• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar R. Kadyrovo dienos Čečėnijos vadovo poste jau suskaičiuotos?

„Laisvosios Europos radijo“ korespondentė teigia, kad Kremlius galutinai prarado pasitikėjimą Čečėnijos diktatoriumi Ramzanu Kadyrovu ir jo dienos respublikos prezidento poste veikiausiai yra suskaičiuotos.

REKLAMA
REKLAMA

Prarado Kremliaus pasitikėjimą?

Prabėgus vos dviems metams nuo inauguracijos, galimybės R. Kadyrovui likti prezidento poste bent dar metus smarkiai mažėja. Informuoti šaltiniai teigia, kad Kremliaus vadovai yra nusivylę Čečėnijos lyderiu ir be to, supranta, kad šis kelia Maskvai potencialų pavojų.

REKLAMA

„Laisvosios Europos radijas“ skelbia, kad Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas jau apribojo savo santykius su R. Kadyrovu iki visiško minimumo, o per kovo mėnesį vykusį susitikimą pagrindinis R. Kadyrovo globėjas Vladimiras Putinas itin griežtai klausinėjo R. Kadyrovą apie federalinių lėšų panaudojimą. Vos po kelių dienų šaltinis Rusijos prezidento administracijoje atmetė R. Kadyrovo pareiškimą, kad Kremlius netrukus paskelbs apie formalią „antiteroristinės operacijos“ Čečėnijoje pabaigą.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo pat D. Medvedevo inauguracijos gegužės mėnesį Rusijos prezidentas vos kartą akis į akį buvo susitikęs su R. Kadyrovu. Susitikimas vyko liepos pabaigoje. Tuomet, kaip teigia apžvalgininkai, daugiausia buvo diskutuojama apie Čečėnijos rekonstrukciją, neišspręstas socialines problemas ir pasiruošimą spalio mėnesio Čečėnijos parlamento rinkimams. R. Kadyrovas esą patikino D. Medvedevą, kad rinkimuose visoms politinėms partijoms bus sudarytos vienodos sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau galiausiai vietas parlamente laimėjo tik Kremliui palankių „Vieningosios Rusijos“ ir „Teisingosios Rusijos“ partijos. Objektyvūs stebėtojai nedelsdami pareiškė, kad rinkimuose dalyvavusių žmonių skaičius buvo smarkiai išpūstas. Po mėnesio D. Medvedevas jau vyko susitikti su naujai paskirtu Ingušijos prezidentu Junusu-Bek Jevkurovu. Tačiau jis nesiteikė kartu nuvykti ir į Grozną apžiūrėti R. Kadyrovo vykdomų rekonstrukcijos darbų. Apžvalgininkai mano, kad taip Rusijos prezidentas norėjo parodyti Čečėnijos lyderiui jo vietą.

REKLAMA

Savo ruožtu V. Putinas susitiko su R. Kadyrovu rugpjūčio mėnesį Maskvoje. Per susitikimą buvo aptariama ekonominė Čečėnijos situacija. Vėliau V. Putinas spalio viduryje vyko į formalų Čečėnijos širdies mečetės atidarymą. Pakviesdamas būtent V. Putiną, R. Kadyrovas, apžvalgininkų teigimu, siekė išlaikyti būtent jo, o ne D. Medvedevo paramą.

REKLAMA

Plyšiai fasade

Niekas veikiausiai nesiginčys dėl R. Kadyrovo pasiekimų po konflikto vykdant Grozno ir kitų miestų rekonstrukciją. Tačiau dauguma rekonstrukcijos darbų yra atlikti itin prastai, be to, jie buvo finansuojami milžiniškomis federalinio biudžeto subsidijomis. Jas papildydavo esą „savanoriški“ mėnesiniai valstybinio sketoriaus darbuotojų įnašai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, taip ir lieka neaišku, kiek rekonstrukcijai skirtų pinigų nusėdo valdžios kišenėse. Stebina tai, kad R. Kadyrovas geba išlaikyti brangius lenktyninius žirgus ir patenkinti savo aistrą prabangiems sportiniams automobiliams.

Tačiau pastaruoju metu Maskva atrodo ėmė atidžiau sekti, kur yra investuojami valstybės biudžeto pinigai. Naujasis Čečėnijos prokuroras Michailas Savčinas kovo 23 dieną pareiškė, kad vien per 2008 metus užfiksuota 10 tūkst. biudžeto įstatymo pažeidimų. Po savaitės jis pridūrė, kad užfiksuota ir 1,5 tūkst. antikorupcijos įstatymų pažeidimų.

REKLAMA

Be to, pasipriešinimą savo valdžiai R. Kadyrovas pastaruoju metu numalšindavo dėka savo rankose sukauptos politinės ir karinės galios. Jis nuolatos teigė, kad respublikoje veikia vos saujelė kalnuose įsitvirtinusių kovotojų. Tiesa, jis pats sau prieštarauja grasindamas atsakomybę už prie kovotojų prisijungiančius jaunuolius suversti jų gimdytojams.

REKLAMA

Tiesa, dabar pasipriešinimas stipresnis yra Ingušijoje ir Dagestane. Tačiau tai veikiausiai paaiškinti galima tuo, kad vyresnioji čečėnų karta tiesiog pavargo nuo karo ir baiminasi teroro atmosferos, gaubiančios R. Kadyrovo režimą.

Be karinio pasirpiešinimo numalšinimo R. Kadyrovas sau priskiria nuopelnus ir už tai, kad į respubliką grįžo keli išeivijoje veikusios Čečėnų Ičkerijos respublikos ministrai. Tačiau keli grįžusieji pripažįsta, kad tai padarė tik šantažuojami ir užversti grasinimais. Pats įtakingiausias išeivijos veikėjas Ahmadas Zakajevas vis dar gyvena Londone. Tiesa, R. Kadyrovas nuolat tauškia, kad štai netrukus į Čečėniją sugrįš ir jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti buvę R. Kadyrovo sąjungininkai, kurie paliko Rusiją, buvo tiesiog nužudyti. Buvęs Kalniečių bataliono vadas Movladis Basyrovas ir buvęs valstybės Dūmos narys Ruslanas Jamadajevas vidury dienos buvo nukauti Maskvoje atitinkamai 2006 metų lakritį ir 2008 metų rugsėjį. Pasipriešinimo kovotojas Umaras Israilovas, kuris per prievartą dirbo R. Kadyrovo apsauginiu, 2009 metų sausį buvo nušautas Vienoje.

REKLAMA

R. Kadyrovo silpnybes, kurios gali būti panaudotos prieš jį, atskleidžia ir retorika. Neseniai, duodamas interviu portalui regnum.ru, jis pareiškė, kad „Čečėnija apsaugojo Rusiją“ nes sau prisiėmė stipriausią Islamo terorizmo smūgį. Be to, jis teigė, kad Čečėnija visai Rusijai yra tarsi moralinis pavyzdys, nes likusią šalies dalį kamuoja prostitucija, piktnaudžiavimas narkotikais ir kitos socialinės blogybės. Būtent Čečėniją esą tarnauja tam, kad būtų atgaivintas patriotizmas.

REKLAMA

Gali būti pakeistas

Tiesa, kiti komentatoriai teigia, kad R. Kadyrovo pozicija vis dar yra itin tvirta ir kad po bataliono „Vostok“ buvusio vado Sulimo Jamadajevo nužudymo nėra kandidatų, galinčių jį pašalinti iš valdžios.

Tačiau „Laisvosios Europos radijo“ korespondentai teigia, kad tokie komentatoriai iš akių išleidžia kelias svarbias aplinkybes. Visų pirma, jei Kremlius nuspręstų fiziškai pašalinti R. Kadyrovą, jos gali lengvai šantažu priversti, kad šį darbą atliktų vienas iš R. Kadyrovo patikėtinių. Be to, kitose Rusijos dalyse yra gyvenančių čečėnų, kurie galėtų perimti respubliko valdymą ir būtų tam tinkamesni tiek savo politiko ar vadybininko savybėmis, o svarbiausia, jų vardo neteptų prievartos prieš pačius čečėnus dėmė.

D. Medvedevas jau parodė galintis netikėtus sprendimus dėl lyderio iš išorės paskyrimo. Belieka prisiminti jau minėto J. Jevkurovo paskyrimą Ingušijos prezidentu ir buvusio Valstybinės žvejybos agentūros vadovo pavaduotojo Dmitrijaus Dmitrenkos paskyrimą Murmansko regiono gubernatoriumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų