„NATO užsienio reikalų ministrai ką tik priėmė istorinį sprendimą pradėti prisijungimo derybas su Makedonija, kad ji taptų 29-ąja nare“, - sakė Šiaurės Atlanto aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
„Tai gera diena Juodkalnijai, Vakarų Balkanams ir visam Aljansui“, - sakė J.Stoltenbergas, kurio žodžius palydėjo 28-ių NATO valstybių užsienio reikalų ministrų, susirinkusių į atvirą posėdį patvirtinti šio sprendimo, plojimai.
„Jis aiškiai parodo, kad NATO durys atviros, (ir sustiprina)... mūsų taikios ir vieningos Europos viziją“, - sakė NATO vadovas.
Juodkalnijos diplomatijos vadovas Igoris Lukšičius savo ruožtu sakė, kad šis NATO sprendimas atspindi didžiules jo šalies pastangas modernizuotis ir atitikti vakarietiškas pilietinės visuomenės normas.
„Šiandien pradedame naują skyrių... Tai didi diena mano šaliai ir Aljansui“, - pabrėžė jis.
„Tai puikios naujienos Vakarų Balkanams, jų vienybei ir saugumui“, - pridūrė I.Lukšičius.
Rusija pareiškė, kad planuojamas sprendimas dėl Juodkalnijos yra „rimtas euroatlantinio bloko smūgis“.
„Tokio pobūdžio iniciatyva turi tikrą potencialią sukelti konfrontaciją. Ji neskatins taikos ir stabilumo Balkanuose arba apskritai Europoje, – pabrėžė Maskva. – Ji tik dar labiau komplikuos Rusijos ir NATO ryšius.“
Ta maža Balkanų šalis, turinti tik kiek daugiau negu 600 tūkst. gyventojų, tapo nepriklausoma 2006 metais po buvusios Jugoslavijos kruvino subyrėjimo.
Anksčiau Juodkalnija buvo sudariusi federaciją su Serbija – ilgamete Rusijos sąjungininke, kurią Maskva visada laikė didelės slaviškosios šeimos dalimi.
1999 metais NATO vadovaujama aviacijos bombardavimo kampanija privertė Serbijos pajėgas pasitraukti iš maištingos Kosovo provincijos, kuri pasiskelbė nepriklausoma 2008 metais.
Linas Linkevičius: Juodkalnijos pakvietimas į NATO būtų signalas ir kitoms šalims
Sprendimas pakviesti Juodkalniją į NATO būtų signalas apie atvirų durų Aljanso politiką ir kitoms narystės siekiančioms šalims, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Trečiadienį NATO užsienio reikalų ministrai Briuselyje turėtų pakviesti Juodkalniją į NATO, sakė ministras, pabrėždamas, kad jis pritars šiam siūlymui.
„Be abejo, prie jo prisidėsime ir pritarsime šitam sprendimui, kad parodytumėme, kad atvirų durų procesas tęsiasi, ir tai yra signalas ne tik Juodkalnijai, bet ir kitoms narystės siekiančioms šalims“, - BNS teigė L.Linkevičius.
Jis pridūrė, kad Lietuva yra nuosekli NATO atvirų durų politikos šalininkė. Ministras sakė, kad NATO plėtra turėtų būti natūrali, tačiau atkreipė dėmesį, jog trukdžių tai plėtrai yra.
„Šiandien yra ir tų trukdžių, ir tų stabdžių, ypač kas susiję su Gruzijos narystės perspektyvomis, nors jie iš tikrųjų padarė didžiulę pažangą“, - teigė L.Linkevičius.
Jis pabrėžė, kad Gruzijos prisijungimą prie NATO palaiko tos šalies visuomenė, Gruzija yra aktyviai įsitraukusi į Aljanso veiklą, tačiau „tas sprendimas, jis juda į priekį sunkiai“.
Rusija nepritaria Juodkalnijos narystei NATO, motyvuodama Aljanso ekspansija į Rytus.
Tuo metu L.Linkevičius tvirtino, kad NATO plėtra nėra procesas, į kurį valstybės yra traukiamos jėga. Jis atkreipė dėmesį į Makedoniją, kuri daugiau nei 15 metų vykdo NATO Narystės veiksmų planą.
„Čia ne kažkoks ekspansinis procesas, o atvirumas, - teigė ministras. - Šalys pačios sprendžia savo ateitį, o ne kas nors kitas turėtų tai spręsti. O Rusija vadovaujasi tuo principu, kad jie turi spręsti už kitas šalis, ką jos turi daryti.“
„Teisė pasirinkti saugumo aljansus nėra tik graži literatūra, o realybė. Tą teisę reikia apginti ne tik toms šalims, kurios nori į NATO, bet taip pat ir mums“, - pridūrė L.Linkevičius.
Juodkalnija NATO Narystės veiksmų planą įgyvendina nuo 2009 metų. Kiek daugiau nei 600 tūkst. gyventojų turinčioje valstybėje tarnauja apie 2 tūkst. karių. Šalies gynybos biudžetas siekia apie 40 mln. eurų. Tai yra 1,3 proc. Juodkalnijos bendrojo vidaus produkto.