ES pristatė autorystės teisių reformą: laukia arši lobistų kova

Europos Sąjunga persvarstys autorystės teisių įstatymą ir pertvarkys tai, kaip Europoje yra apmokamos naujienos ir pramogos internete, – pagal pasiūlymus, kuriuos trečiadienį paskelbė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.

Tokioms popžvaigždėms kaip „Coldplay“ ir Lady Gaga turėtų patikti plano dalis, kuria siekiama pažaboti „Google“ priklausančią „YouTube“, pasak jų, sekinančią muzikos verslą.

Tačiau reformų planai papiktino kino kūrėjus ir pradedančius investuotojus, kurie juos laiko grėsme Europos inovacijoms ir neteisinga pirmenybe įtakingoms žiniasklaidos grupėms.

„Noriu, kad žurnalistams, leidėjams ir autoriams būtų teisingai apmokama už jų darbą, ar jis būtų dirbamas studijose, ar svetainėse, ar jis būtų skleidžiamas ne internetu, ar internetu, ar jis būtų publikuojamas kopijavimo mašina, ar per komercinį saitą internete“, – sakė J.-C.Junckeris savo metiniame pranešime Europos Parlamentui Strasbūre.

Reformomis siekiama priderinti Europos autorystės teisių įstatymą prie skaitmeninio amžiaus, kad didžiausias pasaulio prekybos blokas būtų konkurencingesnis pasaulinėje scenoje.

REKLAMA

Pagal vieną didelį pakeitimą tokie interneto portalai kaip „Google“ ar „Reddit“ turėtų mokėti laikraščių leidėjams licencijos mokestį už naujienų ištraukų ar fragmentų vartojimą, pavyzdžiui „Google News“ ar „Huffington Post“.

„Komisijos planas sukurti autorystės teises naujienų leidėjams Europoje yra reikšmingas ir istorinis žingsnis“, – sakė Europos laikraščių leidėjų asociacijos vadovas Carlo Perrone.

Tačiau oponentai sako, kad tokia priemone nubaudžiami mažesni leidėjai ir kad ji yra labai neefektyvi, kaip parodė panašios sistemos Vokietijoje ir Ispanijoje, kur taip ir neatsirado labai reikalingo palaikymo leisgyviams laikraščiams.

„Tai, kaip mes dalijamės naujienomis ir (jas) naudojame, atsidūrė pavojuje. (Šis planas) nenuves prie didesnių pajamų naujienų svetainėms, jau nekalbant apie žurnalistus“, – sakė Europos Parlamento narys Danielis Daltonas, konservatorius iš Didžiosios Britanijos.

Kitas nevienareikšmiškai vertinamas pasiūlymas yra siekis priversti nacionalinius transliuotojus, tokius kaip „Sky“ Britanijoje ar RTL Vokietijoje, turinį internete, neišskiriant filmų ar sporto, užtikrinti visoje Europoje, ne tik savo šalyje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų