Organizacija „Agir pour l'environnment“ (pranc. „Veiksmai aplinkosaugos labui“) rėmėsi dviejų laboratorijų paslaugomis ir atliko tyrimus dėl galimo nano ir mikrodalelių plastiko buvimo, kai buteliai atidaromi vieną, 10 arba 20 kartų, siekiant imituoti realų naudojimą.
Ataskaitoje buvo atlikta plastiko analizė, kurioje nustatyti šeši skirtingi polimerai. asociacija rezultatus įvertino kaip stebinančius, atsižvelgiant į tai, kad „gamintojai deklaruoja tik du polimerus, turinčius sąlytį su gėrimu: (polietileno) PE dangteliui ir PET buteliui“, – teigiama organizacijos paskelbtame pranešime.
Šie rezultatai verčia „abejoti „Coca-Cola“ ir Prancūzijos sveikatos priežiūros institucijomis, kurios turi garantuoti vartotojams tarą, kurioje nėra molekulių, kurių poveikio sveikatai negalima atmesti“, – sakė Magali Leroy, vadovaujanti „Agir“ tyrimams ir analizėms.
Didelis nanodalelių kiekis
Pirmą kartą atidarius butelius, viename litre „Coca-Cola“ buvo rastos 4 mikrodalelės, o viename litre „Schweppes“ – 4,6 mikrodalelės.
Atidarius butelius 20 kartų, viename litre „Coca-Cola“ buvo aptiktos 46 mikrodalelės, o viename litre „Schweppes“ – 62 mikrodalelės.
Autorius teigė, kad gali būti, jog plastikinis dangtelis suyra, todėl vis dažniau atidarant butelį atsiranda daugiau dalelių.
Visos nustatytos mikrodalelės buvo mažesnės nei 500 mikrometrų (µm), o didžioji dauguma jų buvo mažesnės nei 100 µm. Dauguma su angomis susijusių dalelių buvo mažesnės nei 50 µm. abiejuose gazuotuose gėrimuose taip pat rasta „didelis kiekis“ nanodalelių.
Jų netaisyklingų kontūrų forma „sudaro palankias sąlygas sąveikai arba su kitomis dalelėmis, arba derinant kelių polimerų poveikį“, – teigiama ataskaitoje ir priduriama, kad tai taip pat palengvina jų sąlytį su žmogaus ląstelėmis.
Nevyriausybinė organizacija kreipėsi į kelias Prancūzijos valdžios institucijas, ragindama jas įgyvendinti gaires.
Kasmet nuryjama nuo 39 tūkst. iki 52 tūkst. mikroplastiko dalelių
Nevyriausybinė organizacija atkreipė visuomenės dėmesį prieš dvejus metus, kai paskelbė savo tyrimą dėl plastiko mikrodalelių buvimo devyniuose buteliuose išpilstyto ir Prancūzijoje parduodamo vandens prekės ženkluose.
Ankstesniuose tyrimuose buvo apskaičiuota, kad per metus vienam žmogui tenka nuo 39 tūkst. iki 52 tūkst. mikroplastiko dalelių, patenkančių iš maisto šaltinių.
Skaičiuojant ir įkvepiamas daleles, vienam žmogui per metus tenka nuo 74 tūkst. iki 121 tūkst. dalelių.
Šių metų sausio mėnesį paskelbtame tyrime nustatyta, kad plastikiniuose vandens buteliukuose yra šimtai tūkstančių mažų plastiko gabalėlių, t. y. daug daugiau, nei buvo skelbta anksčiau.
Nors galimos mikroplastiko poveikio pasekmės žmonių sveikatai vis dar tiriamos, vis labiau nerimaujama dėl jų poveikio.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!