Izraelis yra pasirengęs „eiti į kompromisą“, kad būtų paleisti Gazoje esantys įkaitai, grįžęs iš Rafos srities, kur lankėsi po to, kai naktį Izraelio kariuomenė įsiveržė į pietinę Palestinos teritorijos dalį, pasakė Y. Gallantas, pabrėždamas, jog „jei tokio varianto nebus, tęsime toliau ir gilinsime savo operaciją“.
„Hamas“ pareigūnas: derybos Kaire – „paskutinis šansas“ Izraeliu išvaduoti įkaitus
Vienas vyresniojo rango „Hamas“ pareigūnas antradienį pasakė, kad palestiniečių grupuotės delegacija planuoja išvykti iš Gazos į derybas Kaire, perspėdamas, jog tai būtų „paskutinis šansas“ Izraeliui išlaisvinti savo įkaitus.
„Tai gali būti paskutinis šansas įkaitais laikomus izraeliečius susigrąžinti gyvus“, – pasakė pareigūnas, paprašęs neminėti jo vardo ir pavardės.
Jo teigimu, po to, kai Izraelis įsiveržė į Rafos pasienio punktą pietinėje Gazos dalyje, „Hamas“ derybininkai antradienį atšaukė planus iš Dohos vykti į Kairą derėtis, tačiau į Egiptą turėtų išvykti „netrukus“.
Pareigūnas perspėjo, kad Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu „sprendimas įsiveržti į Rafą“ rodo, jog „jis ir jo kariuomenė nusprendė leisti kaliniams (įkaitams) mirti“.
„Tai bus paskutinis šansas B. Netanyahu ir sionistų kalinių šeimoms susigrąžinti savo vaikus“, – pareiškė pareigūnas.
Priešingu atveju įkaitų „likimas bus toks pat, kaip lakūno Rono Arado“, – kalbėjo jis, omenyje turėdamas karinių oro pajėgų pilotą, kurio orlaivis 1986 m. buvo numuštas virš Libano. Buvo manoma, jog ten R. Aradą laikė šiitų grupuotės, o dabar jis yra laikomas mirusiu.
Oficialių Izraelio asmenų teigimu, derybos buvo suplanuotos antradienį kiek vėlesniam laikui.
Naujasis derybų raundas turėjo prasidėti po to, kai „Hamas“ pirmadienį paskelbė sutinkanti su tarpininkų iš Egipto ir Kataro pasiūlytų paliaubų planu, sakydama, kad kamuolys dabar yra Izraelio aikštės pusėje.
Nepaisant mėnesių mėnesius trunkančių diplomatinių pastangų, tarpininkams taip ir nepavyko pasiekti, kad būtų sudarytas naujas susitarimas dėl ugnies nutraukimo, kaip kad praėjusių metų lapkritį savaitę trukusios paliaubos, kurių metu buvo paleisti 105 įkaitai, tarp jų – izraeliečiai, o mainais į juos iš Izraelio kalėjimų buvo išleista palestiniečių kalinių.
Pirmesnės derybos įstrigo, nes, viena vertus, „Hamas“ reikalavo sudaryti ilgalaikes paliaubas, o kita vertus, B. Netanyahu žadėjo sutriuškinti paskutinius jos kovotojus Rafoje.
Tarp tų, kurie nuolat ragino Izraelį greičiau susitarti su „Hamas“ dėl belaisvių paleidimo, buvo ir įkaitų šeimos.
Antradienį Įkaitų ir dingusių šeimų forumas pranešė išsiuntęs žinutes kitų vyriausybių, kurių piliečių yra tarp įkaitais laikomų asmenų, ambasadoriams, prašydamas paraginti Izraelį sudaryti su „Hamas“ susitarimą dėl jų grąžinimo.
„Dabar laikas pasinaudoti savo įtaka Izraelio vyriausybei ir visoms kitoms suinteresuotosioms šalims ir užtikrinti, kad būtų sudarytas susitarimas, pagal kurį visi mūsų mylimieji pagaliau grįžtų namo“, – rašoma žinučių tekste.
Per kruviną karą Gazoje sukėlusį spalio 7 d. išpuolį Palestinos smogikai pagrobė maždaug 250 įkaitų, tarp kurių buvo užsieniečių ir dvigubą pilietybę turinčių asmenų, įskaitant JAV, Tailando, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Rusijos piliečius.
Oficialiais Izraelio duomenimis grindžiamu naujienų agentūros AFP skaičiavimu, per spalio 7 d. „Hamas“ išpuolį Izraelyje žuvo mažiausiai 1 170 žmonių, pagrinde civilių.
Per atsakomąją Izraelio karinę operaciją, „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, Gazoje jau žuvo mažiausiai 34 789 žmonės, dauguma jų – moterys ir vaikai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!