Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu nurodė, kad šie JK, Prancūzijos ir Kanados vadovų pareiškimai yra „didžiulė pergalė“ islamistų grupuotei „Hamas“.
Pirmadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, JK premjeras Keiras Starmeris ir jo kolega iš Kanados Markas Carney pasmerkė Izraelio vykdomą humanitarinės pagalbos blokadą ir B. Netanyahu vyriausybės pasisakymus, kuriuose grasinama masinių palestiniečių perkėlimu.
„Nestovėsime nuošalyje, kol Netanyahu vyriausybė vykdys šiuos baisius veiksmus. Jei Izraelis nenutrauks atnaujintos karinės operacijos ir nepanaikins humanitarinės pagalbos apribojimų, imsimės tolesnių konkrečių veiksmų“, – nurodė JK, Prancūzijos ir Kanados vadovai.
Tačiau jie nenurodė, kokių konkrečių veiksmų imsis, ir pridūrė: „Esame įsipareigoję pripažinti Palestinos valstybę kaip indėlį siekiant dviejų valstybių sprendimo ir esame pasirengę bendradarbiauti su kitais šiuo tikslu.“
Šis pareiškimas sutampa su kitu 22 šalių pranešimu, kuriame Izraelis raginamas nedelsiant atnaujinti humanitarinės pagalbos teikimą palestiniečių anklavui, kurio gyventojams, šių šalių teigimu, gresia badas.
Nuo kovo 2 dienos Izraelis visiškai blokuoja pagalbos tiekimą palestiniečių teritorijai, nors šiomis dienomis paskelbė, kad įleis ribotą kiekį pagalbos.
B. Netanyahu taip pat pareiškė, kad Izraeliui būtina užkirsti kelią badui Gazos Ruože dėl diplomatinių priežasčių.
JK, Prancūzija ir Kanada nurodė, kad Izraelio „atsisakymas teikti būtiną humanitarinę pagalbą civiliams gyventojams yra nepriimtinas ir kelia pavojų pažeisti tarptautinę humanitarinę teisę“.
Jie taip pat pasmerkė „pasibaisėtiną retoriką, kurią neseniai vartojo Izraelio vyriausybės nariai, grasindami, kad dėl Gazos sunaikinimo civiliai pradės keltis iš savo namų“.
Jų teigimu, „nuolatinis priverstinis perkėlimas yra tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimas“.
„Visiška pergalė“
B. Netanyahu savo biuro išplatintame pareiškime išreiškė pasipiktinimą dėl JK, Kanados ir Prancūzijos lyderių pareiškimų.
„Prašydami Izraelio nutraukti gynybinį karą dėl mūsų išlikimo, kol mūsų pasienyje esantys „Hamas“ teroristai nebus sunaikinti, ir reikalaudami sukurti Palestinos valstybę, Londono, Otavos ir Paryžiaus lyderiai siūlo didžiulę dovaną už genocidinį išpuolį prieš Izraelį spalio 7 dieną ir skatina daugiau tokių žiaurumų“, – sakė Izraelio premjeras, omenyje turėdamas 2023 metų spalio 7-osios „Hamas“ išpuolį Pietų Izraelyje.
B. Netanyahu pareiškė, kad visi Europos lyderiai turėtų sekti JAV prezidento Donaldo Trumpo pavyzdžiu ir remti Izraelį.
„Karas gali baigtis rytoj, jei likę įkaitai bus paleisti, „Hamas“ sudės ginklus, jo žiaurūs lyderiai bus ištremti, o Gazos Ruožas bus demilitarizuotas. Nė viena tauta negali sutikti su mažesniais reikalavimais, o Izraelis tikrai nesutiks, – tęsė žydų valstybės premjeras. – Tai civilizacijos karas prieš barbariškumą. Izraelis toliau ginsis teisėtais būdais, kol bus pasiekta visiška pergalė.“
Karas kilo po „Hamas“ 2023 metų spalio 7-ąją surengto išpuolio Izraelio pietuose, per kurį, oficialiais Izraelio duomenimis, žuvo 1 218 žmonių, daugiausia civilių.
„Hamas“ kovotojai spalio 7-ąją taip pat pagrobė 251 įkaitą, iš kurių 57, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 34 Izraelio kariuomenės žuvusiais laikomus įkaitus.
Pasak „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio atsakomąją karinę kampaniją Gazos Ruože žuvo 53 339 palestiniečiai, įskaitant 3 193 žmones, žuvusius nuo kovo 18 dienos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!