Naujųjų sankcijų paketas pavadintas simboliškai – „Amerikos apsaugos nuo Kremliaus agresijos įstatymu“. Jame ne tik finansinės sankcijos, bet ir pagalbos NATO šalims planas.
JAV politikai šį įstatymą rengiasi priimti dėl Rusijos kišimosi į Amerikos prezidento rinkimus, dėl agresijos Ukrainoje ir Sirijoje.
Nusitaikė į oligarchus ir jų šeimas
„Mūsų tikslas pakeisti status quo ir įvesti triuškinančias sankcijas Putino Rusijai kol jis baigs kištis į JAV rinkimų procesą, rengti kibernetines atakas, kol pasitraukas iš Ukrainos ir Sirijos“, - pareiškė respublikonų senatorius Lindsey Grahamas.
Senatoriai nusitaikė į politinius veikėjus, oligarchus, jų šeimos narius ir kitus asmenis, kurie susiję su korumpuotu Vladimiro Putino režimu.
„Kai tik V. Putinas aiškiai metė iššūkį Amerikos galiai ir įtakai, Amerikos saugumui, JAV turi aiškiai pasakyti, kad gins savo tautą, nepaisant visų bandymų sunaikinti Vakarų demokratinę santvarką“, - pareiškė L. Grahamas ir demokratų senatorius R. Menendezas.
„Putinas vis dar kelia rimtą grėsmę mūsų šaliai ir mūsų sąjungininkams. Vis labiau griežtinant sankcijas, Putinas pagaliau supras, kad JAV netoleruoja tokio jo elgesio“, - teigė R. Menendezas.
Smogs per pinigus
Svarbiausi naujojo įstatymo prieš Rusijos agresiją punktai turėtų sukelti galvos skausmą ne tik oligarchams, tačiau ir stambesniems politiniams veikėjams, kurie pelnosi iš Putino režimo sukurtos sistemos.
Naujosios sankcijos dar turi būti patvirtintos Senate, jums pateikiame svarbiausius sankcijų paketo punktus:
- JAV piliečiams draudžiama pirkti Rusijos paskolos emisijų, skolinti Rusijai
- Draudžiama atlikti transakcijas su septyniais didžiausiais Rusijos bankais: Vnešekonombank, Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, bank of Moscow, Rosselkhozbank, Promsvyazbank
- Sankcijos rusų pareigūnams, oligarchams ir kt. asmenims, „tiesiogiai ir netiesiogiai prisidedantiems prie neteisėtos korupcinės veiklos, taip pat minima, kad sankcijos būtų taikomos ir šeimos nariams, jeigu jie naudojasi dideliais privalumais, kylančiais iš tokios korupcinės veiklos
- Draudžiamos investicijos į Maskvos remiamas energetikos iniciatyvas ir draudimas JAV piliečiams dalyvauti Rusijos naftos projektuose (kurie prekėmis, paslaugomis, technologija, finansais remia naftos projektus Rusijoje", įskaitant ir remonto darbus)
- Siūloma bausti asmenis, kurie investuoja į Rusijos energetikos projektus, kurių suma yra virš 250 mln. USD
- Siūloma skelbti „sektorines sankcijas“ bet kuriam Rusijos piliečiui, galinčiam kelti kibernetinę grėsmę Jungtinėms Valstijoms
- Numatoma “bausti Rusijos vyriausybę už cheminio ginklo gamybą ir panaudojimą“
Parama NATO narėms
Be to, naujajame sankcijų įstatyme pažymima, kad JAV turi suteikti paramą NATO valstybėms energetikos srityje, mažinti kai kurių NATO narių priklausomybę nuo rusiškos ginkluotės.
O po Donaldo Trumpo prieštaringų pasisakymų apie narystę NATO, siūloma, kad JAV galėtų išstoti iš NATO tik dviejų trečdalių senatorių pritarimu.
Svarbi įstatymo projekto nuostata, kad JAV turi maksimaliai koordinuotis su ES bei svarbiausiais partneriais ir siekti vienybės.
Tirs ar Rusija terorizmą remianti valstybė
Amerikiečiai rengiasi su Rusija kovoti ir šalies viduje, todėl siūloma suformuoti kovos su hibridinėmis grėsmėmis centrą, kurio tikslas būtų atremti potencialius pavojus, kylančius iš Maskvos. Be to, ketinama įsteigti specialųjį atoveiksmio Kremliaus įtakai fondą;
Beje, projekte pažymima, kad JAV niekada nepripažins Krymo aneksijos.
O bene griežčiausiai skamba siūlymas pavesti Valstybės departamentui išnagrinėti, ar Rusija yra valstybė, kuri atitinka terorizmą remiančios valstybės kriterijus.
Senatoriams pritaria ir Nacionalinio saugumo direktorius Danas Coatsas. Jis tvirtina, kad Rusija vis dar tęsia paplitusius metodus, kaip skaldyti JAV visuomenę. „Mes stebime plačiai sklindančią Rusijos kampaniją, kuria siekiama susilpninti ir suskaldyti mūsų visuomenę“, - teigė D. Coatsas.