Spalio 18 d. Pirėjo „Olympiacos“ ir Madrido „Real“ klubų susitikimu prasideda 2010–2011 m. Eurolygos turnyras. Šį sezoną dėl garbingiausio Europos klubinių komandų turnyro trofėjaus kartu su 22 Europos krepšinio klubais kovos ir dvi Lietuvos ekipos – Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“. Abiejų komandų vadovai neslepia, kad Eurolygoje nesiruošia būti statistais ir skelbia apie ambicingus sezono tikslus.
Nuolatinis Eurolygos krepšinio kovų dalyvis Kauno „Žalgiris“ prieš šį sezoną tyliai ir ramiai subūrė solidų aukščiausio lygio kovų užgrūdintų krepšininkų ir trenerių kolektyvą. Nors žalgiriečiai apie tikslus Eurolygoje kalba gana santūriai, komandos sudėtis leidžia tikėtis ne vienos įspūdingos pergalės.
Jaunimą keičia veteranai
Praėjusį sezoną Kauno „Žalgiris“ pradėjo aukštai iškėlęs jaunimo ir veteranų komandos vėliavą. Klubo vadovai kalbėjo apie būtinybę ugdyti perspektyvų jaunimą, kurį į priekį turėjo vesti patyrusių krepšininkų būrelis. Nors kauniečiai pateko į Eurolygos „Top 16“ etapą, bet būtent stipriausiame Europos klubinio krepšinio turnyre išryškėjo komandos komplektacijos spragos. Šį sezoną „Žalgiris“ po savo vėliava subūrė patyrusių krepšinio meistrų komandą. Ekipoje nebeliko vietos jauniesiems Adui Juškevičiui, Šarūnui Vasiliauskui, Žygimantui Janavičiui, Povilui Butkevičiui ir kroatui Marijo Delašui (Mario Delas). Juos pakeitė bronzinės Lietuvos rinktinės kariai – Tomas Delininkaitis ir Paulius Jankūnas, po dvejų metų pertraukos sugrįžo amerikietis įžaidėjas Dachuanas Kolinsas (DaJuan Colinz), iš užjūrių atvyko ir vidurio puolėjas Omaras Samhanas. Vienintele jaunatviško krepšinio išimtimi tapo po sėkmingo sezono „Šiaulių“ krepšinio klube į „Žalgirį“ perėjęs Mindaugas Kuzminskas. Tuo metu komandos branduolys išliko nepakitęs. „Žalgirį“ į priekį ves „bronziniai“ lietuviai Mantas Kalnietis, Martynas Pocius ir Tadas Klimavičius, jiems talkins veteranai Dainius Šalenga, Markusas Braunas (Markus Brown) ir Trevisas Votsonas (Travis Watson).
Iš pradžių – serbų jaunimas
Komandą Eurolygos kovoms ruošia serbų trenerių kolektyvas, kuriam vadovauja Acas Petrovičius. Nors sezono pradžia buvo sunkoka, paskutinėse Lietuvos krepšinio lygos rungtynėse „Žalgiris“ nušlavė nuo kelio Utenos „Juventus“ ir Panevėžio „Techaso“ komandas. Vis dėlto tikruoju komandos pajėgumo patikrinimu bus galima laikyti spalio 17 d. Kaune įvyksiančią Vieningosios lygos dvikovą su Eurolygos varžovais Maskvos srities „Chimki“ klubu.
Eurolygos sezonas prasidės spalio 21 d., kai „Žalgiris“ senutėlėje sporto halėje priims jaunatvišką ir pavojingą Belgrado „Partiza“ ekipą. A grupėje silpnų komandų nėra, tad, galvojant apie patekimą į kitą Eurolygos etapą, savo aikštėje būtina nugalėti visus varžovus.
Tikslas – „Top 16“
Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas, dar prieš sezono pradžią kalbėdamas apie komandai keliamus tikslus, buvo pabrėžtinai santūrus. „Šį sezoną Eurolygoje mums būtina patekti į „Top 16“ varžybas. Tai – mūsų svarbiausias tikslas. Turime gerą sudėtį, tik reikia pažiūrėti, kaip ji įsižais“, – teigė P.Motiejūnas.
Antrą sezoną iš eilės Eurolygos turnyre žaisiančio Vilniaus „Lietuvos ryto“ vadovai prieš sezoną komandai iškėlė labai ambicingus tikslus. Tačiau trenerių štabo permainos ir žaidėjus persekiojančios traumos juos gali rimtai pakoreguoti.
