Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narėms per skubias konsultacijas dėl to, kad Šiaurės Korėja, kaip numanoma, paleido ryšių palydovą, nepavyko susitarti dėl bendros pozicijos, ir jos nusprendė toliau svarstyti šį klausimą.
Tokijas, kurio reikalavimu buvo sušauktas posėdis, reikalauja, kad būtina priimti rezoliuciją, o Maskva ir Pekinas ragina laikytis santūriai.
"Priėjome labai opų momentą, - sakė Kinijos, kuri yra pagrindinė Korėjos režimo remėja, ambasadorius Zhang Yesui (Džang Yesui). - Mūsų pozicija yra ta, kad Tarybos reakcija turi būti atsargi ir proporcinga".
Apie tris valandas trukusias konsultacijas pranešė Meksikos nuolatinis atstovas Claude Helleris (Klaudė Heljeris), šiuo metu pirmininkaujantis Saugumo Tarybai.
Pasak jo, Saugumo Tarybos narės nepriėmė jokių dokumentų, smerkiančių Šiaurės Korėjos veiksmus, ir nusprendė neskubėti imtis kokių nors priemonių.
C.Helleris taip pat pranešė, kad Saugumo Taryba toliau konsultuosis dėl Šiaurės Korėjos palydovo paleidimo, kad galiausiai priimtų atitinkamą konstruktyvų sprendimą.
Toliau šį klausimą svarstys tik JT Saugumo Tarybos nuolatinės narės - Rusija, JAV, Prancūzija, Didžioji Britanija, Kinija, taip pat Japonijos delegacija - ir svarstymai gali užtrukti dar savaitę.
Pchenjanas teigia, kad paleido, raketą su eksperimentiniu ryšių palydovu "Kwangmyongsong-2" ("Ryški žvaigždė"). Kaip pranešė Šiaurės Korėjos oficiali naujienų agentūra, palydovas transliuoja visam pasauliui dainas apie Šiaurės Korėjos įkūrėją Kim Il-Sungą (Kim Ir Seną) ir jo sūnų Kim Jong-Ilą (Kim Čen Irą).
Tuo tarpu JAV paneigė pareiškimus, kad Šiaurės Korėja į orbitą iškėlė palydovą. Pentagono duomenimis, naujų palydovų orbitoje nėra.
JAV ir Japonija įtaria, kad pranešimai apie bandymus kosmose - tik priedanga Pchenjanui išbandyti balistinę tolimojo veikimo spindulio raketą "Taepodong-2", galinčią pasiekti Aliaską.
Japonijos premjeras Taro Aso (Taras Asas) pareiškė, kad Šiaurės Korėja ėmėsi itin provokuojamų veiksmų".
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kuris raketos paleidimo metu buvo su vizitu Prahoje, pareiškė, kad Šiaurės Korėja pažeidė savo tarptautinius įsipareigojimus ir dar labiau "izoliavosi nuo tautų bendrijos".
Šaltinių diplomatiniuose sluoksniuose duomenimis, skubiame Saugumo Tarybos posėdyje turėjo būti apsvarstyti naujos rezoliucijos su griežtesniais reikalavimais Šiaurės Korėjai projektai.
Ankstesnė rezoliucija ragino Šiaurės Korėją "neatlikti jokių naujų branduolinių bandymų ar balistinių raketų paleidimų" ir atkurti savo ankstesnius įsipareigojimus raketų paleidimo moratoriume".
Dokumentas draudė tiekti, parduoti ar perduoti Šiaurės Korėjai bet kurios rūšies įprastinę karo techniką ir ginkluotę, taip pat medžiagas, įrenginius, prekes ir technologijas, kurios galėtų būti panaudotos masinio naikinimo ginklui kurti.