ECDC įspėjo, kad dėl tarptautinių kelionių dar labiau padidės rizika, kad Europoje gali kilti daugiau ligos protrūkių. Jie patarė žmonėms pašalinti užsistovėjusį vandenį iš sodų ar balkonų, kur uodai gali veistis, ir naktį naudoti repelentus bei tinklelius nuo uodų, skelbia BBC.
Kelia nerimą
Per pastaruosius du dešimtmečius uodai Europoje kelia vis didesnę grėsmę.
Azijinis tigrinis uodas Aedes albopictus, kuris laikomas labiausiai invazine uodų rūšimi pasaulyje, dabar plinta Europoje ištrūkęs iš savo „bazinės stovyklos“ Pietų Europoje.
ECDC duomenimis, jis įsitvirtino Austrijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Italijoje, Maltoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje.
Jis taip pat užregistruotas Belgijoje, Kipre, Čekijoje, Nyderlanduose ir Slovakijoje.
Tigriniai uodai platina tokias ligas kaip Dengė karštligė, čikungunija ir Zikos virusas, kurios iki šiol paprastai buvo paplitusios tik kai kuriose Afrikos, Azijos ir Amerikos dalyse.
Kipre apsigyveno dar vienas uodas – Aedes aegypti, kuris platina geltonąją karštinę ir kitas ligas. Ekspertai teigia, kad jo potencialas išplisti į kitas Europos dalis kelia nerimą, nes jis mėgsta gelti žmonėms ir gali pernešti ligas.
Dengė prasideda į gripą panašiais simptomais, tačiau gali tapti rimta ir kai kuriais atvejais mirtinai pavojinga.
Europoje – masiniai protrūkiai
Pastaraisiais metais padaugėjo masinių ligos protrūkių. Praėjusiais metais Prancūzijoje užregistruoti aštuoni daugybinių infekcijų atvejai, Italijoje – keturi, Ispanijoje – du.
Dauguma atvejų Europoje yra įvežtiniai – tai atspindi tarptautinį žmonių judėjimą ir prekybą, o pernai įvežtinių atvejų skaičius išaugo iki beveik 5 tūkst.
Tačiau daugėja ir vietinių užsikrėtimo atvejų: 2023 m. užsikrėtė 130 žmonių, o prieš metus – 71.
Vakarų Nilo virusas, kurį taip pat perneša uodai, šiuo metu paplitęs daugiau Europos regionų nei bet kada anksčiau.
Kovo pradžioje pranešta apie vieną asmenį, užsikrėtusį šiuo virusu pietų Ispanijoje, o tai rodo, kad klimato sąlygos sukuria tinkamą aplinką uodams net „labai anksti“, teigė ECDC.
„Europa jau dabar mato, kaip dėl klimato kaitos susidaro palankesnės sąlygos invazinėms uodų rūšims plisti į anksčiau nepaliestas teritorijas ir užkrėsti daugiau žmonių tokiomis ligomis kaip dengė, – sakė ECDC direktorė Andrea Ammon. – Padidėjęs tarptautinių kelionių iš dengė endeminių šalių skaičius taip pat padidins įvežtinių atvejų riziką ir neišvengiamai – vietinių protrūkių riziką“.
Svarbu imtis apsaugos priemonių
A. Ammon pataria žmonėms imtis „asmeninių apsaugos priemonių“ ir priduria, kad „ankstyvas atvejų nustatymas, savalaikė priežiūra, tolesni tyrimai ir informuotumo didinimo veikla yra svarbiausia tose Europos vietovėse, kuriose yra didžiausia rizika“.
Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Dengė karštligė yra endeminė daugiau kaip 100 pasaulio šalių, o pernai užregistruota daugiau kaip šeši milijonai susirgimų ir 7 tūkst. mirties atvejų.
Daugiausia susirgimų registruojama Bangladeše, Malaizijoje, Tailande ir Vietname.
Maliarija yra mirtiniausia uodų platinama liga planetoje. Ji plinta žmonėms įkandus užkrėstoms uodų, vadinamų anofeliais, patelėms, kurių rasta ir Europoje.
Baiminamasi, kad ateityje, jei susidarys tinkamos sąlygos, maliarijos atvejų gali padaugėti ir šiame žemyne.
Portalas tv3.lt rašė apie šią, gyvybei grėsmingą, uodų pernešamą ligą – plačiau galite skaityti čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!