje),  „Scanpix“ nuotr.

Savaitraščio „The New Times“ duomenimis, šiandien metropolito Kirilo, arba piliečio Gundiajevo, asmeninis turtas siekia per keturis milijardus JAV dolerių. Bent 900 mln. JAV dolerių (2,1 milijardo litų) yra vertinamas asmeniškai Kirilo 2002 m. įsigytas šešių kambarių prabangūs apartamentai prie Maskvos upės. Pro elitinio būsto langą atsiveria vaizdas į Kristaus Išlaisvintojo cerkvę. Beje, šis būstas vienintelis metropolito turtas, įregistruotas jo pasaulietine Gundiajevo pavarde.

REKLAMA

Bent trečdaliu pigiau įkainota kandidato į patriarchus vila Šveicarijoje, kur, kaip šneka pavyduoliai interneto pokalbių svetainėse, „metropolitas po sunkių kelionių į Venesuelą ieško asketiškos ramybės ir susikaupimo“. Šiuo metu Kirilas neatsiejamas visų vyriausybinių delegacijų po pasaulį dalyvis. Per pastaruosius metus jis spėjo pabuvoti Venesueloje, Kuboje, Namibijoje, Pietų Afrikos Respublikoje.

Maskvos patriarchijos ryšių su žiniasklaida atstovė Jevgenija Žukovskaja, „Respublikos“ paprašyta pakomentuoti metropolito Kirilo finansines atsargas, tai daryti atsisakė. Visą informaciją apie Kirilui priklausančius apartamentus ji pavadino žurnalistų išsigalvojimu, bet, paprašiusi minutėlę luktelėti, dėl išsamesnės informacijos pasiūlė kreiptis į protoirėjų Vsevolodą Čapliną. Moteris atsisakė komentuoti ir Stačiatikių bažnyčios finansines galimybes.

REKLAMA

„Ir kas tik ko nerašo. Žmonės rašo neturėdami nė menkiausios kompetencijos ir neįsigilinę į esmę. Jūs gi pats žurnalistas, žinote. O finansinė cerkvės situacija normali, visos reikalingos ataskaitos yra laiku pateikiamos Mokesčių inspekcijai. Nemanau, kad jos turėtų būti skelbiamos viešai, nors, žinoma, gerai paieškojus internete, rasti galima visko“, - kalbėjo J.Žukovskaja.

Nei V.Čaplinas, nei jo sekretorių rekomenduoti dvasininkai Georgijus Riabychas ir Michailas Prokopenka situacijai pakomentuoti laiko nerado.

Pelną neša vienuolynai

Paskutinį kartą cerkvė ir jos viešųjų ryšių hierarchai buvo įsivėlę į skandalą, susijusį su Irako naftos pirkimu 2005 m. Vėliau įvyko persiorientavimas į vidaus veiklą. Vienas Rusijos NTV kanalo žurnalistas, pabuvojęs dar viename Kirilo prikeltame ir globojamame vienuolyne, „Respublikai“ tvirtino niekur nematęs taip gerai organizuoto verslo. „Dabartinis vienuolyno vadovas - ne koks nors popas, o buvęs karininkas“, - tvirtino televizijos darbuotojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Batiuška toks rimtas, ūkiškas. Ne maldos jam galvoje, o rimtas darbas.  Vietiniai pasakoja, kad jis asmeniškai pažįstamas su Kirilu. Ten pas juos visko yra. Dirbama žemė - nemačiau nė vieno rusiško traktoriaus, visi užsienietiški. Čia pat cechai, perdirbama produkcija, čia įranga, pakuotės - viskas. Jie Rusijoje net turi savo parduotuvių tinklą, kuriam tiekia savo prekes. Ir, svarbiausia, jokių mokesčių“, - vardijo televizijos darbuotojas.

Pats Kirilas taip pat neretai lankosi vienuolyne. Paskutinį kartą jame vyko suvažiavimas po patriarcho Aleksijaus II mirties.

REKLAMA

Ne ką prasčiau laikosi ir Serafimo-Divejevo vienuolynas, tas pats, kuriame laikomi gerbiamo Rusijoje šventojo Serafimo Sarovskio palaikai.  Jo produkcijos gausa ant Maskvos prekystalių spėjo įsitikinti ir „Respublika“. Bene kiekvienoje didesnėje Maskvos parduotuvėje galima rasti šiame vienuolyne pagamintų aliejų, kurių tam tikros rūšys, pavyzdžiui, arbūzų ar moliūgų, yra bent keturiskart pigesnės už panašius privačių įmonių gaminamus aliejus.

Kontroliuoja ne tik centrą


Cerkvių verslas klesti toli gražu ne tik cerkvių žemėse. Jis jau seniai išėjo už vienuolynų tvoros ir keliauja per Rusiją. Vienuolynų žemėse dar 2006 m. buvo pradėti statyti trys prekybos centrai, jų plotas siekė nuo 3 iki 10 tūkst. kvadratinių metrų. Dalis prekybos ploto yra skirta prekiauti ikonomis ir religine literatūra, nors net šituose skyriuose pagrindinės pajamos gaunamos iš juvelyrinių gaminių ir rūšinio vyno pardavimo. Šiuo metu planuojama statyti dar apie dešimt panašių centrų.

REKLAMA

Cerkvė kontroliuoja ir populiaraus rusiško tapybos stiliaus įmones.  Viena iš jų - „Sofrino“ priklauso Jevgenijui Parchajevui, kontroliuojančiam 17 proc. kotedžų gyvenvietės Rusijos milijardierių pamėgtoje Rubliovkoje. Visas su tiesiogine dvasine bažnytine veikla nesusijusias programas koordinuoja specialiai įkurtas Rusijos stačiatikių cerkvės investicinių programų fondas.

Nors daugelis cerkvių už Maskvos patriarchato ribų vis dar paliktos likimo valiai, jos turi mokėti mokesčius, kurių ne taip jau mažai. Tikslumo dėlei nurodyta, kiek kas turi mokėti už kiekvieną patarnavimą. Pavyzdžiui, santuoka, priklausomai nuo eparchijos, gali kainuoti nuo 500 iki 2000 rublių (nuo 40 iki 180 litų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oficialiai skelbiama, kad kiekviena cerkvė „į centrą“ kasmet turi pervesti dešimtinę. Didžioji dalis šių mokesčių, apie 60 mln. rublių (5 mln. litų), skiriama Sankt Peterburgo dvasinei akademijai išlaikyti.

INTERESAI. Tuo metu, kai dauguma paprastų žmonių ateina į Dievo namus ieškoti vidinės ramybės, Dievo tarnai Rusijoje sėkmingai kopia verslo laipteliais

DRAUGAI. Smolensko ir Kaliningrado metropolitas Kirilas garsėja savo pomėgiais keliauti į egzotines šalis. Per savo kelionę į Kubą jis labai lengvai rado bendrą kalbą su šios šalies lyderiu Fideliu Castro.

REKLAMA

„Reuters“ CITATA: Cerkvių verslas klesti toli gražu ne tik cerkvių žemėse. Jis jau seniai išėjo už vienuolynų tvoros ir keliauja per Rusiją.

INFO


Kirilas (pasaulietis - Vladimiras Gundiajevas) gimė 1946 m. Leningrade, dvasininko šeimoje.

1970 m. - baigia Leningrado dvasinę akademiją, yra įšventinamas į dvasininkus.

1971 m. - Maskvos patriarchijos Pasaulinėje cerkvių taryboje Ženevoje atstovas.

1974 m.  - Leningrado dvasinės akademijos rektorius.

1977 m.  - įšventinamas į arkivyskupus.

1989 m.  - paskiriamas Tarptautinių cerkvės ryšių skyriaus pirmininku.

1991 m.  - įšventinamas į metropolitus.

2008 m.  gruodžio 6 d. slaptu balsavimu išrinktas „sosto saugotoju“.



Andrius ANDRIEJAUSKAS, specialiai „Respublikai“ iš Maskvos (Rusija)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų