• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek naudingas šalies noras laikytis patriotiškumo tarptautiniame krepšinyje, kai kasmet vis daugiau nacionalinių komandų natūralizuoja užsieniečius? Tai – jau daug metų iš eilės aktualumo krepšinyje neprarandantis klausimas, kuris kartas nuo karto pagarsinamas. 

Kiek naudingas šalies noras laikytis patriotiškumo tarptautiniame krepšinyje, kai kasmet vis daugiau nacionalinių komandų natūralizuoja užsieniečius? Tai – jau daug metų iš eilės aktualumo krepšinyje neprarandantis klausimas, kuris kartas nuo karto pagarsinamas. 

REKLAMA

Kaip ir dabar, kai neseniai pasirodžius žinioms, kad žalgiriečiu, amerikiečiu Keenanu Evansu domisi keletas šalių, viešojoje erdvėje imta svarstyti, ar Lietuvai reikėtų irgi pagaliau žengti tokiu keliu.

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos šalių, kuri dar niekada nėra natūralizavusi žaidėjo, treneris taip pat nėra užsienietis.

Panašiu keliu žengia ir Estija bei Latvija, tačiau pastaroji bent jau trenerių štabe patriotiškumą atidėjo į šalį, kai pasisamdė 58-erių specialistą Luca Banchi, kuris iškart davė apčiuopiamų rezultatų, kadangi pasaulio čempionate latviai užėmė penktąją vietą, kas jiems buvo savotiškas rekordas.

REKLAMA
REKLAMA

Apie būtinybę lanksčiau pažvelgti į natūralizacijos klausimą kalbos kartas nuo karto pasirodo ir gera krepšinio mokykla garsėjančioje Serbijoje, kuri taip pat kol kas bando verstis be užsieniečų pagalbos.

REKLAMA

Nors labai stiprų krepšinį turi bei gerų žaidėjų niekada nestokoja ispanai, net ir jie puikiai žino, ką reiškia gerai padirbėti ties užsieniečių natūralizacijos klausimais.

Kokį efektą gali duoti geras žaidėjas iš užsienio, jie puikiai įsitikinti galėjo 2022-aisiais, kai vasaros viduryje natūralizuotas amerikietis, įžaidėjas Lorenzo Brownas atvedė ispanus į Europos čempionų sostą, o aštuntfinalio rungtynėse su lietuviais, mūsiškiams atseikėjo net 28 taškus.

Tiesa, panašu, kad užsienietis Lietuvos rinktinėje, ar jis būtų treneris, ar žaidėjas, Lietuvos krepšinio federacijai šiuo metu skamba labai nepriimtinai.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek anksčiau portalui tv3.lt LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas netiesiogiai užsiminė, kad nepalaiko tokios idėjos. LKF vadovybėje vyrauja nuomonė, kad natūralizuoto žaidėjo rinktinėje bent jau artimiausiu metu nebus ir apie tai nėra dabar nesvarstoma.

„Nėra malonu, kad užsienietis treniruoja Lietuvos klubus, bet mes šitą visada viešai deklaravome ir visada būsime už Lietuvos trenerius. Lietuvos krepšinis visuomet buvo stiprus dėl to, kad gynė savo identitetą“, – aiškino M. Balčiūnas bei pridūrė, kad LKF visuomet stengiasi šalies krepšinyje stiprinti lietuvybę.

Ar tikrai norint rezultatų esmė slypi žaidėjuose?

„Natūralizavimas yra tarsi globalizacija. O globalizacijos klausimas aktualus ne tik versle ar dar kažkur, bet ir sporte. Sakyčiau jeigu negali pats pagaminti kažko, tuomet ir imi iš užsienio, kai reikia rezultato. Jeigu jau bene dešimt metų su rinktine neturime jokio pasiekimo ir medalių, tai tada neišvengiamai ir kyla toks klausimas”, –  teigė su tv3.lt portalu natūralizacijos tema bendravęs krepšinio ekspertas, buvęs krepšininkas bei ilgus metus treneriu Lietuvoje bei užsienyje dirbęs Tomas Pačėsas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Pačėsas dar prieš gerą dešimtmetį, kuomet Lietuvos rinktinėje didelis galvos skausmas buvo ties įžaidėjo pozicija, drąsiai kėlė klausimą – kodėl nenatūralizavus gero užsieniečio, kai tą, pavyzdžiui, jau buvo padariusios tokios giliomis krepšinio tradicijomis garsėjančios šalys, kaip Ispanija ar Kroatija.

Užsieniečio natūralizavimą rinktinėje buvęs krepšininkas palaikytų ir dabar, tačiau šį kartą jis kelia klausimą, ar neverta pradėti nuo kitos, rinktinės rezultatus lemiančios, svarbios grandies – trenerių štabo.

Pasak jo, pakankamai dažnai žmonės į problemas pradeda žiūrėti ne iš to galo, o šiuo atveju yra panašiai – vietoje kalbų apie žaidėjo natūralizavimą, reikėtų pirma diagnozuoti, ar tikrai siekiant aukštų rezultatų rinktinių krepšinyje, pačiuose krepšininkuose yra problema. 

