K. Starmeris praėjusią savaitę jau buvo žengęs žingsnį atgal dėl prieštaringai vertinamų planų nurėžti neįgalumo ir ligos pašalpas, nes prieš tai gausiai sukilo Leiboristų partijos parlamentarai, kurie argumentavo, kad pasiūlymai yra perdėti. Valdančioji partija Bendruomenių rūmuose turi didelę daugumą – tam, kad kuris nors įstatymo projektas būtų atmestas, turi sukilti daugiau kaip 80 jos parlamentarų.
Nors penktadienį buvo susitarta švelninti pakeitimus, dėl besitęsiančio parlamentarų pasipriešinimo teko padaryti dar daugiau didelių nuolaidų likus vos kelioms valandoms iki balsavimo vėlų antradienį. Tarp jų – 2026-aisiais planuojamų apkarpymų atidėjimas, kol bus atlikta peržiūra, vadovaujama socialinės apsaugos ir neįgalumo reikalų ministro Stepheno Timmso.
Tai padėjo užtikrinti, kad balsavimas būtų palankus vyriausybei – 335 parlamentarai balsavo „už“, o 260 balsavo „prieš“. Tačiau kritikai peržiūrėtą įstatymo projektą, kuriuo siekta sutaupyti milijardus svarų augančiose šalies socialinio aprūpinimo sąskaitose, vadino „farsu“.
Darbo ir pensijų ministrė Liz Kendall pirmadienį parlamentui pristatė atnaujintą įstatymo projektą kaip tik tuo metu, kai nauji vyriausybės duomenys parodė, kad sušvelnintos reformos į skurdą įstums dar 150 000 žmonių.
K. Starmeris, kuris vėliau šią savaitę minės vienerių metų Dauningo gatvėje sukaktį, tikėjosi, kad minimas teisės aktas sumažins socialinio aprūpinimo biudžetą 5 mlrd. svarų (5,8 mlrd. eurų). Šis skaičius po praėjusią savaitę padarytų pradinių nuolaidų sumažėjo iki 2,5 mlrd. svarų ir liko neaišku, kiek lėšų dabar pavyks sutaupyti.
Tai reiškia, kad finansų ministrė Rachel Reeves, kuriai sunkiai sekėsi skatinti vangios JK ekonomikos augimą, lėšų turės ieškoti kitur.
Ginčai parlamente taip pat aptemdė pirmąsias Leiboristų partijos sugrįžimo į valdžią metines po 14-os opozicijoje praleistų metų ir sukėlė klausimų dėl K. Starmerio politinio įžvalgumo ir jo centro kairiosios vyriausybės tikslo. K. Starmeriui ne itin gerai sekėsi įgyvendinti pagrindinę vyriausybės misiją paskatinti ekonomikos augimą ir pastaraisiais mėnesiais atliko keletą žalingų posūkių atgal.
Ministras pirmininkas turi didžiulę 165 parlamento narių daugumą, o tai reiškia, kad jis turėtų gebėti parlamente prastumti bet kokius norimus įstatymus. Tačiau daugybė jo paties parlamentarų skundžiasi atotrūkiu tarp K. Starmerio lyderystės, kurioje daugiausia dėmesio skiriama kovai su „Reform UK“ iškilimu, ir tradicinių Leiboristų partijos centro kairės principų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!