2022 m., telkiant kariuomenę prie Ukrainos sienos, Kremlius teigė, kad neturi ketinimų įsiveržti – Rusija melavo.
Prieš 11 metų V. Putinas tvirtino, kad Ukrainos Krymo administracinius pastatus užėmę kariai be skiriamųjų ženklų yra ne jo – jis melavo.
Prieš 90 metų Maskva badu numarino milijonus ukrainiečių, siekdama palaužti tautos norą gyventi laisvai. Rusija neigia tai, ką pasaulis žino kaip Holodomorą, ir ką 35 šalys pripažino genocidu.
Nors apie Stambulo derybas, Kremliaus korumpuotą teatrą ir Vašingtono prieštaringus signalus buvo daug analizuota ir kalbėta, tačiau pagrindiniai dalykai lieka nepakitę.
Niekas taip nesiekia taikos kaip Ukraina – ji sutiko su besąlygišku ugnies nutraukimu kovo mėnesį. Rusija to nepadarė.
Maskva savo agresijos karą pateikia kaip kaimyninį ginčą, kuris ištrūko iš kontrolės – tai ciniškas melas. Tačiau daugelis šalių pritaria šiam teiginiui, atleidžiant save nuo atsakomybės padėti Ukrainai išvaryti įsibrovėlius.
Turėdama dešimt kartų didesnę ekonomiką nei Rusija ir tris kartus didesnį gyventojų skaičių, Europa apsimeta, kad padarė viską, ką galėjo – sankcijas, pagalbą, mintis ir maldas.
Tačiau pusinės priemonės, persipynusios su nuolaidžiavimu, kaip buvo galima numatyti, nesugebėjo numalšinti Maskvos karo apetito.
Kai 2008 m. Rusija įsiveržė į Gruziją, tai reiškė Šaltojo karo pabaigos tvarkos žlugimą, tačiau būtent tuo metu Europa susigūžė.
Kaip praneša „Kyiv Independent“, neužtenka tik atskleisti Rusijos melą. Europa turi susidurti su penkiomis pavojingomis savo pačios susikurtomis iliuzijomis ir jų atsikratyti.
Ką turi suprasti Europa?
- Baimė dėl eskalavimo skatina Rusijos agresiją. Reakcija į 2008 m. įvykius nebuvo nežinojimas – tai buvo baimė. Paralyžiuota įsitikinimu, kad konfrontacija su Rusija yra pernelyg rizikinga, Europa praleido svarbią informaciją: nekonfrontuoti su ja buvo ir tebėra pavojingiausias variantas iš visų.
- Tai ne V. Putino karas – tai Rusijos karas. Kaltinti vieną žmogų yra patogu, bet tai yra stipriai klaidingas supratimas. Rusija gimė kaip imperija ir niekada netapo tauta. Jos valdovai keitėsi, bet kolonizatoriaus impulsai išliko.
- Pasidavimas branduolinio šantažo grėsmei didina grėsmę ir užtikrina jos sugrįžimą. Pasaulis pasikeitė visam laikui, kai Maskva pagrasino branduoliniais ginklais, o Vakarai atsakė ne ryžtingumu, o pasitraukimu. Timothy Snyderis apie tai pasakė geriausiai: „Rimtai vertindami branduolinį šantažą, mes iš tikrųjų padidinome bendrą branduolinio karo tikimybę. Jei branduolinis šantažas leis Rusijai laimėti, pasekmės bus neįsivaizduojamai baisios.“ Branduolinio smūgio rizika niekada nėra nulinė, bet jei Rusija išeis iš šio konflikto su kažkuo panašaus į pergalę, branduolinio ginklo neplatinimo sistemos žlugimas bus beveik garantuotas.
- Diskusijos dėl įšaldyto turto yra atgyvenusios. Europa kankinasi dėl to, ar 300 mlrd. JAV dolerių (apie 276 mlrd. eurų) vertės įšaldyto Rusijos turto perdavimas Ukrainai nesukurs pavojingo precedento. Bet kita pusė yra dar blogesnė: nieko nedaryti reiškia, kad Rusija gali pradėti naikinimo karą ir pasilikti pelną sau.

- Ukraina yra Europos saugumo garantas, o ne saugumo našta. Atsilaikydama prieš visapusišką invaziją, Ukraina smarkiai sumažino Maskvos karinius pajėgumus. Ji nusprendė stovėti ir kovoti, o ne pasiduoti – tai dovana, kurios laisvasis pasaulis dar nėra iki galo įvertinęs. Ukrainos narsa yra Europos skydas. Į NATO integruota Ukraina nėra našta – tai patikima ir veiksminga atgrasymo priemonė. Laisvasis pasaulis, ypač Europa, turi priemonių, tiesioginių strateginių interesų ir, jei ras valios, moralinę pareigą padėti Ukrainai atkurti savo suverenitetą. Ne tik tam, kad nubaustų agresorę, bet ir tam, kad nutrauktų nuolaidžiavimo ciklą, kuris atvedė į šią padėtį. Ukrainos pergalė nėra dovana. Tai yra taikos Europoje kaina ir geriausia garantija, kad per ateinančius mėnesius ar metus europiečiai nebus pašaukti ginti savo teritorijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!