• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jakudzos Japonijos ekonomiką užvaldo šantažu

Jakudzomis yra vadinami tradicinių nusikalstamų Japonijos gaujų nariai. Kalbama, kad dalis jakudzų išsivystė iš grupės prekeivių, kurie siogūnų valdymo metais pardavinėjo vogtas arba padirbtas gėrybes. Netrukus jie ėmė kontroliuoti prekystalių paskirstymą turguje ir užsiėmė taip vadinama apsauga. Siogūnas jiems oficialiai pripažino šią teisę ir jakudzos gavo privilegiją nešiotis kardus, kuriuos iki tol su savimi galėjo turėti tik samurajai ir didikai.

REKLAMA
REKLAMA

Kiti jakudzos, kaip manoma, išsivystė iš grupelių, rengusių nelegalius lošimus miestų pakraščiuose. Didžioji dalis jakudzų yra kilę iš taip vadinamų burakuminų – feodalinės eros atstumtųjų grupės. Minėtosios grupės nariai dažniausiai užsiimdavo odos išdirbimu, dirbdavo budeliais.

REKLAMA

Yra 5 pagrindinės jakudzų gaujos, dar kitaip žinomos kaip „šeimos“. Kiekviena gauja turi specialų savo ornamentą ar herbą ir veikia skirtinguose miestuose ir teritorijose. Gaujos užsiima reketu, narkotikų prekyba, pornografijos kontrabanda, prostitučių iš Filipinų ir Kinijos gabenimu į šalį.

REKLAMA
REKLAMA

Priešingai nei mafija, jakudzos neveikia pogrindyje. „Šeimos“ turi savo biurus, ant kurių durų puikuojasi herbai, ir atvirai dalyvauja pagrindiniuose festivaliuose.

Jakudzos nesibaimina įtakoti ir didžiąsias korporacijas. Saugumo ir apsikeitimo žvalgybiniais duomenimis komisija žino daugiau nei biržoje kotiruojamų 50 kompanijų, kurios turi ryšių su organizuotu nusikalstamumu. 2008 metais Osakos saugumo padalinys nusprendė peržiūrėti visas biržoje kotiruojamas kompanijas ir pašalinti visas, kurios yra susijusios su jakudza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakudzos gauna galimybę dalyvauti akcininkų susirinkimuose nusipirkdami vos kelias kompanijos akcijas. Jie akcininkus baugina vien jau pačiu savo dalyvavimu susirinkime.

Jakudzos taip pat užsiima ir šantažu. Gaujų nariai renka kompromituojančią informaciją prieš pačias įmones ir jų lyderius. Vos tik jakudzos gauna slaptos informacijos apie kompaniją, ši pradeda dirbti mafijai bijodama, kad žalinga informacija bus paviešinta. Dalis įmonių į savo metinį biudžetą įtraukia ir išmokas jakudzoms.

REKLAMA

Jakudzos uždirbtus pinigus dažniausiai stengiasi investuoti į legaliai veikiančias komapnijas. 1989 metais jakudzų grupuotės lyderis Susumu Ishii už 255 mln. dolerių nusipirko akcijų Tokijos miesto elektrinio geležinkelio kompanijoje.

Didžiausia jakudzų grupuotė yra 1915 metais įkurta „Yamaguchi-gumi“. Ši grupuotė vienija 55 tūkst. narių, pasidalijusių į 850 klanų. Nepaisant to, kad 1995 metais buvo priimtas specialus kovos su rkeetu įstatymas, grupuotė ir toliau auga. Sindikatui dabar vadovauja Shinobu Tsukasa, kuris taip pat yra žinomas ir kaip Kenichis Shinoda. „Yamaguchi-gumi veikia ne tik Japonijoje, bet ir kitose Azijos šalyse, JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų