REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos ginkluotųjų pajėgų narys Nikita Čibrinas iš 64-osios motorizuotų šaulių brigados, kuri įtariama įvykdžiusi karo nusikaltimus Bučoje ir kitur, Ispanijoje paprašė politinio prieglobsčio, rašo „The Guardian“. Ukrainoje 27-erių rusas praleido daugiau nei keturis mėnesius ir yra pasiruošęs paliudyti viską Tarptautiniame baudžiamajame teisme. 

Rusijos ginkluotųjų pajėgų narys Nikita Čibrinas iš 64-osios motorizuotų šaulių brigados, kuri įtariama įvykdžiusi karo nusikaltimus Bučoje ir kitur, Ispanijoje paprašė politinio prieglobsčio, rašo „The Guardian“. Ukrainoje 27-erių rusas praleido daugiau nei keturis mėnesius ir yra pasiruošęs paliudyti viską Tarptautiniame baudžiamajame teisme. 

REKLAMA

N. Čibrinas Ispanijos sostinėje nusileido praėjusią savaitę ir buvo sulaikytas oro uosto imigracijos centre. Nusileidęs Madride telefonu N. Čibrinas davė interviu, kuriame neigė prisidėjęs prie jo dalinio įvykdytų nusikaltimų ir tikino, kad būdamas Ukrainoje „nė karto“ neiššovė savo ginklo.

Rusas tikino esąs pasiruošęs paliudyti apie savo patirtis Ukrainoje Tarptautiniame baudžiamajame teisme. „Neturiu ko slėpti, – sakė vyras. – Tai yra nusikalstamas karas, kurį pradėjo Rusija. Noriu padaryti viską, ką galiu, kad tik jį sustabdyčiau.“

REKLAMA
REKLAMA

N. Čibrinas pasakojo, kad bėgti iš Rusijos nusprendė po to, kai birželio mėnesį dezertyravo iš savo dalinio. Karys teigia, kad jau vasario 24-ąją jis pasakė savo vadams nepritariantis šiam karui. Pasak N. Čibrino, po jo pasisakymo iš vyro buvo atimtas jo kariuomenės mechaniko rangas ir jam buvo pavesta vykdyti paprastas fizines užduotis.

„Jie grasino mane įkalinti. Galiausiai, mano vadai nusprendė panaudoti mane kaip valytoją ir krovėją. Buvau atitrauktas iš mūšio lauko“, – savo laiką Ukrainoje prisimena vyras.

REKLAMA
REKLAMA

„The Guardian“ neturi galimybės patikrinti visų N. Čibrino pasakojimo detalių. Tačiau karys pateikė dokumentų ir nuotraukų, įrodančių, kad Ukrainoje jis buvo paskirtas į 64-ąją atskirąją motorizuotų šaulių brigadą.

Advokatas Maximas Grebeniukas, vadovaujantis Maskvoje įsikūrusiai organizacijai „Military Ombudsman“, teigė, kad N. Čibrinas su juo susisiekė vasarą. M. Grebeniukas sakė, kad N. Čibrinas išreiškė savo nepritarimą Kremliaus vadinamajai „specialiajai karinei operacijai“ ir tikino nenorintis kovoti Ukrainoje.

N. Čibrinas yra antrasis viešai žinomas Rusijos karys, pabėgęs iš šios šalies po dalyvavimo invazijoje į Ukrainą. Rugpjūtį „The Guardian“ kalbėjosi su Pavelu Filatjevu, buvusiu Rusijos desantininku, kuris paliko šalį po to, kai paskelbė savo valstybės pradėtą karą kritikuojančius memuarus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakutske gimęs N. Čibrinas prie Rusijos kariuomenės prisijungė 2021 m. vasarą. „Nemaniau, kad įsivelsiu į kokį nors karą“, – tikino vyras, atskleisdamas, kad prie ginkluotųjų pajėgų jis prisijungė dėl finansinių sunkumų.