REKLAMA

„Manau, kad nereikia išradinėti dviračio, o tiesiog adaptuotis prie situacijos. Jeigu anksčiau buvo rezultatai, o su dabartiniais treneriais jau dešimtmetį neturime rezultatų ir, tarkime, tokiam treneriui, kaip Šarūnas Jasikevičius negalime pasiūlyti dirbti rinktinėje, nes jis kol kas to nenori, tai paieškokime variantų užsienyje”, – su tv3.lt portalu mintimis dalijosi buvęs treneris.

Pasak T. Pačėso, net ir variantų toli ieškoti nereikėtų. Vienas jų galėtų būti su Lietuvos krepšiniu jau gerai susipažinęs ir savo vertę spėjęs įrodyti Kauno „Žalgirio” treneris, 55-erių Andrea Trinchieri.

„Tikrai nesakau, kad dabartinis treneris ir jo komanda dirba labai prastai. Tačiau jeigu rinktinėje nepasiekiame rezultatų jau beveik dešimtmetį, o ir pastaruosiuose dviejuose čempionatuose iki medalių nepriėjome, tai galbūt verta pasitikrinti, ar ne treneriuose esmė ir bandyti samdytis užsienietį? Juk ties užsieniečiu treneriu rinktinėje net nereikia kelti pilietybės gavimo klausimo. Na, o Andrea Trinchieri dabar jau gerai pažįsta Lietuvos krepšinį ir pačiame „Žalgiryje” žaidžia nemažai rinktinės žaidėjų. 

REKLAMA

Manau, kad užsieniečio žaidėjo pilietybės klausimas dabar yra antrarūšis, neverta tiek daug apie jį kalbėti. Prieš keldami natūralizacijos klausimą pirmiau turėtume išsiaiškinti, gal net ne žaidėjuose yra problema? Galbūt paprasčiausia tai, kad mes patys neišsireikalaujame iš žaidėjų to, ko reikia?

Galbūt paaiškės, kad pakanka tam tikro trenerio, kuris tinkamai sustyguoja komandą ir pamiršime natūralizacijos klausimą. O jeigu nepavyks, tada bent tikrai žinosime, kad žaidėjų grandyje reikia kažko naujo. Turime puikų pavyzdį visai šalia, kaimynystėje – Latvija pasisamdė italą Luca Banchi ir pažiūrėkite, koks dabar rezultatas”, – svarstė T. Pačėsas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tendencijos nesikeičia: užsieniečių svarba – vis didesnė

Akivaizdu, kad užsieniečių svarba rinktinių krepšinyje kasmet darosi vis didesnė. Tik maždaug penktadalis Europos šalių krepšinyje savo nacionalinėse komandose šiuo metu nesiverčia su iš užsienio kilusiais žaidėjais. 

Jeigu pridėtume ir trenerius, tuomet šalių, kurios pergalių bando siekti tik su tautiečiais, būtų dar mažiau.

Pažvelgus į 2025-ųjų Europos čempionato atranką bei oficialioje FIBA svetainėje skelbiamas komandų sudėtis matyti, kad be Lietuvos, vien tik savoje šalyje gimusiais žaidėjais linkusios verstis ir tokios šalys kaip Estija, Latvija, Izraelis, Islandija, Čekija, Ukraina, Serbija.

REKLAMA

Tuo tarpu kitų šalių rinktinėse yra ne vienas legionierius, kuris ne tik padeda užlopyti tam tikras spragas, tačiau ir griežia pirmuoju smuiku. 

Pavyzdžiui, bulgarams padedantis amerikietis gynėjas Codi Milleris-Mcintyre’as, per porą Europos čempionato atrankos rungtynių aikštėje vidutiniškai praleidęs 32 min. ir pelnęs po 22 taškus.

Ar Juodkalnijai labai svarbus įžaidėjas, amerikietis Kendrickas Perry, kuris per dvejas atrankos rungtynes vidutiniškai žaidė 30,6 min ir pelnė po 17 taškų per rungtynes.

Jei koki užsienietį priims. Lietuvos rintinė jau ne rinktinė. Nustosiu žiūrėti. Mūsų tapatybė jau naikinama sunl visokiais bolt alkaida ir boka haram autobusu vairuotojais. Dabar nori paliesti antra religiją! Artėja civilinis karas...
vargas dėl ...proto
vargas dėl ...proto
Pagarba 1980/1990 m.m. Žalgiriui,kuris be jokių spalvotų guldė ant menčių cask ciūcikus.TV3 žurNAL/iūgom vis pritrūksta spalvų nacionalinėj LT rinktinėje...Kiek lietuvių puikiai žaidžia užsienio klubose?Kokios jums "natūros" dar trūksta?
Natūralizuotui žaidėjui - NE
Treneriui iš užsienio - TAIP.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų