REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Milijardieriaus Gruzijos premjero Bidzinos Ivanišvilio sąjungininkas pirmadienį švenčia triuškinamą pergalę prezidento rinkimuose, po kurių jis pakeis impozantišką provakarietiškų pažiūrų valstybės modernizuotoją Michailą Saakašvilį, vadovavusį ištisą dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA

 

Politikoje mažai patirties turintis akademikas Georgijus Margvelašvilis iš B.Ivanišvilio koalicijos „Gruzijos svajonė“ iškovojo pergalę, surinkęs 62,12 proc. balsų per sekmadienį vykusius rinkimus, rodo Centrinės rinkimų komisijos rezultatai, gauti suskaičiavus balsalapius daugiau 99,68 proc. apylinkių.

REKLAMA

Jo artimiausias konkurentas – buvęs parlamento pirmininkas Davidas Bakradzė iš M.Saakašvilio Jungtinio nacionalinio judėjimo (JNJ) – toli atsiliko, surinkęs 21,75 proc. balsų, rodo oficialūs rezultatai.

Trečioje vietoje likusi Nino Burdžanadzė gavo 10,18 proc. rinkėjų paramą.

G.Margvelašvilis jau sekmadienio vakarą paskelbė savo pergalę per Tbilisyje vykusį mitingą džiūgaujančių šalininkų akivaizdoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai dėkoju jums visiems. Tai mūsų bendra pergalė“, – sakė G.Margvelašvilis, kai buvo paleisti daugybė balionų, miniai skanduojant pergalės šūkius.

Pergale taip pat džiaugėsi 57 metų B.Ivanišvilis, kuris paveržė valdžią iš M.Saakašvilio partijos per praeitais metais vykusius parlamento rinkimus. Jis sakė neabejojęs, kad laimės „Gruzijos svajonės“ kandidatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visi kartu pastatysime Gruziją, apie kurią svajojame, – sakė jis. – Sveikinu jus visus.“

Sekmadienį vykę rinkimai padėjo tašką JAV sąjungininko M.Saakašvilio antrojoje ir paskutinėje penkerių metų kadencijoje, kurią pastaruosius metus žymėjo įtemptas sugyvenimas su politiniu varžovu B.Ivanišviliu. Pastarasis irgi yra žadėjęs atsistatydinti artimiausiomis savaitėmis.

REKLAMA

Sakydamas atsisveikinimo kalbą per televiziją, M.Saakašvilis paragino savo šalininkus gerbti rinkimų rezultatus, nors vadino juos „rimtu nukrypimu“ nuo Gruzijos kelio į plėtrą.

„Gruzijos rinkėjai pareiškė savo valią. Noriu pasakyti tiems, kad nėra patenkinti šiais rezultatais: privalome gerbti daugumos nuomonę“, – pažymėjo M.Saakašvilis, stovėdamas tribūnoje, apjuostoje Gruzijos vėliavomis.

REKLAMA

G.Margvelašvilis perims silpnesnį postą, nes dėl konstitucijos pataisų daugelis svarbių prezidento galių bus perduotos premjerui, kuris taps dominuojančiu politiniu veikėju.

Šiuose rinkimuose didelės intrigos nebuvo, todėl žmonės gana negausiai ėjo į balsavimo apylinkes visą sekmadienį, o rinkimų komisija paskelbė, kad rinkėjų aktyvumas buvo tik 46,91 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.Ivanišvilis žadėjo tuojau po šių rinkimų įvardyti savo įpėdinį premjero poste ir atsistatydinti, teigdamas, kad savo išsikeltus tikslus pasiekė.

„Dabar tai svarbiausia, nes prezidentas nebėra centrinė figūra, o naujasis ministras pirmininkas dabar bus daug įtakingesnis“, – sakė Kaukazo tyrimų išteklių centro Gruzijos padalinio direktorius Koba Turmanidzė.

REKLAMA

B.Ivanišvilis užsiminė, kad premjero poste jį pakeis vienas iš kabineto narių, tačiau kol kas jo arba jos neįvardijo.

Europos stebėtojai pirmadienį aprobavo Gruzijos prezidento rinkimus, nurodę, jog jie buvo „pozityvūs ir skaidrūs“, ir patvirtino, kad demokratija šioje buvusioje sovietinėje Kaukazo respublikoje stiprėja.

„Šie nesuteršti rinkimai ... man sako, kad Gruzijos demokratija bręsta“, - sakė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) – Europos pagrindinės saugumo ir teisių stebėjimo institucijos - stebėtojų misijos vadovas Joao Soaresas (Žuaunas Suarišas).

REKLAMA

„Šie rinkimai yra svarbus pasiekimas šaliai ir visam Pietų Kaukazo regionui“, - jam antrino ir Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) delegacijos vadovė Meritxell Mateu Pi (Meričel Mateju Pi).

Vis dėlto šie rinkimai tikriausiai tik trumpam leis atsikvėpti nuo politinės nežinios 4,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje, kuri yra strategiškai svarbi ir Rusijai, ir Europai, Kaspijos dujas ir naftą gaunančiai per Gruziją einančiais vamzdynais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Margvelašvilis yra mažai žinomas politikas, kurio kandidatūrą iškėlė B.Ivanišvilis. Pagrindinis jo užsienio politikos tikslas yra glaudūs ryšiai ir su Vakarais, ir su Rusija, nors tokio balanso Gruzijai ilgai nepavyksta pasiekti.

Pasak šalininkų, G.Margvelašvilis – megzti mėgstantis buvęs filosofijos dėstytojas, kuris už savo žaibišką iškilimą turi būti dėkingas B.Ivanišviliui, yra visiška M.Saakašvilio priešingybė.

REKLAMA

„Mums nereikia dar vieno emocingo ir užsispyrusio prezidento“, – po balsavimo sakė universiteto profesorius Seržas Cuckiridzė.

Vadovaujant M.Saakašviliui, Gruzija pagrindiniu prioritetu paskelbė stojimą į NATO ir Europos Sąjungą (ES), o G.Margvelašvilis žadėjo tęsti šį kursą.

G.Margvelašvilis taip pat žadėjo bandyti gerinti santykius su Maskva, kuriuos sugriovė trumpas 2008 metų Gruzijos ir Rusijos karas. Po jo Gruzija praktiškai prarado du atsiskyrusius regionus, kuriuose Rusija dabar yra dislokavusi tūkstančius savo karių.

REKLAMA

45 metų M.Saakašvilis yra sakęs, jog nori ir toliau aktyviai dalyvauti politikoje, bet B.Ivanišvilis, kuris neigia buvus politinę raganų medžioklę, pavadino jį politiniu lavonu ir perspėjo, kad jo gali laukti baudžiamasis persekiojimas, kai tik baigsis jo teisinė neliečiamybė palikus savo postą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų