Vakarų ir Rusijos artimiausioje ateityje gali laukti rimti konfliktai dėl Arktikos energijos šaltinių, ir juos sprendžiant Es gali panaudoti karines NATO pajėgas. Apie tai kalbama dokumente, kuris bus pasiūlytas 27 Europos Sąjungos šalių vadovų susitikime Briuselyje.
Šį dokumentą paruošė tarptautinės ir saugumo politikos komisaras Javieras Solana ir tarptautinių ryšių komisarė Benita Ferrero-Waldner, pirmadienį rašo dienraštis „The Guardian“.
„Greitas Arktikos ledų tirpimas atveria naujus vandens kelius ir tarptautinius prekybos maršrutus. Galimybė pasiekti milžiniškus Arkties angliavandenių resursus labai palengvėja, ir tai keičia regiono geostrateginę dinamiką“, cituoja dokumentą dienraštis.
„Špicbergeno salose yra didelės naftos ir dujų atsargos, kurios šiuo metu padengtos šelfiniu ledu. Jei globalinis atšilimas juos padarys pasiekimais, tai tarp Rusijos ir Norvegijos kils rimtas konfliktas“, - teigia dokumento autoriai.
Jie pažymi, kad šis klausimas gali sukomplikuoti Rusijos santykius ne tik su Norvegija, bet ir su visu Vakarų pasauliu. Jie siūlo panaudoti NATO pajėgas svarbiausių resursų transporto kelių apsaugai. Manoma, kad apie tai bus kalbama ir NATO susitikime Bukarešte balandžio pradžioje.
Dokumento autoriai nurodo, kad globalinis atšilimas Europai gali atnešti neprognozuojamų pasekmių. Jų nuomone, kontinentas gali įklimpti į konfliktus dėl resursų, atsiras masinė imigracija, „negimusios valstybės“, susiformuos politinis radikalizmas.
Be to, mano dokumento autoriai, gali sustiprėti Šiaurės ir Pietų Europos valstybių kova už gamtinius išteklius.