Karys pasakojo, kad su savo daliniu į Ukrainą iš Baltarusijos įžengė vasario 24-ąją. „Neturėjome jokio suvokimo, kad vykstame kovoti į Ukrainą, – atviravo vyras. – Mus visus apgavo.“

Pasak N. Čibrino, pirmąjį invazijos mėnesį jis praleido Lypivkos kaime, esančiame maždaug už 30 km į Vakarus nuo Kyjivo. N. Čibrino brigada yra kaltinama būtent per šį laikotarpį įvykdžius civilių egzekucijas Bučoje ir Andrivkoje – dviejuose netoli Lypivkos esančiuose kaimuose.

REKLAMA

Rusijos tyrimų portalas „iStories“ kiek anksčiau paskelbė kario – N. Čibrino dalinio nario – prisipažinimą, kuriame jis prieš kamerą pripažįsta Andrivkoje (maždaug 5 km nuo Lypivkos) nušovęs civilį gyventoją.

Kai Ukrainos pareigūnai nustatė, kad Bučą buvo okupavusi būtent 64-oji atskiroji motorizuotų šaulių brigada, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suteikė jos kariams garbingą „gvardijos“ titulą ir gyrė šį dalinį už jo „didelį didvyriškumą ir drąsą.“

N. Čibrinas tvirtina, kad būdamas Lypivkoje jis nematė nė vieno šaudymo, bet neslepia, kad jo brigada dažnai apiplėšinėdavo ukrainiečių namus: „Jie grobė viską, kas ten buvo. Skalbimo mašinas, elektroniką – viską.“

REKLAMA

Vyras pridūrė, kad tarp jo bendražygių pradėjo sklisti gandai, jog kai kurie brigados nariai seksualiai smurtauja ir dalyvauja civilių žudynėse. Jungtinių Tautų Organizacija anksčiau yra paskelbusi, kad prievartavimai ir seksualinis smurtas yra Rusijos „karinės strategijos“ Ukrainoje dalis.

Rusijos kariai iš Ukrainos sostinės apylinkių atsitraukė kovo mėnesį. N. Čibrinas teigė, kad jo dalinys buvo išsiųstas į Buhaivką – miestelį, šalies šiaurės rytiniame Charkivo regione.

Jis tikina, kad jo bendražygių dvasinė būklė Ukrainoje buvo „ypač prasta“. Tai patvirtina žiniasklaidos pranešimus, kuriuose teigiama, kad Rusijos pajėgas kamuoja emocinės problemos. „Visi bandė rasti būdų palikti tarnybą. Tačiau vadai grasino mus nušauti, jeigu mes nuspręsime dezertyruoti“, – pasakojo karys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak N. Čibrino, iš Ukrainos jis pabėgo birželio 16 dieną, pasislėpęs sunkvežimyje, kuris vyko į Rusiją paimti maisto atsargų.

Po kurio laiko jis susisiekė su žmogaus teisių tinklu „Gulagu.net“, kuris prieš kelias savaites padėjo N. Čibrinui palikti Rusiją. „Gulagu.net“ vadovas Vladimiras Oseckinas patvirtino, kad būtent jo organizacija padėjo N. Čibrinui pabėgti iš Rusijos.

N. Čibrinas teigė norintis Ispanijoje gauti politinį prieglobstį. Jis nurodo, kad didžiausią pavojų jo gyvybei kelia viešas nepritarimas karui.

Praėjusią savaitę ketvirtadienį N. Čibrinas buvo paleistas iš oro uosto imigracijos centro. Jis teigė, kad jis bus laikinai apgyvendintas Ispanijos sostinės pabėgėlių centre, kol institucijos išnagrinės jo prašymą suteikti prieglobstį.

Ispanijos vidaus reikalų ministerijos atstovas atsisakė pakomentuoti šį atvejį dėl tarptautinių apsaugos taisyklių ir galimos prašytojo persekiojimo rizikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų