JAV pažadas: karius iš Afganistano išves iki rugsėjo 11-osios papildyta 20.36 val.

JAV prezidentas Joe Bidenas išves visus amerikiečių karius iš Afganistano iki Rugsėjo 11-osios išpuolių 20-ųjų metinių, ir taip užbaigs ilgiausią Amerikos karą, antradienį pranešė vienas amerikiečių pareigūnas.

J. Bidenas „padarė išvadą, kad Jungtinės Valstijos... išves savo pajėgas iš Afganistano iki rugsėjo 11 dienos“, žurnalistams sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

J. Bidenas dar prieš kelias savaites užsiminė, kad galėtų praleisti gegužės 1-osios terminą, o po kurio laiko tapo aišku, jog baigti sklandų likusių 2 500 karių išvedimą iki to laiko būtų pernelyg sunku.

JAV pareigūnai apie J. Bideno sprendimą kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes Baltieji rūmai dar nepadarė oficialaus pareiškimo. Pirmasis jų komentarus paskelbė dienraštis „The Washington Post“.

Tuo metu Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki nurodė, kad J. Bidenas į gyventojus dėl planų išvesti JAV pajėgas iš Afganistano kreipsis trečiadienį.

„Prezidentas rytoj Baltuosiuose rūmuose pateiks pastabas apie tolesnį kelią Afganistane, įskaitant jo planus ir tvarkaraštį dėl [karių] išvedimo“, – žurnalistams antradienį sakė J. Psaki.

„Prezidentas laikėsi nuoseklaus požiūrio, kad Afganistane nėra karinio sprendimo, kad mes ten užsibuvome pernelyg ilgai“, – pridūrė ji.

Amerikiečių prezidento sprendimas gali paskatinti Talibaną keršyti JAV bei Afganistano pajėgoms ir gal net eskaluoti prieš 20 metų prasidėjusį konfliktą. Šis žingsnis tikriausiai taip pat vėl įžiebs politinius nesutarimus dėl Amerikos dalyvavimo kare, kurį daugelis vadina „nesibaigiančiu“.

Sprendimu nukelti galutinį terminą į rugsėjo 11-ąją pabrėžiama priežastis, dėl kurios amerikiečių kariai apskritai buvo dislokuoti Afganistane – siekiant neleisti radikaliosioms grupuotėms vėl įsitvirtinti šalyje, kuri galėtų būti naudojama kaip placdarmas išpuoliams prieš JAV rengti.

Pagal 2020 metų vasarį sudarytą susitarimą su tuometinio Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija talibai sutiko nutraukti išpuolius ir surengti taikos derybas su vyriausybe Kabule mainais į JAV įsipareigojimą iki 2021-ųjų gegužės užbaigti savo kontingento išvedimo procesą.

REKLAMA

Pastaraisiais metais JAV kariuomenės vadai ir gynybos pareigūnai kalbėjo, kad atakos prieš JAV karius iš esmės liovėsi, bet perspėjo, kad talibai ėmė dažniau pulti afganų pajėgas. Vadų teigimu, sukilėliai nesugebėjo įvykdyti taikos sutarties sąlygų, nes tęsė atakas prieš afganus ir nesugebėjo nutraukti visų ryšių su teroristų tinklu „al Qaeda“ bei kitomis ekstremistų grupuotėmis.

J. Bidenas inicijavo taikos susitarimo peržiūrėjimo procedūrą vasarį, netrukus po to, kai stojo prie JAV vairo, ir ilgą laiką konsultavosi su savo patarėjais gynybos klausimais bei sąjungininkais.

Pastarosiomis savaitėmis darėsi vis aiškiau, jog J. Bidenas linkęs nepaisyti termino.

„Būtų sunku laikytis gegužės 1 dienos termino, – kovo pabaigoje pareiškė prezidentas. – Tuos karius išvesti sunku vien dėl taktinių priežasčių.“


Rašyti komentarą...
h
hdhd
2021-04-14 13:14:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Turiu itarimu rugsejo 11 driokstels kazkur kazkas
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų