JAV Helsinkio komisija ilgojo nuotolio raketų naudojimo apribojimų švelninimą pavadino „sveiku protu“ ir teigė, kad tai padės Kyjivui užkirsti kelią Rusijos smūgiams į civilius taikinius.
Apie tai praneša leidinys „The Telegraph“.
Joe Bidenas priešinasi
J. Bidenas priešinosi Ukrainos ir Jungtinės Karalystės spaudimui panaikinti apribojimus atakoms prieš Rusiją naudojant britų pagamintas raketas „Storm Shadow“.
Nors JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris privačiai palaikė šį žingsnį, jam taip pat palaikymą turėjo išreikšti ir Joe Bidenas.
JAV suteikė Ukrainai ir antžemines balistines raketas „ATACMS“, bet neleido jų panaudoti smūgiams į taikinius Rusijos teritrijoje.
„Sprendimus dėl to, kaip Ukraina vykdo savo karines operacijas, galiausiai jie turi priimti. Bet Ukrainos vadovybė supranta, kad jie priklauso nuo Vakarų ginklų ir lėšų, ir vargu ar darys ką nors, dėl ko rizikuotų prarasti šią gyvybiškai svarbią paramą“, – savo naujausioje ataskaitoje teigia Helsinkio komisija.
„Pripažinus, kad jie geriausiai žino, kaip apsiginti, ir suteikus jiems galimybę tai daryti, bus sustiprintas abipusis pasitikėjimas ir Ukrainos savarankiškumo jausmas. Ukraina savo bepiločių orlaivių smūgiais giliai į Rusiją parodė, kad jos prioritetas yra sulėtinti Rusijos pažangą kaip įmanoma labiau. Turėtume pasitikėti, kad Ukraina naudos JAV tiekiamus ginklus, siekdama šio tikslo ir bandydami užkirsti kelią siaubingesniems Rusijos raketų smūgiams į civilius taikinius“, – rašo Helsinkio komisija.
Ji pridūrė, kad Ukrainai turi būti leista smogti bet kokiems teisėtiems kariniams taikiniams Rusijoje.
„Mes turėtume skatinti savo sąjungininkes, tokias kaip Prancūzija ir Vokietija, laikytis tų pačių sveiko proto principų“, – priduriama pranešime.
Baiminamasi Maskvos reakcijos
J. Bidenas nenorėjo leisti panaudoti Vakarų ilgojo nuotolio raketų smūgiams Rusijos viduje, baiminantis, kad tai gali paskatinti Maskvą surengti mirtinas atakas prieš Europos ir Amerikos karines bazes.
Tačiau Helsinkio komisija savo ataskaitoje teigia, kad JAV sprendimus priimantys asmenys pervertino Maskvos keršto grasinimus.
„Nesuklyskite – Rusija ir toliau grasins savo branduoliniais ginklais, kad atgrasytų kitas šalis nuo paramos Ukrainai ir grasins Ukrainai tiesiogiai. Nors nė viena iš šių grėsmių nepasitvirtino po daugelio Rusijos „raudonųjų linijų“ peržengimo per daugelį metų, šios grėsmės daro įtaką kitų valstybių, įskaitant JAV sąjungininkes, užsienio politikos sprendimams“, – teigiama pranešime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!