• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JT ragina labiau padėti irakiečių pabėgėliams

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) antradienį paragino valstybes didinti pagalbą irakiečių pabėgėliams ir neuždaryti savo sienų sparčiai augančiam pabėgėlių srautui.

REKLAMA
REKLAMA

Šį raginimą JT vadovas paskelbė pasigirdus įspėjimams, kad Sirija ir Jordanija nebepajėgia deramai pasirūpinti visais pabėgėliais iš kaimyninio Irako.

REKLAMA

Filmuotas Ban Ki-moono kreipimasis buvo parodytas Ženevoje vykstančioje dviejų dienų JT konferencijoje, kurioje ieškoma būdų, kaip padėti maždaug 4 mln. be namų likusių irakiečių. Beveik 800 000 jų neteko namų per pastaruosius metus, kai per šalį nusirito kruvina savižudžių sprogdinimų ir tarpkonfesinio smurto banga.

REKLAMA
REKLAMA

Pagalbos organizacijos įspėjo, kad kelios valstybės panaikino galimybę pabėgėliams gauti prieglobstį tokiu metu, kai vietos valdžia Irake nusisuko nuo be namų likusių žmonių, taip padidindama bėgančiųjų iš šalies srautą.

"Viliuosi, kad ši konferencija paskatins tarptautinę paramą, kad šie žmonės būtų geriau apsaugoti ir gautų geresnę pagalbą. Tikiuosi, bus mobilizuoti ištekliai, kad būtų sukurta labai reikalinga apsauginė erdvė", - sakė Ban Ki-moonas vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tai reiškia, kad kaimyninės valstybės turi neuždaryti savo sienų ir laikytis principo, jog pabėgėliai negali būti jėga gražinami į šalį, iš kurios pasitraukė", - sakė generalinis sekretorius, pridūręs, kad šis raginimas galioja ir toliau nuo Irako esančioms šalims, kuriose prieglobsčio gali prašyti tėvynę palikę irakiečiai.

REKLAMA

Jordanija ir Sirija drauge priėmė beveik 2 mln. irakiečių pabėgėlių. Iš viso dėl dabar vykstančio konflikto ir Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimo priespaudos savo namus paliko apie 4 mln. irakiečių.

Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija įspėjo, kad ligoninėse, klinikose ir mokyklose Jordanijoje bei Sirijoje "jau pasiekta riba".

REKLAMA

Ji paragino skirti 15 mln. JAV dolerių padėti 100 000 ten esančių irakiečių šeimų.

Irako užsienio reikalų ministras Hoshiyaras Zebari (Hošijaras Zebaris) pažadėjo, kad šalis skirs 25 mln. JAV dolerių palengvinti kaimyninių šalių naštą dėl pabėgėlių, tačiau pabrėžė, kad tik pažabojus smurtą Irake pavyks suvaldyti situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tai primena regionui ir tarptautinei bendrijai, kodėl mes visi turime būti suinteresuoti padėti stabilizuoti padėtį ir įtvirtinti taiką Irake", - sakė jis.

JT duomenimis, dėl nesuliaujančio tarpkonfesinio smurto kas mėnesį savo namus palieka iki 50 000 irakiečių, tačiau, kaip sakė vienas JAV pareigūnas, per du pastaruosius mėnesius padėtis kiek "stabilizavosi".

REKLAMA

JT Vyriausiasis pabėgėlių komisaras Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) padėkojo Jordanijai ir Sirijai už jų iki šiol parodytą "kilnumą", pabrėžęs, kad šios šalys suteikė prieglobstį pabėgėliams "be jokios reikšmingos pagalbos iš užsienio".

REKLAMA

Niujorke įsikūrusi žmogaus teisių gynimo organizacija "Human Rights Watch" (HRW) sakė, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija išprovokavo konfliktą Irake, todėl dabar privalo padėti savo namus paliekantiems irakiečiams.

"Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės pareiga padėti žmonėms, kurie liko be namų Irake ir už jo ribų", - sakė JAV Pabėgėlių reikalų komiteto vadovas Billas Frelickas (Bilas Frelikas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

HRW įspėjo, kad Irako kaimynės irakiečiams pabėgėliams "uždaro pasitraukimo kelius" naujais suvaržymais, įskaitant 7 mlrd. JAV dolerių vertės itin modernią sieną, kurią, organizacijos teigimu, pasienyje su Iraku stato Saudo Arabija.

Remiantis naujausiais JT Vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos duomenimis, pačiame Irake be namų liko 1,9 mln. žmonių.

REKLAMA

Pranešama, kad maždaug pusė iš 15-os Irako centrinių ir pietinių muchafazų (gubernijų) atsisako priimti prieglobsčio ieškančius žmones, atvykstančius iš kitų šalies rajonų. Tarptautinė migracijos organizacija įspėja, kad dėl to dar padidės į užsienį bėgančių irakiečių srautas.

Apie 95 proc. irakiečių pabėgėlių yra Artimuosiuose Rytuose, tačiau pabėgėlių, pasiekiančių industrines valstybes, daugiausia Europoje, skaičius 2006-aisiais pasiekė 77 proc. (22 200), rodo JT Vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos duomenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų