„Šiandien galiu atskleisti, kad turime įrodymų, jog Rusija ir Kinija bendradarbiauja kuriant Ukrainoje naudojamą kovinę įrangą“, – Londone vykusioje konferencijoje sakė ministras.
G. Shappsas taip pat paragino NATO dėti daugiau pastangų ir padidinti gynybos išlaidas visame Aljanse.
„JAV ir Jungtinės Karalystės gynybos žvalgyba gali atskleisti, kad dabar iš Kinijos į Rusiją ir Ukrainą plūsta pagalba letaliomis [priemonėmis]“, – nurodė jis.
Pasak ministro, demokratinės valstybės turėtų daugiau ir garsiau kalbėti apie laisves, kurios priklauso nuo tarptautinės tvarkos.
„Pasauliui laikas atsibusti. O tai reiškia, kad šį momentą reikia paversti konkrečiais planais ir pajėgumais. O tai prasideda nuo pagrindų, kuriais remiantis bus didinamos visos Aljanso išlaidos mūsų kolektyvinėms atgrasymo priemonėms," – nurodė G. Shappsas.
Pastaraisiais metais, po to, kai 2022 metų vasario mėnesį Maskva pasiuntė karius į Ukrainą, Kinijos ir Rusijos strateginė partnerystė tapo dar glaudesnė. Visgi Pekinas atmeta Vakarų šalių teiginius, kad jis remia Maskvos karo veiksmus.
Kinija taip pat tapo Rusijos ekonominio gelbėjimosi ratu, nuo karo Ukrainoje pradžios sparčiai išaugus dvišalei prekybai, kuri, remiantis Kinijos muitinės duomenimis, 2023 metais siekė 240 mlrd. dolerių (223 mlrd. eurų).
Tačiau trečiadienį JAV prezidento Joe Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas nesutiko su kai kuriomis JK gynybos ministro pastabomis.
Anot jo, informacija apie tai, kad Kinija tiekia ginklus Rusijai, jau anksčiau kėlė susirūpinimą, tačiau Vašingtonas kol kas negali patvirtinti šių teiginių.
J. Sullivanas pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos yra „susirūpinusios dėl to, ką Kinija daro Rusijos karo mašinai pakurstyti, ne tiesiogiai tiekdama ginklus, bet tiekdama žaliavas Rusijos gynybos pramonės bazei“.
Kinija sako, kad laikosi neutralios pozicijos karo atžvilgiu ir nėra tiesiai pasmerkusi Rusijos invazijos, kuri tęsiasi jau trečius metus.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę viešėjo Kinijoje. Kremliaus šeimininkas susitiko su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) ir surengė derybas, kuriose abu lyderiai pabrėžė, kad jų šalių ryšiai yra stabilizuojanti jėga chaotiškame pasaulyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!