Šią savaitę Europos Parlamente (EP) bus pristatyta EP delegacijos, stebėjusios Armėnijos prezidento rinkimus, ataskaita. Delegacijos narys Šarūnas Birutis žada negailėti kritikos dabartiniam valdančiajam režimui, atsižvelgdamas į šių dienų kruvinuosius įvykius ir opozicijos liudijimus. „Kolegas EP bandau įtikinti, kad ataskaitoje atsispindėtų nūdienos įvykiai Jerevane, kurie rodo, kad Armėnijai reikia didelių reformų demokratėjimo link,“ – pažymėjo europarlamentaras Š. Birutis.
Rinkimuose didžiausia konkurencinė kova vyko tarp dviejų lyderių: Armėnijos Ministro pirmininko Seržo Sarkisiano ir į politinį elitą bandančio grįžti buvusio Armėnijos prezidento Levono Ter-Petrosiano. Rinkimus, gavęs 53 proc. balsų, laimėjo S. Sarkisianas. Gerai organizuota ir aktyvia rinkimų kampanija pasižymėjusio L. Ter-Petrosiano šalininkai tvirtina, kad rinkimai įvyko nesąžiningai: suklastoti balsavimo biuleteniai, išpūstas balsuotojų skaičius ir t. t. Tarptautinių organizacijų stebėtojai neužfiksavo akivaizdžių pažeidimų, tačiau pažymėjo, jog akivaizdžiai trūksta žmonių pasitikėjimo pačiu rinkimų procesu.
Iškart po vasario 19-osios, ką tik grįžęs iš Armėnijos europarlametaras pažymėjo, kad be akivaizdžių pažeidimų organizuota rinkimų kampanija slėpė opozicijos ir didelės visuomenės dalies nepasitenkinimą. Šiandien matome, jog nepasitenkinimas išaugo į kruvinus opozicijos šalininkų ir saugumo pajėgų susirėmimus, per kuriuos, oficialiais duomenimis, žuvo aštuoni žmonės, keliasdešimt sužeistųjų, 55 sulaikytieji.
Protestuotojų minia tapo nevaldoma kovo 1-ąją, nuo pusiaudienio. Buvo daužomos parduotuvių vitrinos, sudeginta dešimtys automobilių, apgadintas viešasis transportas. Reaguodamas į įvykius Armėnijos prezidentas Jerevane paskelbė nepaprastąją padėtį iki kovo 20 d.
Apie kruvinuosius šeštadienio įvykius europarlamentaras gavo žinučių iš armėnų tiesiog naktį į savo mobilųjį telefoną. Žmonės šaukėsi pagalbos ir prašė tarptautines bendruomenes aktyviai reaguoti į susidariusią padėtį Armėnijoje. Išvakarėse europarlamentarą pasiekė pilietinių organizacijų raštas, kuriame jie reiškė gilų susirūpinimą dėl priešrinkiminės kovos, pačių rinkimų eigos ir tarsi nujautė kruvinus susirėmimus Jerevane. „Armėnai nori, kad pasaulio bendruomenė atidžiau pasižiūrėtų į padėtį jų šalyje. Jei prasidėjo demonstracijos, per kurias neišvengta kruvinų susirėmimų, tai reiškia, kad didžioji visuomenės dalis nepasitiki rinkimų rezultatais. Armėnija turi ieškoti išeičių iš susidariusios politinės krizės,“ – teigė europarlamentaras.
Tarptautinių organizacijų atstovai, stebėję rinkimus Armėnijoje pažymėjo, kad rinkimai buvo laisvi ir demokratiški. Tačiau Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos ataskaitoje pabrėžta, jog 16 proc. balsavimo apylinkių padėtis buvo įvertinta labai blogai, pastebėta balsų pirkimo atvejų, masinės informacijos cenzūros apraiškų.