Trenerių rokiruotės
Vilniaus „Lietuvos ryto“ ekipa tradiciškai anksti – dar birželio mėnesį – užbaigė komplektuoti komandą. Klubo valdybos direktoriaus Jono Vainausko valia komandą papildė australas Bredas Niulis (Brad Newley), amerikietis Džeris Džonsonas (Jerry Johnson) ir turkas Kemalis Nalga (Cemal Nalga). Vilniečių gretas taip pat papildė iš „Perlo“ atėjęs įžaidėjas Žydrūnas Kelys ir sezoną „Šiauliuose“ stažavęsis Arvydas Šikšnius. Komandą paliko pagrindinio penketuko žaidėjas Donatas Zavackas, nebeliko ir australo Arono Beinso (Aron Baynes), Vido Ginevičiaus, Justo Sinicos.
Bene svarbiausios permainos įvyko trenerių štabe. Po sezono, kuriame „Lietuvos rytas“ liko už Eurolygos „Top 16“ borto, nebuvo pratęsta sutartis su pusantrų metų komandai vadovavusiu Rimu Kurtinaičiu. J.Vainausko įsitikinimu, lietuvis negalėjo pakelti komandos į „naują lygį“ – tai yra užkariauti naujas aukštumas Eurolygoje. Deja, R.Kurtinaitį pakeitęs kroatas Draženas Anzulovičius taip pat nepateisino klubo vadovybės vilčių. Triuškinančios nesėkmės draugiškose rungtynėse ir pralaimėjimas Maskvos CSKA ekipai Vieningosios lygos kovų starte iš balno išsviedė ir kroatą. Į jo vietą atėjo 2006–2008 m. su ekipa dirbęs serbas Aleksandras Trifunovičius, kuriam kartu su asistentu Dariumi Maskoliūnu teks ieškoti būdų, kaip sugrąžinti sostinės klubo krepšininkus į pergalių kelią.
Traumų indėlis
Tiesa, rimtu smūgiu gali tapti per Lietuvos krepšinio lygos rungtynes patirta Dž.Džonsono trauma. Įžaidėjo vaidmens gali imtis Igoris Miloševičius ir snaiperis Martynas Gecevičius. Prieš kelerius metus įžaidėjo duonos ragavo ir Artūras Jomantas, bet paskutiniu metu traumų persekiojamas krepšininkas vis dar ieško optimalios sportinės formos.
Traumų persekiojamoje komandoje lyderių vaidmuo atiteks jau minėtam M.Gecevičiui ir legionieriams – Kenanui Bairamovičiui bei Milkui Bjelicai. Daug tikimasi ir iš jaunojo Jono Valančiūno, kuriam pažadėta pagrindinio vidurio puolėjo vieta.
Tikslas – geriausiųjų aštuntukas
Prieš naujo sezono pradžią J.Vainauskas tvirtino, kad sostinės klubas bandys pasiekti geriausią rezultatą Eurolygoje. „Sieksime „Top 16“ varžybose laimėti 4 rungtynes, kurios dažniausiai garantuoja patekimą į kitą etapą. Svarbiausia – iškopti į „Top 16“ etapą. Galutinis mūsų tikslas – Eurolygoje laimėti daugiau nei iki šiol“, – teigė J.Vainauskas.
„Tikiu, kad galime nužengti tiek toli, kiek tik įmanoma, ir galbūt net pasiekti finalo ketvertą“, – Barselonoje ištraukus Eurolygos burtus pareiškė J.Vainauskas.
Sergejus Jovaiša, legendinis krepšininkas:
Abu Lietuvos klubai turi galimybių patekti į Eurolygos „Top 16“ etapą. Tiesa, „Žalgirio“ grupėje varžovai grėsmingesni, bet ir patys žalgiriečiai šį sezoną subūrė pajėgią komandą, kuri gali mesti iššūkį net ir Eurolygos grandams. Jų gretose daugiau patyrusių žaidėjų, ilgesnis atsarginių žaidėjų suolelio. „Lietuvos ryto“ sudėtis taip pat nėra silpna, bet krepšininkai prie Draženo Anzulovičiaus žaidė tarsi per prievartą, be azarto, be noro. Bet potencialiai vilniečių ekipa gali siekti aukštų rezultatų. Didelės ambicijos, kaip ir lazda, turi du galus. Aukšti iškelti tikslai gali motyvuoti krepšininkus, kita vertus, jei patys žaidėjai mato, kad nėra galimybių įgyvendinti tuos tikslus, tai gali demoralizuoti komandą.
Evaldas GELUMBAUSKAS