OPEC šalys praėjusią savaitę susitarė dėl naftos gavybos sumažinimo nuo dabartinių 33,24 mln. iki 32,5–33 mln. barelių per dieną. Galutinis rašytinis susitarimas turėtų būti patvirtintas oficialiame kartelio posėdyje, kuris vyks Vienoje lapkričio 30 dieną. Tuomet bus apsispręsta ir dėl kiekvienos OPEC narės gavybos kvotos, ir dėl gavybos mažinimo terminų.
Daugelis ekspertų pažymi, kad planuojamas gavybos sumažinimas yra nepakankamai reikšmingas, o susitarimą numatoma įgyvendinti nepakankamai greitai, tad OPEC gali nepavykti pašalinti naftos pertekliaus pasaulio rinkoje.
Šių metų pradžioje analitikai prognozavo, kad naftos rinka pasiūlos ir paklausos pusiausvyrą pasieks artėjant 2016 metų pabaigai. Tačiau dabar, nepaisant OPEC ženklų, dauguma jų spėja, kad pusiausvyra į naftos rinką sugrįš ne anksčiau 2017 metų vidurio.
Komercinės naftos atsargos pasaulyje yra pasiekusios beveik rekordinius lygius, o JAV skalūnų naftos gamintojai, kuriems pavyko atlaikyti naftos kainų kritimą, sugebės padidinti gavybą, kai rinka ims kilti, rašo „The Wall Street Journal“.
„Greitos ir vikrios JAV įmonės atėmė iš OPEC dalį rinkos, - sako konsultacijų įmonės „IHS Markit“ valdybos pirmininko pavaduotojas Danielis Yerginas. – Dabar rinkoje yra gerokai daugiau naftos, kurią išgauna ne OPEC.“
Tai, kad JAV skalūnų naftos gamintojai didina valdomą pasaulio rinkos dalį ir turi galimybę daryti vis didesnį poveikį rinkai, yra viena iš priežasčių, dėl kurių OPEC gavybos sumažinimas – jeigu galutinis susitarimas visgi bus patvirtintas ir įgyvendintas – gali padaryti tik ribotą poveikį pasiūlos ir paklausos santykiui naftos rinkoje, rašo „The Wall Street Journal“.
Ekspertai taip pat primena, kad OPEC valstybės narės ne kartą nesilaikė susitarimų dėl gavybos apimčių, kuriuos buvo pasiekęs kartelis. Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, OPEC nepriklausančioms šalims šiuo metu tenka maždaug 58 proc. pasaulio naftos gavybos.
OPEC gavybos sumažinimas veiksmingas bus tik tuo atveju, jeigu nepriklausomi naftos gamintojai jo nekompensuos, padidindami savo gavybą, sako ekspertai. Visgi yra investuotojų, kurie mano, kad daugumos ekspertų prognozės yra pernelyg pesimistinės, ir sako, kad naftos perteklius rinkoje dėl OPEC sprendimo turėtų sumažėti.
Jie pažymi, kad nuo 2014 metų naftos įmonės savo kapitalo investicijas sumažino šimtais milijardų JAV dolerių. „Skalūnų naftos gamintojai atsigauti galės greitai, tačiau likusių 96 proc. naftos rinkos įmonės negalės to padaryti“, – sako turto valdymo įmonės „Boston Company Asset Management“ portfelio valdytojas Robinas Wehbe.
Jo teigimu, „precedento neturintis kapitalo trūkumas naftos sektoriuje“ artimiausiais metais paskatins gavybos mažėjimą ir parems naftos kainas. Tuo tarpu naftos paklausos požiūriu naujausi pokyčiai buvo nepalankūs. Pavyzdžiui, šių metų trečiąjį ketvirtį paklausos augimas smarkiai sulėtėjo, visų pirma „dėl gerokai sulėtėjusio augimo Kinijoje ir Indijoje“, pažymi TEA.
Organizacijos prognozėmis, naftos paklausa šiemet padidės 1,3 mln. barelių per dieną. Per tris prekybos sesijas nuo OPEC susitikimo rezultatų paskelbimo nafta pabrango 8 procentais, o nuo metų pradžios „juodojo aukso“ kainos pakilo 30 procentų.