• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį Europos Parlamentas patvirtino reglamentą, kuris uždraus visoje ES prekiauti iš ruonių pagamintas produktais. Reglamentas taip pat draudžia importuoti į ES ruonių produktus, nors keliautojams bus leidžiama jų įsivežti savo reikmėms.

REKLAMA
REKLAMA

Išimtis numatyta produktams, pagamintiems čiabuvių bendruomenių, kurios medžioja ruonius tradiciniais metodais. Taip pat numatyta išimtis tais atvejais, kai prireikia reguliuoti ruonių skaičių siekiant apsaugoti žuvis ar kitus jūros išteklius. Tuomet ruonius medžioti bus leidžiama ir jų gaminiai galės būti parduodami mažais kiekiais, tačiau iš jų negalės būti pelnomasi.

REKLAMA

Dėl šio klausimo Parlamento atstovai jau susitarė su ES Taryba. Reglamentas įsigalios praėjus pusmečiui nuo jo paskelbimo – taigi nuo šių metų pabaigos.

Kasmet moksliniais tikslais ES naudojama apie 12 mln. gyvūnų: 10 mln. iš jų yra nežmoginiai primatai. Mokslo bendruomenės teigimu, be šių primatų naudojimo neįmanoma efektyvi kova su kai kuriomis vėžio formomis, išsėtine skleroze, Parkinsono ir Alzhaimerio ligomis, ŽIV, maliarija, tuberkulioze, hepatitu ir SARS.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak kritikų, bandymuose naudoti jausti gebančius gyvūnus yra neetiška, o mokslinių tyrimų duomenys ne visuomet yra tikslūs, todėl būtina plėtoti alternatyvius metodus.

Apribojimai, nekliudantys medicinos pažangai

Pirmadienį europarlamentarai diskutavo dėl britų konservatoriaus Neil Parish pranešimo, apibrėžiančio mokslo tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos direktyvos nuostatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešime teigiama, kad iš anksto nusistatyti datą, nuo kurios būtų draudžiama atlikti bandymus su tam tikrais gyvūnais būtų neišmintinga ir netgi pražūtinga žmogaus sveikatai. Jame sakoma, kad europinis draudimas vykdyti tyrimus su primatais gali apsunkinti ES konkurenciją su mažiau gyvūnų gerove besirūpinančiomis JAV ir Azija.

REKLAMA

Pasak europarlamentarų, moksliniai eksperimentai su gyvūnais turi būti atliekami laikantis etinių normų, tačiau tai neturėti stabdyti medicinos mokslo pažangos. Pranešime siūloma iki minimumo sumažinti gyvūnams sukeliamą skausmą, kančias ir sužalojimus ir uždrausti bandymus su prie išnykimo ribos atsidūrusiomis žmogbeždžionėmis – orangutangais, bonobais, gorilomis ir šimpanzėmis.

REKLAMA

Draudimas prekiauti ruonių produktais

Kasmet komerciniais tikslais pasaulyje sumedžiojama 900 tūkst. ruonių. Dauguma jų nužudoma prie Kanados, Grenlandijos, Namibijos, o taip pat Norvegijos ir Rusijos krantų. ES nedidelio masto ruonių medžioklė žuvų atsargų valdymo ir kenkėjų kontrolės tikslais vykdo Švedija, Suomija ir Jungtinė Karalystė (Škotijoja). Danija ir Italija – didžiausios ruonių kailių importuotojos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi ruonių medžioklėje tebenaudojami nehumaniški metodai, siūloma uždrausti prekiauti ruonių produktais. Naujajame reglamente išimtis būtų taikoma inuitų – arktinių ir subarktinių vietovių čiabuvių – tradiciškai asmeninio ar šeimos vartojimo tikslais vykdomai ruonių medžioklei.

REKLAMA

Prieš skerdimą gyvūnai turės būti apsvaiginami

ES kasmet paskerdžiama apie 360 mln. kiaulių, avių, ožkų ir galvijų, nužudoma 25 mln. kailinių gyvūnų ir daugiau kaip 4 mlrd. naminių paukščių. Antradienį buvo svarstomas Janusz Wojciechowski (Lenkija) parengtas pranešimas dėl gyvūnų apsaugos juos žudant.

Skerdžiant ar žudant gyvulius siūloma naudoti metodus, leidžiančius išvengti skausmo, sumažinti gyvūnų nerimą ir kančias. Pagrindinis naujojo reglamento principas – žudomi gyvūnai turės būti apsvaiginti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų