„Žinoma, tai yra situacija Ukrainoje su neteisėta Krymo pusiasalio aneksija ir nesureguliuota situacija Ukrainos rytuose. Taip pat Rusijos elgesys Sirijoje. Svarstėme tai ryte. Be to, dezinformacija, hibridinės grėsmės, piktavališki veiksmai internete, ir vis mažiau vietos žodžio laisvei ir pagarbai žmogaus teisėms bei teisinės valstybės principams“, – sakė F. Mogherini per spaudos konferenciją po ministrų susitikimo.
Ji pažymėjo, kad užsienio reikalų ministrų diskusijos vyko vadovaujantis „penkiais Bendrijos santykių su Rusija principais“, kuriuos prieš dvejus metus nustatė ES Užsienio reikalų taryba ir kurie tebėra tokie pat svarbūs.
F. Mogherini priminė žurnalistams tuos principus, o kaip prioritetą pabrėžė Minsko susitarimus ir sakė, kad ES toliau palaikys diskusijas vadinamuoju Normandijos formatu. Konflikto Rytų Ukrainoje sprendinio ieškančiam „Normandijos ketvertui“ priklauso Ukraina, Rusija, Vokietija ir Prancūzija.
ES diplomatijos vadovė taip pat pabrėžė, jog toliau bus laikomasi principo vystyti bendradarbiavimą su rytinėmis Bendrijos partnerėmis, ir dar kartą akcentavo, kad ši politika „nėra prieš nieką nukreipta“. Pasak jos, tai visiškai nesusiję su įtakos sferomis.
F. Mogherini sakė, kad kovo pradžioje įvykęs incidentas Solsberyje, kai buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti kovine chemine medžiaga, dar kartą parodė būtinybę stiprinti Bendrijos stabilumą. Pasak jos, pirmadienį ES Užsienio reikalų taryba, be kita ko, svarstė, kaip Bendrija turėtų gintis nuo hibridinių grėsmių.
Kalbėdama apie ketvirtą principą – ES interesais grindžiamo selektyvaus bendradarbiavimo su Maskva – F. Mogherini sakė, kad ES mato tokio bendradarbiavimo galimybes užsienio politikos ir saugumo srityse. Kaip pavyzdžius ES diplomatijos vadovė pateikė branduolinį susitarimą su Iranu, Artimųjų Rytų taikos procesą, Šiaurės Korėjos problemą. Kalbama ir apie kitas bendradarbiavimo sritis, tokias, kaip kova su klimato kaita, aplinkos apsauga, migracija, kova su terorizmu ir sąveika Arktyje, sakė ji ir pridūrė, jog tai yra strateginiai klausimai.
F. Mogherini išskyrė penktąjį santykių su Rusija principą – paramą pilietinei visuomenei, žmogaus teisių gynimą, kontaktus tarp žmonių, darbą su jaunimu. Pasak jos, ministrai ragino griežtai laikytis šio principo.
ES diplomatijos vadovė taip pat pranešė apie planus plėsti studentų iš Rusijos mokymą pagal universitetų mainų programą „Erasmus+“. Jos nuomone, tai padės sustiprinti ryšius tarp Rusijos tautų ir ES.