Imunologas: „antivakseriai“ trukdo kovoti su pandemija

Amerikos infekcinių ligų ekspertas perspėjo, kad „antivakserių“ judėjimai gali trukdyti JK, JAV ir kitoms šalims sėkmingai kovoti su koronavirusu.

JAV imunologas dr. Anthony Fauci palygino pastangas sunaikinti koronavirusą su tymų išnaikinimu. Koronavirusas ir tymai plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami ir kosėdami.

„Vakcina nuo tymų yra nepaprastai veiksminga, 98 proc. efektyvumu apsaugo nuo infekcijos. Ir vis tiek dėl skiepijimo programų nesėkmių skirtingose pasaulio vietose ir „antivaksiškų“ jausmų, kuriuos jaučia kai kurios šalys – žinau, kad JK su tuo susiduria, taip kaip ir JAV – turime vienodai pripažinti vakciną, kad išnaikintume infekciją“, – „Radio 4“ laidoje „Kaip paskiepyti pasaulį“ sakė A. Fauci.

Imunologas taip pat pridūrė, kad suskiepyti visus pasaulio gyventojus gali būti sunku: „Manau, kad bent jau dabar tai yra sunkiai pasiekiamas tikslas“.

Reikia paskiepyti beveik visus

Vakcinacijos baimę turi net 75 proc. britų – apie 50 mln. žmonių. Maždaug 12,3 mln. britų jau gavo pirmąją vakcinos dozę. Maždaug 41 mln. amerikiečių buvo paskiepyti.

Daugybė apklausų parodė, kad etninės mažumos, kurios, kaip rodo tyrimai, tris kartus dažniau miršta nuo koronaviruso, vengia skiepo dėl nepasitikėjimo vyriausybe.

Dr. Fauci perspėjo, kad atsikratyti koronavirusu bus sunku dėl gyventojų priešinimosi skiepijimui. Jo teigimu, nėra aišku, kokio lygio imunizacija reikalinga norint pasiekti „visuotinį imunitetą“, tai yra, kai liga nustoja plisti, nes pakankamai žmonių yra apsaugoti.

Tačiau jis atkreipė dėmesį į tymus, nuo kurių reikia vakcinuoti maždaug devynis iš dešimties, kad būtų sustabdytas šio viruso plitimas visuomenėje.

„Mes žinome, kad nuo tymų reikia paskiepyti apie 90 proc. gyventojų. Jei paskiepijama tik 80 procentų, prasideda užsikrėtimai infekcijomis, tą jau matėme JAV. Tačiau kalbant apie SARS-CoV-2, reikia paskiepyti arba reikia, kad persirgtų maždaug 70–85 proc. gyventojų, kad galėtumėte pasakyti, jog įgavome visuotinį imunitetą“, – sakė jis.

REKLAMA

Imunologas pridūrė, kad visuotinį imunitetą greičiausiai įmanoma pasiekti atskirose šalyse, kuriose bus paskiepyta didžioji gyventojų dalis.

„Manau, kad tai įmanoma pasiekti Jungtinėje Karalystėje, manau, kad tai įmanoma ir Europos Sąjungoje, ir JAV. Kai kurios šalys, neturinčios tam reikalingų išteklių, gali užtrukti šiek tiek ilgiau“, – sakė jis.

Skiepytis žada šaštadalis

Už vakcinavimo eigą atsakingas ministras Nadhimas Zahawi praėjusią savaitę atskleidė, kad 85 proc. britų planuoja pasiskiepyti. Jo teigimu, tai bus didžiausias vakcinos įsisavinimas bet kurioje Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) vykdomoje vakcinavimo programoje.

Bet N. Zahawi pridūrė, kad nors skaičiai rodo, kad jų sunaudojimas bus didelis, dvejonės dėl vakcinų „labai iškreiptos BAME (Juodaodžių, azijiečių ir etninių mažumų atstovų) bendruomenių atžvilgiu“.

SAGE – mokslinė nepaprastųjų situacijų patariamoji grupė – įspėjo, kad silpnas mažumų įsisavinimas gali kelti „didelę riziką“ Didžiosios Britanijos skiepijimui, jei pakankamai žmonių nusigręš nuo vakcinos.

JAV įsikūręs „Pew“ tyrimų centras nustatė, jog gruodžio mėnesį paskelbtoje apklausoje 60 proc. amerikiečių teigė, kad skiepysis. Jie sakė, kad nuo rugsėjo šis skaičius padidėjo 10 proc., nes skiepai šalyje tampa vis plačiau prieinami.

Tik 21 proc. suaugusiųjų teigė, kad nesiskiepys ir buvo „gana tikri“, jog gavę daugiau informacijos nuomonės nepakeis.

Tymai gali sukelti mirtinas komplikacijas

Tymai yra užkrečiama virusinė infekcija, lengvai plintanti užsikrėtusiam asmeniui kosint, čiaudint ar net tiesiog kvėpuojant.

Simptomai pasireiškia praėjus 6–19 dienų po užsikrėtimo, tarp jų – sloga, kosulys, akių skausmas, karščiavimas ir bėrimas.

Bėrimas – raudonos dėmės – atsiranda ant plaukų augimo linijos. Išbėrimas per keletą dienų pasislenka žemyn, ruduoja ir galiausiai išnyksta.

Kai kurie vaikai skundžiasi ryškių šviesų akinimu arba ant liežuvio atsirandančiomis baltomis dėmėmis raudoname fone.

REKLAMA

Vienu iš 15 atvejų tymai gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas, įskaitant plaučių uždegimą, traukulius ir encefalitą.

Encefalito draugijos generalinė direktorė dr. Ava Easton portalui „MailOnline“ sakė, kad tymai gali sukelti rimtas komplikacijas: „[Jie] gali sukelti encefalitą, kai tai yra smegenų uždegimas. Encefalitas gali sukelti mirtį ar negalią“.

Gydymo metu daugiausia dėmesio reikia skirti hidratacijai, poilsiui ir, jei būtina, gerti skausmą malšinančius vaistus.

Tymų galima išvengti pasiskiepijant du kartus: pirmąjį skiepą gaunant 13 mėnesių, o antrą – sulaukus 3–5 metų.

Šaltinis: Great Ormond Street ligoninė


Rašyti komentarą...
O
O kodel
2021-02-21 18:37:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
As kuris eskiepytas ir turiu skiepytus vaikus, esu vadinamas antivaxeriu del nepasitikėjimo mazai istirtom naujos platformos mRNA injekcijom? Juk tyrinai dėl itakos vaisingumui neatlikti, nera ir negali buti tyrimu del ilgalaikiu salutiniu poveikiu. Na o ir iskarto po injekcijos tokie dalykai kaip AstraZeneca zmones nupasakoja kaip blogiausia momenta ju gyvenime, kai kalbant apie sveikatos suslubavima.

As zinau daugiau tu, kurie vos nemire nuo AZ negu nuo koronos.
Atsakyti
0

C
Corona
2021-02-21 14:31:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadangi moka PSD ir bus suteikta . Sapaliokite toliau. Žmogus turi teisę rinktis.
Atsakyti
0

P
Psd
2021-02-21 14:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žmogus moka PSD ir gydymas bus suteiktas
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų