„Kremliaus pastangos naudotis Didžiojo tėvynės (Antrojo pasaulinio) karo mitais, norint parengti Rusijos visuomenę ilgam karui Ukrainoje kertasi su šiuo metu Rusijoje vykstančia mobilizacija ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino retorika bandant patikinti rusus, kad karas ilgalaikio poveikio šaliai nesukels“, – teigiama pranešime.
Analitikai užsimena, kad Rusijos žinių kanalas „Fontanka“ sausio 9 d. publikavo interviu su Rusijos valstybinės dūmos gynybos komiteto pirmininkui Andrejumi Kartapolovu, kuriame šis teigė, kad sovietų pajėgos sunkumų patyrė netgi „pergalingais 1944-siais ir 1945-siais“ ir dėl to buvo paklaustas, ar Rusijoje šiuo metu metaforiškai yra 1944–1945 metai (t. y. laikas, kai netoli karo Ukrainoje pabaiga).
A. Kartapolovas savo klaidingą sovietų kovos prieš nacistinę Vokietiją ir nieko neišprovokuotos Rusijos invazijos Ukrainoje analogiją mėgino paaiškinti sakydamas, kad Rusijoje šiuo metu metaforiškai yra maždaug 1943 m. gruodis ir netrukus ateis 1944 m.
Laimėjusi pergalę Kursko mūšyje, 1943 m. liepą sovietų kariuomenė pradėjo sėkmingą puolimą ir iki 1943 m. gruodžio pasiekė Dnipro upės krantus ir Kyjivo miestą Ukrainoje.
A. Kartapolovas savo logiką aiškino teigdamas, kad, visai kaip naciai pralaimėjo svarbius mūšius 1943 m., taip ir ukrainiečių pajėgos 2023 m. vasarą nesugebėjo surengti veiksmingo kontrpuolimo Zaporižės regione.
Anot ISW, A. Kartapolovo palyginimui trūksta logikos, ypač turint omenyje tai, kad, kitaip nei sovietų kariuomenė 1943 m. antroje pusėje, rusų pajėgos pastaraisiais metais jokių reikšmingų pergalių nepasiekė.
Paklaustas, ar šis palyginimas reiškia, kad Rusijos karas Ukrainoje bus baigtas 2024 m., A. Kartapolovas pripažino, kad Rusijos karo Ukrainoje negalima tiesiogiai lyginti su Antruoju pasauliniu karu.
Tačiau A. Kartapolovas toliau laidė užuominas apie Antrąjį pasaulinį karą, aiškindamas, kad rusų kariuomenė karą Ukrainoje tęs tol, kol iškels „vėliavą virš Reichstago“ (t. y. Ukrainoje pasieks visišką pergalę ir įvykdys visus maksimalistinius V. Putino tikslus).
Analitikų manymu, šie teiginiai aiškiai pabrėžia, kad Rusijos pastangos didinti savo pajėgas ir palaipsniui mobilizuoti gynybinę pramoninę bazę neatitinka įprastos Kremliaus retorikos, kuri grindžiama mitais apie Didįjį tėvynės karą.
Be to, Kremliaus retorika, kurioje neišprovokuota Rusijos invazija Ukrainoje vaizduojama kaip ilgas visuotinis karas už šalies išlikimą, kenkia ir paties V. Putino pastangoms patikinti rusus, kad karas jokių pasekmių šaliai neturės, bei numalšinti nepasitenkinimą Rusijos valdžios lūkesčiais dėl Rusijos kariuomenės.
„Kremliaus nuolat kartojamomis užuominomis į Antrąjį pasaulinį karą be kita ko stengiamasi suformuoti visiškai klaidingą įspūdį, kad šiandien Rusija savo priešus nušluoti gali vien didele karių ir technikos gausa, kaip tai menamai padarė Raudonoji armija kovoje su nacistine Vokietija“, – teigiama ISW pranešime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!