REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais Jungtinių Valstijų, Europos ir Kanados įstatymų leidėjai, remdamiesi grėsmėmis saugumui, suintensyvino pastangas apriboti prieigą prie „TikTok“ – populiarios trumpo formato vaizdo įrašų programėlės, priklausančios Kinijos bendrovei „ByteDance“, skelbia „The New York Times“.

Pastaraisiais metais Jungtinių Valstijų, Europos ir Kanados įstatymų leidėjai, remdamiesi grėsmėmis saugumui, suintensyvino pastangas apriboti prieigą prie „TikTok“ – populiarios trumpo formato vaizdo įrašų programėlės, priklausančios Kinijos bendrovei „ByteDance“, skelbia „The New York Times“.

REKLAMA

Baltieji rūmai 2023 m. vasario mėnesį federalinėms agentūroms nurodė, kad jos turi per 30 dienų ištrinti šią programėlę iš vyriausybinių įrenginių, o įvairūs miestai uždraudė vyriausybės darbuotojams ją atsisiųsti. Kitą mėnesį Atstovų Rūmų įstatymų leidėjai maždaug penkias valandas klausinėjo „TikTok“ vykdomojo direktoriaus Shou Chew apie programėlės ryšį su patronuojančiąja bendrove ir galimą Kinijos įtaką platformai.

2024 m. kovo mėnesį Atstovų Rūmų Energetikos ir prekybos komitetas pateikė įstatymo projektą, kuriame „TikTok“ raginama per šešis mėnesius nutraukti ryšius su savo patronuojančiąja bendrove arba jai gresia draudimas Jungtinėse Valstijose. Balsavimas visuose Atstovų Rūmuose gali įvykti mėnesio viduryje. Įstatymo projektui pritarė Baltieji rūmai.

REKLAMA
REKLAMA

Štai kodėl „TikTok“ daromas vis didesnis spaudimas.

Kodėl vyriausybės draudžia „TikTok“?

Viskas dėl Kinijos.

Vakaruose įstatymų leidėjai ir reguliavimo institucijos vis dažniau reiškia susirūpinimą, kad „TikTok“ ir jos patronuojančioji bendrovė „ByteDance“ gali perduoti Kinijos vyriausybei neskelbtinus naudotojų duomenis, pavyzdžiui, informaciją apie buvimo vietą. Jie atkreipė dėmesį į įstatymus, pagal kuriuos Kinijos vyriausybė gali slapta reikalauti duomenų iš Kinijos bendrovių ir piliečių žvalgybos operacijoms. Jie taip pat nerimauja, kad Kinija gali naudoti „TikTok“ turinio rekomendacijas dezinformacijai – šis susirūpinimas sustiprėjo Jungtinėse Valstijose per Izraelio ir „Hamas“ karą. Kritikai teigia, kad „TikTok“ skatino antisemitizmo plitimą ir propagavo propalestinietišką turinį Amerikos naudotojams.

REKLAMA

„TikTok“ ilgą laiką neigė tokius kaltinimus ir stengėsi atsiriboti nuo „ByteDance“.

Ar kuri nors šalis uždraudė „TikTok“?

2020 m. viduryje Indija uždraudė šią platformą ir taip „ByteDance“ prarado vieną didžiausių rinkų, nes vyriausybė ėmėsi griežtų priemonių prieš 59 Kinijai priklausančias programėles, teigdama, kad jos slapta perduoda naudotojų duomenis į serverius už Indijos ribų.

Kas vyksta su draudimais Jungtinėse Amerikos Valstijose?

Daugiau nei dvi dešimtys valstijų uždraudė „TikTok“ naudoti vyriausybės išduotuose įrenginiuose. Daugelis koledžų užblokavo „TikTok“ prieigą prie universitetų „Wi-Fi“ tinklų. Tačiau studentai, norėdami naudotis programėle, dažnai tiesiog pereina prie mobiliųjų duomenų.

REKLAMA
REKLAMA

Gegužės mėnesį Montanos valstijos gubernatorius Gregas Gianforte pasirašė įstatymo projektą, kuriuo uždraudė „TikTok“ veiklą valstijoje – tai pirmasis tokio pobūdžio draudimas šalyje. „TikTok“ pateikė ieškinį, teigdama, kad teisės aktas pažeidžia Pirmąją pataisą. Lapkričio pabaigoje federalinis teisėjas priėmė preliminarų sprendimą sustabdyti draudimą, kuris turėjo įsigalioti sausio 1 d. Teisėjas teigė, kad draudimas greičiausiai pažeidžia Pirmąją pataisą ir straipsnį, kuris suteikia Kongresui teisę reguliuoti prekybą su užsienio valstybėmis.

Rugpjūčio mėnesį Niujorkas uždraudė „TikTok“ naudoti miestui priklausančiuose įrenginiuose po to, kai jo kibernetinio saugumo agentūra nustatė, kad programėlė „kelia grėsmę miesto techninių tinklų saugumui“, sakė merijos atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio mėnesį federalinis Teksaso teisėjas patvirtino draudimą, neleidžiantį valstijos darbuotojams naudotis „TikTok“, nustatęs, kad tai yra „pagrįstas apribojimas“, atsižvelgiant į Teksaso valstijos susirūpinimą dėl duomenų privatumo.

Ši programėlė jau ketverius metus uždrausta naudoti JAV vyriausybės įrenginiuose, kuriuos naudoja kariuomenė.

Portalas „Euronews“ paskelbė šalis ir regionus, kurie pranešė apie dalinį arba visišką programėlės draudimą arba jau jį įgyvendino: JAV, Kanada, Naujoji Zelandija, Indija, Taivanas, Pakistanas, Afganistanas, Australija, Estija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Nyderlandai, Norvegija, Belgija, Danija.

REKLAMA

Ką daro Kongresas?

Kai kurie federaliniai įstatymų leidėjai norėtų uždrausti programėlę, tačiau dabar daugiau jų sako, kad nori, jog ji būtų parduodama ne Kinijos savininkams.

Ankstesnės pastangos buvo labiau orientuotos į draudimą. 2023 m. kovą Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komitetas balsavo už įstatymo projektą, kuriuo prezidentui būtų suteikta teisė uždrausti platformą, tačiau šios pastangos išblėso. Teismai anksčiau sustabdė ir D. Trumpo administracijos pastangas tai padaryti.

2023 m. sausį Misūrio respublikonų senatorius Joshas Hawley pateikė įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti „TikTok“ visiems amerikiečiams, po to, kai stūmė priemonę, kuri buvo priimta gruodžio mėnesį kaip išlaidų paketo dalis, draudžiančią „TikTok“ federalinės vyriausybės išduotuose įrenginiuose.

REKLAMA

Ką daro Joe Bideno administracija?

Prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad remia 2024 m. kovo mėnesį pristatytą įstatymo projektą, nukreiptą į tai, kad „ByteDance“ būtų priversta pardavinėti „TikTok“.

Pasak bendrovės, Bideno administracija nuo praėjusių metų norėjo, kad „TikTok“ savininkas iš Kinijos parduotų programėlę arba susidurtų su galimu draudimu. „TikTok“ jau kelerius metus konfidencialiai derasi su administracijos peržiūros grupe – Užsienio investicijų Jungtinėse Valstijose komitetu, kad atsakytų į vyriausybės klausimus dėl „TikTok“ ir „ByteDance“ santykių su Kinijos vyriausybe ir naudotojų duomenų tvarkymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„TikTok“ teigė, kad 2022 m. rugpjūtį pateikė 90 puslapių pasiūlymą, kuriame išsamiai aprašė, kaip planuoja veikti Jungtinėse Amerikos Valstijose, kartu atsižvelgdama į nacionalinio saugumo problemas.

Pasak trijų su šiuo klausimu susipažinusių asmenų, Teisingumo departamentas taip pat tyrė „TikTok“ vykdomą amerikiečių žurnalistų stebėjimą. 2022 m. gruodžio mėnesį bendrovė „ByteDance“ pareiškė, kad jos darbuotojai netinkamai gavo dviejų JAV „TikTok“ naudotojų, kurie buvo žurnalistai, ir kelių jų bendradarbių duomenis.

Nepaisant administracijos nuogąstavimų, J. Bidenas programėlėje debiutavo sausio mėnesį per „Super Bowl“ rungtynes. Trumpas vaizdo įrašas, kuriame J. Bidenas vengė už ekrano esančio inkvizitoriaus klausimų, pabrėžė jo pastangas atkurti savo paramą tarp jaunų rinkėjų.

REKLAMA

Nuo to laiko jo kampanija platformoje pasidalijo dešimtimis vaizdo įrašų.

Ar vyriausybė gali uždrausti programėlę?

Daugumą esamų „TikTok“ draudimų įvedė vyriausybės ir universitetai, kurie turi įgaliojimus neleisti naudoti programėlės savo įrenginiuose ar tinkluose.

Pasak Strateginių ir tarptautinių studijų centro bendradarbės Caitlin Chin, platesnio masto vyriausybės įvestas draudimas, neleidžiantis amerikiečiams naudotis programėle, kurioje jie gali dalytis savo pažiūromis ir kūryba, gali būti teisiškai užginčytas dėl Pirmosios pataisos. Juk daug amerikiečių, įskaitant išrinktus pareigūnus ir svarbias naujienų organizacijas, tokias kaip „The New York Times“ ir „The Washington Post“, dabar kuria vaizdo įrašus „TikTok“.

REKLAMA

Pirmosios pataisos ekspertai teigė, kad valdžiai būtų labai sunku įveikti draudimą.

Ką daryti, jei paskelbus draudimą, savo telefone jau turiu „TikTok“?

Tikslus programėlės uždraudimo privačiuose telefonuose mechanizmas nėra aiškus. Montanoje, siekiant uždrausti „TikTok“, buvo siekiama skirti baudą bendrovei ir programėlių parduotuvėms, jei gyventojai atsisiųstų ar naudotų „TikTok“.

Jei „ByteDance“ neparduos „TikTok“, 2024 m. pateiktame Atstovų Rūmų įstatymo projekte būtų uždrausta programėlių parduotuvėms platinti ar atnaujinti „TikTok“ Jungtinėse Valstijose.

Kompanija „Apple“ ir kitos bendrovės, valdančios programėlių parduotuves, blokuoja nebeveikiančių programėlių atsisiuntimą. Jos taip pat draudžia programėlių, kuriose yra netinkamo ar neteisėto turinio, įsigijimą, sakė Niujorko universiteto Tandono inžinerijos mokyklos profesorius Justinas Capposas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie taip pat gali pašalinti naudotojo telefone įdiegtas programas.

„Paprastai taip neatsitinka“, – sakė jis.

Koks buvo „TikTok“ atsakas?

„TikTok“ pavadino draudimus „politiniu teatru“ ir kritikavo įstatymų leidėjus dėl bandymo cenzūruoti amerikiečius. Kovo mėnesį iššokančiame pranešime ji ragino naudotojus skambinti įstatymų leidėjams ir nepritarti „TikTok“ draudimui. Kai kurie biurai teigė sulaukę dešimčių skambučių.

„Greičiausias ir kruopščiausias būdas išspręsti bet kokias su „TikTok“ susijusias nacionalinio saugumo problemas – CFIUS priimti siūlomą susitarimą, kurį kartu su jais rengėme beveik dvejus metus“, – pernai pareiškime teigė „TikTok“ atstovė spaudai.

REKLAMA

Be to, „TikTok“ bandė įgyti sąjungininkų, Vašingtone vykdydama neįprastą lobistinę veiklą, kad reklamuotų vyriausybei pateiktą planą.

Kovo mėnesį „TikTok“ vėl ėmėsi veiksmų savo interesams ginti, nes Vašingtono įstatymų leidėjai pristatė įstatymo projektą, kuriuo bendrovė raginama nutraukti ryšius su savo Kinijos patronuojančiąja bendrove. Daugeliui naudotojų atidarius „TikTok“, bendrovė juos pasitiko su pranešimu, raginančiu nepritarti šiam teisės aktui, todėl į kelis Kapitolijaus kalvos kabinetus ir vėl pasipylė telefono skambučiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų