• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV ir Kinija „artimiausiais mėnesiais“ atnaujins kariuomenių tarpusavio ryšius, penktadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, o Pekinas pasidžiaugė, kad šalių santykiai saugumo srityje „stabilizuojasi“.

JAV ir Kinija „artimiausiais mėnesiais“ atnaujins kariuomenių tarpusavio ryšius, penktadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, o Pekinas pasidžiaugė, kad šalių santykiai saugumo srityje „stabilizuojasi“.

REKLAMA

L. Austinas susitiko su Kinijos kolega Dong Junu Šangri-La dialogo Singapūre kuluaruose – tai buvo pirmosios svarbios abiejų gynybos vadovų tiesioginės derybos per 18 mėnesių.

Dongas ir L. Austinas daugiau nei valandą praleido susitikime prabangiame viešbutyje, kuriame vyksta saugumo forumas. Čia dalyvauja gynybos pareigūnai iš viso pasaulio ir pastaraisiais metais jis yra tapęs tapo JAV ir Kinijos santykių barometru.

L. Austinas sakė, kad telefoniniai pokalbiai tarp JAV ir Kinijos karo vadų bus atnaujinti „artimiausiais mėnesiais“, sakoma Pentagono paskelbtame pranešime. Jis taip pat palankiai įvertino planus iki metų pabaigos sukurti „krizių komunikacijos darbo grupę“ su Kinija.

REKLAMA
REKLAMA

Kinijos gynybos atstovas spaudai Wu Qianas, apibūdindamas derybas kaip „pozityvias“, žurnalistams sakė, kad kariniai tarpusavio santykiai „šiuo metu nustojo blogėti ir stabilizuojasi“.

REKLAMA

Wu įspėjo, kad Pekinas ir Vašingtonas negali išspręsti visų dvišalių problemų per vieną susitikimą, tačiau teigė, kad „kalbėtis yra geriau nei nesikalbėti“.

Šių metų Šangri-La dialogas vyksta praėjus savaitei po Kinijos karinių pratybų aplink Taivaną ir perspėjimo apie karą dėl JAV remiamos salos po prezidento Lai Ching-te, kurį Pekinas pavadino „pavojingu separatistu“, inauguracijos.

Taivanas, kurį Pekinas laiko savo teritorijos dalimi, užima pirmąją vietą abiejų varžovių ginčų sąraše.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija taip pat pyksta dėl to, kad JAV stiprina gynybos ryšius Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, ypač su Filipinais, ir nuolat siunčia karo laivus ir naikintuvus į Taivano sąsiaurį ir Pietų Kinijos jūrą.

Pekinas mano, kad tai yra dalis dešimtmečius trunkančių JAV pastangų jį sulaikyti.

JAV prezidento Joe Bideno administracija ir Kinija stiprina komunikaciją siekdamos sumažinti trintį tarp branduolinių ginklų turinčių varžovių; praėjusį mėnesį valstybės sekretorius Antony Blinkenas lankėsi Pekine ir Šanchajuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas kariuomenių tarpusavio dialogo atnaujinimui, kuris, kaip manoma, yra labai svarbus siekiant neleisti, kad įvairūs konfliktai netaptų nekontroliuojami.

Kinija nutraukė karinius ryšius su JAV 2022 metais, reaguodama į tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą į Taivaną.

Įtampą tarp Vašingtono ir Pekino 2023 metais dar labiau pakurstė tokie įvykiai kaip numanomas Kinijos šnipinėjimo balionas, kuris buvo numuštas virš JAV oro erdvės, tuometinės Taivano prezidentės Tsai Ing-wen ir N. Pelosi įpėdinio Kevino McCarthy susitikimas ir amerikiečių karinė pagalba Taipėjui.

REKLAMA

Po Kinijos vadovo Xi Jinpingo ir J. Bideno aukščiausiojo lygio susitikimo praėjusių metų lapkritį abi šalys susitarė atnaujinti aukšto lygio karines derybas.

Tai, be kita ko, apima ryšių kanalą tarp JAV Indijos ir Ramiojo vandenyno vadavietės viršininko ir Kinijos vadų, atsakingų už karines operacijas prie Taivano, Japonijos ir Pietų Kinijos jūroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų