Link Australijos artėjantis galingas ciklonas sustiprėjo iki aukščiausios kategorijos. Perspėjama, kad tai gali būti baisiausia audra per daugelį metų.
Kai vėjai, pranašaujantys smarkaus tropinio ciklono Yasi atvykimą, Kvinslendo pakrantę ėmė plakti šimtų kilometrų greičiu, pareigūnai perspėjo vietos gyventojus, kad dabar jau per vėlu sprukti nuo šios galingos audros, praneša naujienų agentūra AFP.
„Judėjimo ir evakuacijos laikas jau praėjo“, – kalbėjo valstijos premjerė Ana Bligh ir pavadino Yasi „katastrofiškiausia audra, kada nors užgriuvusia mūsų pakrantę“.
„Žmonės turėtų ieškoti, kur pasislėpti, kad ir kur jie bebūtų“, – sakė ji.
Tankiai apgyvendintai rytinei Australijos pakrantei grasinantis Yasi sustiprėjo nuo ketvirtosios iki penktosios kategorijos. Prognozuojama, kad audra priartės trečiadienį apie 22 val. (14 val. Lietuvos laiku), pranešė Meteorologijos tarnyba.
„Jos poveikis bus pavojingesnis nei bet kas, ką patyrė pastarosios kartos“, – teigiama nerimą keliančiame meteorologų perspėjime.
Panašu, kad Yasi, 650 kilometrų frontas, kurio akies plotis yra apie 35 kilometrai, smogs tiesiai į vietovę tarp dviejų turistinių centrų – Cairnso ir Cardwello.
Australijos premjerė Julia Gillard teigė, kad Yasi panašėja į baisiausią cikloną Australijos istorijoje ir teigė, kad visa tauta yra su Kvinslando gyventojais, kurių laukia „daugybė baisių, gąsdinančių valandų“.
„Tai tikriausiai bus baisiausias ciklonas, su kuriuo teko susidurti mūsų tautai. Jų laukiančiomis naikinimo valandomis visa Australija apie juos galvos“, – kalbėjo ji.
Prognozuojama, kad Yasi atneš griaunančius vėjus, sieksiančius 280 kilometrų per valandą, 700 milimetrų lietaus ir audrą, kuri grasina užtvindyti miestus ir turistinius kurortus.
Ciklonas, pirmoji penktosios kategorijos audra vietovėje nuo 1918 metų, dabar yra virš Koralų jūros, už maždaug 400 kilometrų nuo kranto. Yasi toks didelis, kad jis galėtų uždengti visas Jungtines Valstijas, beveik visą Aziją ir didžiąją dalį Europos, pranešė laikraštis „News Ltd“.
Vietos gyventojai ir turistai perspėjami likti ten, kur yra, ir nebandyti judėti, kol audra nepraeis.
Likusiesiems namuose liepta pasiruošti „saugų kambarį“ su čiužiniais, pagalvėmis, radijo imtuvu, maisto ir vandens atsargomis, kurių užtektų, kol siautės ciklonas.
„Žmonės turėtų ruoštis, kad gali pakilti jų namų stogai, tačiau tai nereikš, kad namų struktūra nėra stipri. Jie sušlaps, tačiau daug pavojingiau panikuoti ir bėgti iš namų“, – teigė valstijos nelaimių koordinatorius Ianas Stewartas.
Tūkstančiai žmonių nuo pirmadienio jau paliko vietovę, o pajūrio gyventojai buvo raginami apleisti savo namus, mat prognozuojama, kad per audrą vanduo pakils 2,3–7 metrus ir kils didelis potvynis.
Cairnse evakuotos ir uždarytos dvi ligoninės, o pacientai kariniais lėktuvais nuskraidinti į Brisbano miestą.
Trečiadienį stiprėjant vėjui Cairnse ir kituose pakrantės miestuose uždaryti uostai ir oro uostai. Cairnse gatvėse, paprastai užtvindytose atostogautojų ir nardymo entuziastų, dabar visiškai tuščia. Aštuoni evakuacijos centrai, kur prieglobstį gali rasti palikusieji namus, užpildyti.
„Pas mus tvyro nedidelė panika. Baisiausias dalykas yra laukti“, – teigė vyriausybės darbuotojas Iony Woolaghabas iš Townsville'io, kur, pareigūnų teigimu, potvynis gali užtvindyti daugiau kaip 10 tūkst. namų.
Šis ciklonas savo dydžiu ir stiprumu lenkia cikloną Trazy, šiaurės Australijos Darwino miestą užgriuvusį 1974 metais. Tuomet žuvo 71 žmogus, o su žeme sulyginta maždaug 90 proc. namų.
Jis taip pat dvigubai didesnis ir daug stipresnis nei ketvirtosios kategorijos ciklonas Larry, kuris Australijoje 2006 metais pridarė 1,5 mlrd. Australijos dolerių nuostolių.
Prognozuojama, kad Yasi bus „siaubingas“, o pasiekęs krantą jis susilpnės tik po 24 valandų.