JAV paskelbė sankcijas Rusijai įsigaliojo ir ES sankcijos Rusijai

JAV prezidento Joe Bideno administracija antradienį paskelbė sankcijų Rusijos pareigūnams ir verslo subjektams dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo.

„Žvalgybos bendruomenė su dideliu patikimumu vertina, kad Rusijos federalinės saugumo tarnybos FSB pareigūnai panaudojo nervus paralyžiuojančią medžiagą, žinomą kaip „Novičiok“, apnuodyti Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną 2020 metų rugpjūčio 20 dieną“, – sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Derindamos veiksmus su Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos dar kartą pareikalavo, kad Rusija paleistų A. Navalną, kuris buvo suimtas sausį, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi po apnuodijimo. Jo suėmimas ir A. Navalno kaltinimai, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra įsitraukęs į didžiulio masto korupcijos schemas, išprovokavo masinius protestus daugelyje šalies miestų.

Pareigūnai sakė, kad JAV įves sankicijas „septyniems Rusijos vyriausybės aukšto rango nariams“. Tikimasi, kad daugiau detalių bus paskelbta vėliau antradienį.

Pasak šaltinių, JAV taip pat suvaržys eksportą į Rusiją. Tai atitiktų J. Bideno pažadą Maskvos atžvilgiu laikytis griežtesnės linijos negu jo pirmtakas Donaldas Trumpas, ne kartą palankiai atsiliepęs apie V. Putiną.

„Siunčiame Rusijai aiškų signalą, kad už cheminių ginklų naudojimą sulaukiama aiškių pasekmių“, – sakė kitas pareigūnas.

Įsigaliojo ir ES sankcijos

Europos Sąjungos sankcijos Rusijos tyrimų komiteto vadovui Aleksandrui Bastyrkinui, Nacionalinės gvardijos vadui Viktorui Zolotovui, generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui, Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) direktoriui Aleksandrui Kalašnikovui, įvestos dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimo, antradienį įsigaliojo.

Atitinkamas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas ir vykdomasis reglamentas antradienį buvo paskelbti ES oficialiajame leidinyje.

Dokumentuose sakoma: „Šis sprendimas įsigalioja jo publikavimo dieną“.

„Ribojamosios priemonės, šiandien įsigaliojusios po aptarimo 2021 metų vasario 22 dieną Užsienio reikalų taryboje, apima draudimą atvykti ir [ES esančio] turto įšaldymą. Be to, fiziniams ir juridiniams asmenims Europos Sąjungoje draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai teikti išteklius nurodytiems asmenims“, – sakoma ES Tarybos komunikate.

REKLAMA

Jame taip pat pažymima, kad ES pirmą kartą įveda ribojamąsias priemones pagal naują, 2020 metų gruodžio 7-ąją patvirtintą pasaulinį ES sankcijų režimą žmogaus teisių srityje.

„Sankcijų režimas sudaro sąlygas ES persekioti asmenis, atsakingus už tokius veiksmus kaip genocidas, nusikaltimai žmoniškumui ir kiti rimti žmogaus teisių pažeidimai ar piktnaudžiavimas, įskaitant kankinimus, vergovę, bausmes be teismo, savavališkus areštus ar sulaikymus“, – nurodo ES Taryba.

Bloko užsienio reikalų ministrai vasario 22 dieną priėmė politinį sprendimą parengti sankcijas grupei Rusijos pareigūnų dėl A. Navalno apnuodijimo kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Apie tai tą pačią dieną spaudos konferencijoje Briuselyje paskelbė ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.

„Reaguodami į įvykius, susijusius su situacija dėl pono Navalno, pasiekėme politinį susitarimą dėl ribojamųjų priemonių rengimo tiems, kurie yra atsakingi už jo areštą, baudžiamąjį persekiojimą ir verdiktą“, – tuomet sakė jis.

Pernai spalį ES dėl A. Navalno apnuodijimo paskelbė sankcijas šešiems fiziniams asmenims: Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovui Aleksandrui Bortnikovui, Rusijos prezidento vidaus politikos valdybos viršininkui Andrejui Jarinui, prezidento administracijos vadovo pirmajam pavaduotojui Sergejui Kirijenkai, prezidento įgaliotajam atstovui Sibiro federalinėje apygardoje Sergejui Meniailai ir gynybos ministro pavaduotojams Pavelui Popovui bei Aleksejui Krivoručkai.

Tuomet sankcijos taip pat buvo įvestos Valstybiniam organinės chemijos ir technologijų mokslinių tyrimų institutui, kur, Europos manymu, buvo sukurtas „Novičiokas“.

„Piktavališkas apnuodijimas“

ES šalys pirmadienį patvirtino sankcijas keturiems Rusijos pareigūnams, o dvi Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertės paragino atlikti tarptautinį tyrimą dėl Kremliaus kritiko apnuodijimo ir pareikalavo jį nedelsiant paleisti iš pataisos kolonijos Rusijoje.

REKLAMA

Bendrijos sankcijos paskelbtos keturiems aukšto rango Rusijos teismų ir teisėsaugos pareigūnams, susijusiems su A. Navalno įkalinimu. Šie asmenys yra pirmieji, kuriems suvaržymai įvesti pagal ES naująjį sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režimą, įsigaliojusį pernai gruodį. Jiems uždrausta atvykti į ES, o Bendrijos jurisdikcijoje esantis šių asmenų turtas bus įšaldytas.

Tuo metu JT ekspertė neteisminio, neatidėliotino ir savavališko mirties bausmės vykdymo klausimais Agnes Callamard ir JT specialioji pranešėja nuomonės laisvės ir saviraiškos laisvės skatinimo ir gynimo klausimais Irene Khan pabrėžė, kad svarbu nustatyti tiesą apie „piktavališką apnuodijimą“ ir užtikrinti atskaitomybę.

Ekspertės reikalavo, kad A. Navalnas būtų „nedelsiant paleistas“ iš pataisos kolonijos, kur jis buvo perkeltas praėjusią savaitę iš Maskvos tardymo izoliatoriaus.

44 metų A. Navalnas buvo suimtas sausį, vos grįžęs į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi dėl apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, anot opozicionieriaus, įvykdytą Rusijos prezidento V. Putino įsakymu. Tačiau Kremlius neigia kaip nors susijęs su tuo incidentu.

Teisėsaugai sulaikius į Maskvą sausio viduryje vos sugrįžusį opozicionierių, šalyje nusirito masinių protestų banga.

Vakarų šalių lyderiai pasmerkė jo sulaikymą ir paragino nedelsiant jį išlaisvinti.


Rašyti komentarą...
L
LINAS
2021-03-02 16:50:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
JUOKINGA NAVALNAS NIEKUR NEBEGO NESISLAPSTE NUO VALDZIOS O GYDESI O JIEM DURNIEM LYG NEAISKU NA GYDESI NUO NUODU !
Atsakyti
-5

B
BEZDALAS
2021-03-02 17:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokios čia sankcijos keliems veikėjams, man atrodo tikras bezdalas.
Atsakyti
-2

o
o kodel
2021-03-02 17:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rusija ši išdavika nedeportavo į eu arba jav?
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų