Balsavimas prasidėjo 7 val. (ir Lietuvos laiku), 9-iuose tūkst. rinkimų apylinkių tose Sirijos dalyse, kurias kontroliuoja B.al Assado vyriausybė.
Opozicija boikotuoja šiuos rinkimus, kurie, pasak ekspertų, tik pratęs brutalų karą, siaučiantį šalyje jau trejus metus.
Opozicijos lyderis Ahmadas Jarba (Ahmadas Džarba) ragino sirus „likti namie“, o opozicijos aktyvistai, kurie 2011 metų kovą pradėjo Arabų pavasario įkvėptą sukilimą prieš B.al Assadą, šį balsavimą praminė „kruvinais rinkimais“.
Vidaus reikalų ministerija pranešė, jog daugiau kaip 15 mln. sirų buvo pakviesta dalyvauti balsavime, kuris teoriškai yra pirmieji šalies rinkimai per maždaug 50 metų, nes B.al Assadas ir jo tėvas Hafezas (Hafizas) savo mandatus atnaujindavo per referendumus.
Balsavimas vyksta siaučiant žiauriam karui: oro pajėgoms bombarduojant sukilėlių rajonus Alepe ir vykstant įnirtingiems mūšiams Hamoje, Damaske, Idlibe ir Daraatoje.
Per pastaruosius trejus metus Sirijoje žuvo daugiau kaip 162 tūkst. žmonių.
Balsavimą stebi stebėtojai iš režimo sąjungininkių Šiaurės Korėjos, Irano ir Rusijos, o režimo žiniasklaida praneša, kad buvo įgyvendintas saugumo planas, kuriuo siekiama užkirsti kelią galimoms atakoms prieš rinkėjus ir rinkimų apylinkes.
Simboliniai varžovai
B.al Assadas varžosi su dviem palyginti nežinomais varžovais, kurių dalyvavimui rinkimuose pritarė parlamentas, Maheru al Hajjaru (Maheru Hadžaru) ir Hassanu al Nuri (Hasanu Nuriu), o pats yra šlovinamas didžiuliuose plakatuose ir reklaminiuose stenduose visoje režimo kontroliuojamoje teritorijoje.
Al Assadų klanas Siriją geležiniu kumščiu valdė daugiau kaip 40 metų, per kuriuos kitokios nuomonės buvo sistemingai gniaužiamos. B.al Assado tėvas Hafezas 9-ajame dešimtmetyje užgniaužė sukilimą Hamoje, kuriam vadovavo Musulmonų brolija, ir dešimtys tūkstančių žmonių vis dar sėdi kalėjimuose.
H.al Nuri, kuris studijavo Jungtinėse Valstijose, AFP sakė, jog tikisi likti antroje vietoje po B.al Assado.
Ir jis, ir M.al Hajjaras labai negriežtai kritikavo B.al Assado valdymą, nes baiminosi būti susieti su opozicija, kurią režimas vadina „teroristais“, ir vietoje to didžiausią dėmesį skyrė korupcijai bei ekonominei politikai.
Viešpatavimas griuvėsiuose
Sirijos analitiko Noah Bonsey (Nojaus Bonsio) iš nevyriausybinės organizacijos „International Crisis Group“ nuomone, režimas šiais rinkimais naudojasi „kaip dalimi platesnio naratyvo, kuriuo jo galutinė pergalė vaizduojama kaip neišvengiama“.
Per karą buvo sugriautos didelės šalies teritorijos, o beveik pusė gyventojų buvo priversti palikti savo namus.
Viena padėtį Sirijoje stebinti organizacija nurodo, kad nuo sausio per didžiulio masto puolimą iš oro Alepe šalies šiaurėje žuvo 2 tūkst. žmonių, tarp jų – šimtai vaikų. Tą puolimą režimas vykdo stengdamasis atsiimti antrąjį pagal dydį šalies miestą po savo pergalių Homse ir Kalamune netoli Damasko.
„Režimas gali įsigalėti tik pavertęs jį griuvėsiais ir galės laikyti jį tol, kol jame nebus jo senųjų gyventojų, – sakė N.Bonsey. – Tokia buvo režimo prieiga prieš rinkimus ir tokia ji liks po jų; tai veda prie tolesnio karo, ne pergalės“.
Tačiau režimą remiančio laikraščio „al Watan“ vyriausiasis redaktorius Waddahas Abed Rabbo (Vadahas Abed Rabas) teigė, kad rinkimai gali padėti atnaujinti taikos derybas – po to, kai Šveicarijoje vykusios derybos anksčiau šiais metais atsidūrė aklavietėje.
„Ženevoje opozicija savo nepritarimą Assado dalyvavimui prezidento rinkimuose iškėlė prioritetu derybose. Assadas buvo „raudona linija“, kuri viską blokavo, – sakė W.Abed Rabbo. – Dabar, kai jis daugumos balsavimu bus sugrąžintas, valdžia neprieštaraus kitų klausimų aptarimui“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.