JAV įstatymų leidėjai antradienį rengėsi kovai dėl prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) plano padidinti Irake dislokuotų karių skaičių - demokratai paskelbė, jog amerikiečiai nebetiki šiuo karu, o respublikonai perspėjo, kad negalima pakirsti JAV kovos su terorizmu.
Atstovų Rūmų demokratai pradėjo tris dienas truksiančius debatus dėl dviejų sakinių rezoliucijos, prieštaraujančios G.W.Busho sprendimui papildomai nusiųsti į Iraką 21,5 tūkst. karių. Ši priemonė nepriverstų prezidento keisti kursą, bet tai būtų pirmas kartas, kai įstatymų leidėjai tiesiogiai mestų jam iššūkį Irako karo klausimu.
"Amerikos žmonės prarado tikėjimą prezidento kursu Irake ir ... reikalauja naujos krypties", - pradėdama debatus pareiškė Atstovų Rūmų pirmininkė, Kalifornijai atstovaujanti demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi).
Pasak jos, šis balsavimas parodys, ar įstatymų leidėjai išgirdo tą signalą, kurį rinkėjai pasiuntė per lapkričio rinkimus, - kad dabartinė politika dėl šio karo "neveikė, neveiks ir privalo būti pakeista". Per lapkričio rinkimus demokratai įgijo daugumą tiek Senate, tiek Atstovų Rūmuose.
Per debatus, kurie kai kada buvo emocingi ir per kuriuos abi stovyklos stengėsi pasipuikuoti savo karo veteranais, respublikonų lyderiai įrodinėjo, kad ant kortos būtų pastatyta daug daugiau nei Irakas, jei Amerika tuojau pat sugrąžintų savo karius namo.
Mažumos lyderis Johnas Boehneris (Džonas Bouneris) iš Ohajo perspėjo, jog jei iš Irako būtų pasitraukta dabar, tai reikštų duoti regione valią Iranui ir palikti Izraelį itin pažeidžiamą. Irakas, pasak jo, yra tik dalis pasaulinės kovos su "radikaliais islamistų teroristais".
J.Boehneris nosine braukė ašaras, kai per spaudos konferenciją Atstovų Rūmų narys respublikonas Samas Johnsonas (Semas Džonsonas) iš Teksaso pasakojo, jog buvo karo belaisvis Vietname ir girdėjo, kaip jo pagrobėjai per garsiakalbius skelbė naujienas apie antikarines nuotaikas Jungtinėse Valstijose.
Tuo tarpu demokratai davė reporteriams vieno respublikonų laiško, kuriame kiti respublikonai raginami per debatus didžiausią dėmesį skirti "pasaulinei radikalaus islamistų judėjimo grėsmei", o ne bandyti ginti dabartinę padėtį Irake, tekstą.
Priemonė, kurios rėmėjų yra abiejose partijose, penktadienį per balsavimą turėtų būti priimta, nes ją remia dauguma demokratų ir kai kurie respublikonai, vis labiau abejojantys dėl šio beveik ketverius metus trunkančio karo, kuris jau pareikalavo daugiau kaip 3,1 tūkst. amerikiečių gyvybių.
Šis pasiūlymas tada galės būti perduotas Senatui.
Nauja "USA Today" ir "Gallup" apklausa rodo, kad dauguma amerikiečių remia Kongreso veiksmus dėl JAV karių skaičiaus Irake apribojimo ir karių grąžinimo namo iki kitų metų pabaigos.
Senato daugumos lyderis, Nevadai atstovaujantis demokratas Harry Reidas (Haris Ridas) sakė, kad nori Atstovų Rūmų rezoliucijos tekstą Senato debatams pateikti po vasario 25-osios.